Biblioteka: „Moonwatch Only: The Ultimate Omega Speedmaster Guide”

Zegarmistrzowskich ikon jest wiele, ale tych pokroju “księżycowego” Speedmastera ledwie kilka. Kultowy chronograf Omegi doczekał się wreszcie godnej siebie publikacji.

Omega Speedmaster Professional to bez cienia przesady zegarek, który napisał historię zegarmistrzostwa. Choć pierwsze egzemplarze (tzw. „Pre-Moon”) powstały w roku 1957 i pierwotnie przeznaczone były dla kierowców wyścigowych i inżynierów, to lata 60. i amerykański podbój kosmosu przyniósł zegarkowi właściwą sławę. O tej i wielu, wielu innych historiach przeczytacie w wydanym niedawno albumie „Moonwatch Only”.

„Moonwatch Only: The Ultimate Omega Speedmaster Guide”
„Moonwatch Only: The Ultimate Omega Speedmaster Guide”

Autorami książki są Gregoire Rossier i Anthony Marquie. Oprawione w twardą okładkę (plus papierową obwolutę, niewidoczną na zdjęciach) wydawnictwo liczy sobie niespełna 500 wysokiej jakości stron, podzielonych na 5 głównych rozdziałów: Wstęp, Główne komponenty i akcesoria, Modele, Wybór i użytkowanie oraz Załączniki.

Zawartość to natomiast prawdziwe kompendium wiedzy o tradycyjnym, ochrzczonym przydomkiem „Professional” Speedmasterze w wersji z manualnym naciągiem (album nie obejmuje modeli automatycznych i kwarcowych). Z detalami opisano m.in. całą gamę wariantów mechanizmów (np. szkieletowane kalibry, o których istnieniu nie miałem pojęcia), tarcz, wskazówek i kopert różnych wersji, z uwzględnieniem precyzyjnej numeracji i parametrów. Duży nacisk położony został na aspekt edukacyjny i porady „na co zwracać uwagę przed zakupem” – a że kupowanie zegarka vintage nie jest sztuką łatwą, to bardzo cenny element wydania.

Najobszerniejszy dział albumu – wykaz modeli – to okraszona całą masą świetnych zdjęć baza pokaźnej ilości referencji, łącznie z limitowanymi seriami i ich opisem.

„Moonwatch Only: The Ultimate Omega Speedmaster Guide”
„Moonwatch Only: The Ultimate Omega Speedmaster Guide”

Co istotne, „Moonwatch Only” to książka skierowana nie tylko do kolekcjonerów Speedmastera. Każdy zegarkowy pasjonat znajdzie w niej garść ciekawych faktów, kilka obalonych mitów oraz galerię historycznych i współczesnych zdjęć opiewających jeden z najważniejszych czasomierzy w bogatej przecież historii zegarmistrzostwa. Dla posiadaczy i fanów „moonwatcha” to pozycja wręcz obowiązkowa.

„Moonwatch Only: The Ultimate Omega Speedmaster Guide”
„Moonwatch Only: The Ultimate Omega Speedmaster Guide”

Więcej o publikacji możecie przeczytać w artykule napisanym przez zaprzyjaźniony z nami serwis Fratellowatches – TUTAJ.

Swój egzemplarz – w wersji angielskiej, francuskiej lub włoskiej – możecie kupić w cenie 250Euro (~1045PLN) na oficjalnej stronie wydawnictwa TUTAJ, a w warszawskim butiku Omegi na Placu Trzech Krzyży można zapoznać się z wydawnictwem osobiście.