Seiko Quartz Astron GPS Solar 50th Anniversary [dostępność, cena]

50 lat temu w dalekiej Japonii powstał zegarek, który na długo zmienił oblicze zegarmistrzostwa. Kwarcowa rewolucja wstrząsnęła rynkiem, ale dla Japończyków była krokiem milowym, który teraz świętują jubileuszowym modelem.

Dzień po gwiazdce roku 1969 był dla części branży zegarkowej dniem sądnym. Seiko, wtedy już uważane za markę której należy się bacznie przyglądać, pokazało pierwszy egzemplarz przeznaczonego na nadgarstki, kwarcowego modelu o nazwie Astron. Jego technologia wywracała do góry nogami myślenie o zegarku, który od tego momentu mógł być bardzo, bardzo precyzyjnym, praktycznie bezobsługowym urządzeniem.

Seiko Astron
Seiko Astron

Seiko dość szybko udostępniło kwarcową technologię światu. Tanie zegarki kwarcowe spowodowały zapaść szwajcarskiej branży, kryzys, masowe zwolnienia i generalnie jeden z najtrudniejszych okresów w historii. Nie zmienia to faktu, że Seiko stworzyło produkt przełomowy, rewolucyjny, prawdziwie innowacyjny. Kwarc na stałe wpisał się w zegarkowy krajobraz, a 50 lat po premierze pierwszego Astrona Seiko składa skromny hołd temu wydarzeniu.

Seiko Quartz Astron GPS Solar 50th Anniversary
Seiko Quartz Astron GPS Solar 50th Anniversary

Quartz Astron GPS Solar jest pewnego rodzaju mariażem oryginalnego projektu i nowej, pokazanej już w XXI wieku technologii. GPS Solar (zajrzyjcie TUTAJ) to nic innego jak ładowany światłem słonecznym, kwarcowy mechanizm, którego moduł łączenia z satelitami pozwala na bardzo precyzyjne regulowanie wskazywanego czasu. Zamknięta w kalibrze 3X22 technologia gwarantuje, że zegarek zawsze będzie wskazywał precyzyjną godzinę – nawet bez modułu GPS mechanizm ma dokładność na poziomie +/-15s na miesiąc. W pełni naładowany światłem, zegarek popracuje przez 6 miesięcy.

Kwarcową, nowoczesną technologię Seiko zamknęło w estetyce mocno nawiązującej do oryginalnego Astrona. Zrobiona z żółtego złota, beczułkowata koperta ma 40,9 mm średnicy i 12,8 mm wysokości. Jej górną powierzchnię wykończono ręcznie specjalną techniką żłobienia. Zamknięta po szafirowym szkłem tarcza ma delikatny, pionowy wzór na jasnożółtym tle, wzbogacony zestawem złotych, nałożonych indeksów z czarnym wypełnieniem. Tak samo wykończone są wskazówki, a projekt uzupełnia datownik, który de facto jest wiecznym kalendarzem, zdolnym poprawnie pokazywać datę aż do roku 2100.

Seiko Quartz Astron GPS Solar 50th Anniversary
Seiko Quartz Astron GPS Solar 50th Anniversary

Rocznicowy Quartz Astron GPS Solar przygotowany został zdecydowanie z myślą o koneserach i największych kolekcjonerach marki. Powstanie raptem 50 egzemplarzy. Tak jak za oryginalnego Astrona, tak i za rocznicowy model trzeba będzie sowicie zapłacić. Cena z metki to równe 38 000 EUR (~162 000 PLN). W salonach Seiko zegarek pojawi się w grudniu.

Seiko Quartz Astron GPS Solar 50th Anniversary

Producent Seiko
Nazwa modelu Quartz Astron GPS Solar 50th Anniversary
Ref. SBXD002
Mechanizm kwarcowy
Symbol mechanizmu 3X22
Tarcza żółta
Koperta żółte złoto
Średnica (mm) 40,9
Wysokość (mm) 12,8
Wodoszczelność 100m
Pasek skórzany
Limitacja 50