Omega Speedmaster „Speedy Tuesday” – specjalnie dla kolekcjonerów, dostępny tylko online [zdjęcia live, cena]

Nowy, limitowany Speedmaster, to pierwszy czasomierz stworzony przez Omegę dla kultowego już #SpeedyTuesday – popularnego cyklu artykułów o zegarkowej ikonie. Powstanie 2012 egzemplarzy, które firma z Bienne po raz pierwszy sprzedawać będzie tylko(!) przez swoją stronę WWW.

Był maj 2012 roku. To właśnie wtedy zaprzyjaźniony z nami holenderski dziennikarz Robert-Jan Broer z serwisu Fratello Watches po raz pierwszy opublikował na Facebooku zdjęcie Omegi Speedmaster używając w opisie słów „Speedy Tuesday” (ST). Połączenie tych dwóch wyrazów zaczęło chwile potem żyć własnym życiem i dało nazwę cyklowi artykułów dedykowanych kultowemu zegarkowi. Publikowane co wtorek opracowania – obecnie jest ich około 250 – pozwalały fanom Omegi uzupełnić wiedzę o detale, których próżno szukać w książkach (choć album Moonwatch Only to w domowej biblioteczce pozycja obowiązkowa). Społeczność zgromadzona wokół Speedmastera rosła z roku na rok, a podchwycony przez Internautów hashtag #speedytuesday wykorzystano do tej pory na Instagramie ponad 40.000 razy.

Od 2012 Robertowi-Janowi udało się zorganizować kilka spotkań dla kolekcjonerów – w tym zeszłoroczny, przełomowy event w Bienne, z udziałem prezydenta marki (Raynald Aeschlimann), kuratora muzeum (Petros Protopapas) oraz emerytowanego pracownika NASA (James Ragan). Siła #speedytuesday i rozpoznawalność wśród miłośników Speedmastera sprawiły, że Omega zdecydowała się na przygotowanie dedykowanego tematowi zegarka. Bezpośrednią inspiracją dla jego wzornictwa był model „Alaska Project III”, stworzony dla NASA, w bardzo krótkiej serii,  w 1978 roku. Powstanie 2012 egzemplarzy (nawiązanie do daty startu Speedy Tuesday), a czasomierz po raz pierwszy w przypadku Omegi można będzie kupić wyłącznie przez Internet, na dedykowanej stronie WWW (dostępna TUTAJ). Cena to 5.400CHF (22.300PLN). Zegarek – po zamówieniu online – trafi w okolicach wakacji do wskazanego butiku.

Omega Alaska Project III vs Speedy Tuesday
Omega Alaska Project III vs Speedy Tuesday

Nowy Speedy Tuesday otrzymał matową, stalową kopertę o średnicy 42mm, wewnątrz której zamknięto czarną, lekko wypukłą tarczę z białymi totalizatorami. Te ostatnie ozdobiono wzorem ślimakowym. Czarno-biała kompozycja w stylu „Reverse Panda” została po raz pierwszy wykorzystana przez Omegę w modelu z 1966 roku.

Omega Speedmaster  Speedy Tuesday - foto: fratellowatches.com
Omega Speedmaster Speedy Tuesday – foto: fratellowatches.com
Omega Speedmaster #SpeedyTuesday
Omega Speedmaster #SpeedyTuesday

Tradycyjnie już dla Speedmastera nie zabrakło skali tachymetru widocznej na ringu z czarnego aluminium. Historyczne jest także logo OMEGA oraz liczniki, które pokrywa substancja luminescencyjna.

Omega Speedmaster Speedy Tuesday
Omega Speedmaster Speedy Tuesday

Dla prawdziwych miłośników Speedmastera prócz klasycznego wyglądu liczy się także wierna oryginałowi mechanika, czyli werk z ręcznym naciągiem. Taki właśnie mechanizm – znany z produkowanych obecnie Moonwatchy kaliber 1861 – trafił do stalowej koperty Omegi. W tym miejscu warto przypomnieć, że w czasach kiedy produkowano pierwsze Speedmastery automatyczny naciąg nie był w ogóle popularny. Ponadto wahnik nie sprawdziłby się w panującym w kosmosie stanie nieważkości (nie jest wtedy tak efektywny jak w polu grawitacyjnym). Dekiel zegarka jest stalowy i trafił na niego grawer SPEEDY TUESDAY ANNIVERSARY – A TRIBUTE TO ALASKA PROJECT III oraz numer egzemplarza.

Omega Speedmaster Speedy Tuesday
Omega Speedmaster Speedy Tuesday

Zamówiony zegarek dostarczany będzie w specjalnym skórzanym rulonie z dodatkowym paskiem NATO (z wygrawerowanym na szlufce napisem #SpeedyTuesday) oraz z narzędziem do jego łatwej wymiany.

Omega Speedmaster Speedy Tuesday - foto: fratellowatches.com
Omega Speedmaster Speedy Tuesday – foto: fratellowatches.com
Omega Speedmaster #SpeedyTuesday
Omega Speedmaster #SpeedyTuesday