Patek Philippe Ref.5320G Perpetual Calendar – Basel 2017 [zdjęcia live, cena]

Jak co roku manufaktura Patek Philippe przygotowała na Baselworld całą plejadę reaktywowanych, odświeżonych i kompletnie nowych referencji. Do tych ostatnich należy Ref.5320G w pięknym, oryginalnym jak na markę wydaniu.

Patek Philippe jest jednym z tych wystawców Baselworld, na którego nowości czekają prawie wszyscy (jeśli nie wszyscy) targowi goście. Przeszklony pawilon w Hall 1.0 przez cały czas, od pierwszego do ostatniego dnia imprezy, oblegają tłumy. Nie inaczej jest na prasowych konferencjach, wypchanych do ostatniego miejsca stojącego. Patek to Patek i jakkolwiek trywialnie to brzmi, wiedzieć co nowego robi manufaktura po prostu wypada. Pierwszy z premierowych modeli – rocznicowego, niebieskiego Aquanauta w złocie pokazaliśmy już w detalach TUTAJ. Mój faworyt ma znacznie bardziej klasyczne oblicze.

Ref. 5320G jest najnowszym wiecznym kalendarzem w ofercie PP. Zegarek ma kilka stylistycznych smaczków, które razem z doskonałym, automatycznym kalibrem, czynią go pozycją nr.1 tegorocznej oferty – przynajmniej w moich oczach. Inspiracji firma poszukała w archiwach, wzorując się na modelach z lat 40., 50. i 60. ubiegłego wieku. Pierwszy QP Patka – Ref.97’975 – wyjechał z Genewy w roku 1925. Był to jednocześnie pierwszy naręczny model z tą komplikacją w historii, podwalina pod dalsze eksploracje i warianty tej Wielkiej Komplikacji.

Patek Philippe Ref.97'975
Patek Philippe Ref.97’975

Zacznijmy od mechanizmu, bo to za niego płaci się Patkowi największą część finalnej ceny. Kaliber 324 S Q (S od sekundy, Q od „Quantieme Perpetuel”) bazuje na automatycznym kalibrze 324, z centralnym wahnikiem naciągu. Konstrukcja umiejętnie łączy tradycję i nowoczesność, wyrażaną przez 4-Hercowy balans Gyromax® ze sprężyną włosową Spiromax®, przygotowaną z kompozytu Silinvar®.

Patek Philippe kaliber 324 S Q
Patek Philippe kaliber 324 S Q

Brzmi to może trochę skomplikowanie, lecz konstrukcja kalibru 324 S Q jest całkiem prosta, mocno zakorzeniona w tradycji i precyzyjna. Dokładność chodu Patek szacuje na -3/+2s na dobę i certyfikuje własną pieczęcią jakości „Patek Philippe Seal”. Wieczny kalendarz z kolei pomyli się o raptem jeden dzień na przełomie lutego i marca roku 2100. Nie najgorzej, zwłaszcza że fazy Księżyca są jeszcze bardziej dokładne – 1 dzień różnicy pojawi się dopiero po 122 latach nieprzerwanej pracy. W pełni naładowana sprężyna kalibru da zegarkowi 45h rezerwy chodu.

Patek Philippe kaliber 324 S Q
Patek Philippe kaliber 324 S Q

Zrobiona z 18ct białego złota koperta to z kolei design zainspirowany modelem Ref.2405 sprzed ponad 6 dekad. Z tej właśnie referencji zaczerpnięto trójstopniowe uszy, nadające całości charakteru i życia. Koperta jest wypolerowana i z dwóch stron zamknięta szafirowym szkłem. Górne, mocno wypukłe, wystaje ponad płaszczyznę bezela (tzw. box glass). Widoczna pod nim tarcza ma ciepły, kremowy kolor, zestaw historycznie inspirowanych, arabskich indeksów godzinowych z poczernionego złota, otoczonych wypolerowanymi ramkami i kropki (z tego samego materiału) z luminową oraz czarny ring minutowy.

Patek Philippe Ref.5320G Perpetual Calendar
Patek Philippe Ref.5320G Perpetual Calendar
Patek Philippe Ref.5320G Perpetual Calendar
Patek Philippe Ref.5320G Perpetual Calendar

Układ wiecznego kalendarza jest tradycyjny i prezentuje dzień tygodnia oraz miesiąc w dwóch okienkach na godz.12, analogowy datownik z wkomponowanym weń okienkiem faz na godz.6, wskazanie roku przestępnego w małym, okrągłym okienku na godz.4:30 oraz wskazanie dzień/noc w takim samym okienku na godz.7:30. Czas odmierza para stylizowanych, kształtem przypominających strzykawki (choć to może nie najfortunniejsze porównanie) wskazówek, także wypełnionych luminową, plus centralny sekundnik. Wszystkie trzy zrobiono z poczernionego złota. Cała złota konstrukcja ma 40mm średnicy, 11.44mm grubości (razem ze szkłem) i klasę wodoszczelności 30m. Najważniejsze jednak jest to jak zegarek leży i wygląda na nadgarstku. Ref.5320G w obu przypadkach spisuje się absolutnie znakomicie – jest idealnie zwymiarowany, wygodny, a przy tym „charakterny” stylistycznie. O mechanice nawet nie wspominam, z przyzwoitości.

Patek Philippe Ref.5320G Perpetual Calendar
Patek Philippe Ref.5320G Perpetual Calendar

5320G Perpetual Calendar zestawiono z lekko błyszczącym, brązowym paskiem z aligatora oraz złotym zapięciem motylkowym. Cena na metce nie będzie mała i wyniesie 82.800USD (~325.000PLN), ale do tego, że Patki tanie nie są, zdążyliście się już chyba przyzwyczaić. Poza tym jednym detalem jest bardzo, bardzo ciekawie.

Patek Philippe Ref.5320G Perpetual Calendar
Patek Philippe Ref.5320G Perpetual Calendar