Biblioteka: Glashütte Original Impressions

Album Impressions to ciekawe kompendium wiedzy na temat marki Glashütte Original przygotowane przez dziennikarzy z różnych krajów i osoby w ogóle nie związane z branżą zegarkową.

Pomimo tego, że powszechnie za twórców najlepszych czasomierzy przyjęło się uważać Szwajcarów, na zegarkowej mapie swoją mocną pozycję zaznaczyli także Niemcy i zlokalizowane w Glashütte marki, takie jak A. Lange & Söhne, Nomos czy Glashütte Original. Wszystkie wymienione firmy odwiedziliśmy i opisaliśmy dla Was w ramach podróży „Road-trip to Glashütte”. Jako, że ten artykuł dotyczy ostatniej z nich, szczególnej uwadze polecam opracowanie dostępne TUTAJ.

Glashütte Original Impressions
Glashütte Original Impressions

Po zaprezentowanych rok temu – w trakcie festiwalu Berlinale (którego GO jest partnerem) – filmach „5 perspektyw”, Niemcy postanowili dla swoich fanów przygotować specjalny album, nazywany również Manufactory Book. Pięknie ilustrowana, licząca 250 stron publikacja (w twardej oprawie) swoją premierę miała we wrześniu 2015, a w chwili obecnej dostępna jest – w wersji anglo lub niemieckojęzycznej – w butikach marki.

Glashütte Original Impressions
Glashütte Original Impressions

Album podzielono na 12 rozdziałów: Originality, Community, Excellence, Consistency, Creativity, Resilience, Flexibility, Beauty, Devotion, Balance, Heritage oraz Perspectives. Każdy z nich daje szansę spojrzenia na niemiecką manufakturę i środowisko w którym działa z nieco innej perspektywy. Dzięki temu nie jest to sztampowa pozycja z chronologicznie ułożoną wiedzą historyczną.

Szczególnie polecam rozdziały opisujące życie w Glashütte. Dzięki nim będziecie mogli lepiej zrozumieć lokalną społeczność i dowiedzieć się np. z jakimi problemami na przestrzeni lat musieli się zmagać mieszkańcy tego miasteczka (wyludnienie, powódź). Inny rozdział to z kolei odrobina historii, która jak wiadomo nie obeszła się łaskawie z manufakturą GO. Po II Wojnie Światowej sowieci całkowicie rozgrabili należące do firmy maszyny, szkice i narzędzia. I tylko spora kreatywność oraz umiejętności ludzi sprawiły, że urządzenia udało się odbudować, wznawiając tym samym produkcję zegarków. Późniejsze losy manufaktury są nie mniej ciekawe. W tym miejscu warto wymienić chociażby zjednoczenie Niemiec, uruchomienie szkoły zegarmistrzowskiej German School of Watchmaking czy wykupienie przez Swatch Group.

Glashütte Original Impressions
Glashütte Original Impressions

Dzięki umiejętności przystosowania się do panujących na rynku potrzeb firma przetrwała liczne zawirowania, a na przestrzeni dekad działalności, udało jej się stworzyć wiele ciekawych modeli, jak choćby testowany przez nas Sixties Panorama Date.

Glashütte Original Impressions
Glashütte Original Impressions

W albumie Impressions poruszany jest również temat przywiązania do detali m.in. w kontekście dekoracji mostków, wahników i innych elementów. Nie zabrakło też wzmianki o należącej od niedawna do Glashütte Original fabryce w Pforzheim, która produkuje tarcze do zegarków (także dla innych marek należących do Swatch Group).

Glashütte Original Impressions
Glashütte Original Impressions

W zespole redakcyjnym Manufactory Book znaleźli się branżowi eksperci: Anders Modig, Gisbert Brunner, Elizabert Doerr, Jack Forster czy Thomas Wanka. Swój wkład w powstanie publikacji mieli również między innymi Katarina Witt (niemiecka łyżwiarka figurowa), Joel McHale (amerykański aktor komediowy) oraz człowiek o polskim imieniu i nazwisku Marek Rusz (członek forum Watchlounge).

Glashütte Original Impressions
Glashütte Original Impressions
Zdjęcia: Adam Gawenda