Biblioteka: „A Man and His Watch” – Matt Hranek

Napisana przez Matta Hranka książka „A Man and His Watch” nie jest kolejnym zegarkowym albumem „o markach” – jest zapisanym na kartkach papieru hołdem złożonym relacji właścicieli z ich zegarkami i stojącą za nimi historią.

Zawsze powtarzałem i powtarzam, że największą wartością w zegarkowej pasji są ludzie. Ludzie tworzą zegarki, ludzie piszą ich historię i ludzie wreszcie je kupują oraz kolekcjonują. Dokładnie o nich, niezależnie od statusu i pozycji, napisana jest książka o wszystko mówiącym tytule „A Man and His Watch” („Mężczyzna i jego zegarek”). Pomysł powstał w głowie Matta Hranka – fotografa, dziennikarza Conde Nast Traveller oraz autora strony/bloga William Brown Project. Matt jest prywatnie miłośnikiem Negroni i wziętym kolekcjonerem zegarków, a jego książka opowiada o ludziach takich jak on – pasjonatach, którzy z zegarkami wiążą wyjątkowe, życiowe historie. Sam Matt mówi:

„Uwielbiam to, jak zegarki mogą łączyć się z ludźmi i ważnymi wydarzeniami z ich życia. Zegarek może powiedzieć światu coś o tym kim jesteśmy albo jak chcemy być postrzegani”.

„A Man and His Watch”
„A Man and His Watch”

W całym zalewie lepszych i gorszych książek o manufakturach (np. o Glashütte Original – czytaj TUTAJ) albo kultowych modelach (Speedmaster Moonwatch – TUTAJ) „A Man and His Watch” czyta się trochę jak luźny zbiór opowiadań, których głównym bohaterem każdorazowo jest zegarek. W książce zebrano 76 historii i ponad 100 zegarków: od kwarcowego, poobijanego Timexa i wyciętego z gazety zegarka (a właściwie zdjęcia zegarka) Hewlett-Packard Calculator, po absolutnie kultowe Rolexy, Omegi, Patki i Vacherony. Bohaterowie (Ci ludzcy) to również pełen przekrój – od gwiazd pokroju Sylvestra Stallone, Mario Andretti, Ralpha Laurena i NASa po postaci szerzej nieznane, jak barman z hotelu The Sunset Tower czy Kikuo Ibe, twórca legendarnego Casio G-Shock.

„A Man and His Watch”
„A Man and His Watch”

Spora część książki to także zegarki udostępnione autorowi z archiwów i muzeów np. Omegi, Zenitha i Cartiera. Nie zabrakło tez króla zegarków vintage – Daytony Paula Newmana Ref.6263 Big Red z wygrawerowanym na deklu „Drive slowly, Joanne”. Egzemplarz ten, prezent dla Newmana od jego żony Joanne Woodward, autor mógł opisać dzięki córce aktora Clei.

„A Man and His Watch”
„A Man and His Watch”

Na możliwość przeczytania „A Man and His Watch” czekałem praktycznie od pierwszych informacji o książce. Nie zawiodłem się ani trochę, wciągnięty absolutnie już od pierwszej historii o Ericu Ripercie (szefie kuchni, właścicielu restauracji Le Bernardin w Nowym Jorku) i jego Vacheronie Historiques American 1921. Każde kolejne opowiadanie pochłania się z takim samym zaciekawieniem i przyjemnością.

Książkę „A Man and His Watch” wydano w twardej okładce, z dodatkową twardą obwolutą. Całość ma 216 stron, jest dostępna tylko w języku angielskim i można ją kupić np. TUTAJ.

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Mattowi Hrankowi.
„A Man and His Watch”
„A Man and His Watch”