Omega Speedmaster – kampania z JFK w tle
W 40. rocznicę lądowania na Księżycu statku Apollo 11, Omega stworzyła limitowaną serię modelu Speedmaster. W kampanii reklamowej wykorzystano wizerunek Prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedy’ego.
Użycie zdjęcia JFK było możliwe dzięki współpracy z „John F. Kennedy Library Foundation”, która dysponuje prawami do nazwiska i wizerunku byłego prezydenta.
Związek pomiędzy modelem Speedmaster, a prezydentem Kennedym jest oczywisty. To właśnie podczas tysiąca dni jego prezydentury miały miejsce pierwsze w historii Ameryki załogowe loty kosmiczne. Wally Schirra i Gordon Cooper – bohaterowie dwóch ostatnich misji programu Merkury nosili zegarki Omega Speedmaster, odbywając swoje kosmiczne podróże (Odpowiednio Friendship 7 i Faith 7).
Właściwie od 15 mają 1963 roku, czyli od momentu lotu Gordona Coopera, Speedmaster stał się jedynym modelem czasomierza, zatwierdzonym przez NASA do używania podczas załogowych podróży kosmicznych. Od tej pory ten popularny chronograf towarzyszy wszystkim załogowym misjom NASA, włączając w to sześć lądowań na Księżycu.
Prezydent Kennedy odegrał nadrzędną rolę w promowaniu amerykańskiego programu lądowań na Księżycu. 25 mają 1961 podczas Wspólnej Sesji Kongresu Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy wspomniał o wadze podróży i dotarcia na Księżyc. „Wierzę, że ten naród powinien zaangażować się w osiągnięcie celu, jakim jest lądowanie człowieka na Księżycu i jego bezpieczny powrót na Ziemię przed końcem tej dekady”.
Prezydent ponownie powtórzył ten punkt swojego programu podczas przemówienia na Uniwersytecie Rice’a 12 września 1962 roku, kiedy oświadczył: „W tej dekadzie pragniemy dotrzeć na Księżyc i zrobić wiele innych rzeczy nie dlatego, że są proste, ale dlatego że są trudne”.
Niestety Kennedy nie dożył tego wydarzenia. Ale ponad 8 lat po nagłośnieniu kosmicznego wyzwania załoga Apollo 11 21 lipca 1969 roku o godzinie 2:56 wylądowała na Księżycu, a Neil Armstrong po raz pierwszy stanął na jego powierzchni. Amerykański historyk Artur Schlesinger, tak wypowiedział się o tej misji: „XX wiek zostanie zapamiętany, podczas gdy wszystko inne zostanie zapomniane, jako wiek kiedy człowiek przekroczył ziemskie granice”. „I” – jak dodał Stephen Urquhart – prezes OMEGI „dokonał tego nosząc model Speedmaster”.
Speedmaster i NASA
Seamaster w latach 60-tych przeszedł bardzo rygorystyczne testy (udział w nich brały zegarki sześciu marek). Od tego momentu stał się jedynym czasomierzem zaakceptowanym przez NASA do lotów kosmicznych. Jest odporny na zmiany ciśnień, na działanie niskich i wysokich temperatur, doskonale radzi sobie z wibracjami, wstrząsami, hałasem, a także przyspieszeniem i dekompresją.
Więcej o współpracy firmy Omega z NASA
Trochę szczegółów…
Speedmastera Apollo 11 wyposażono w mechanizm Omega 1861. Koperta wykonana z platyny lub stali szlachetnej (podobnie jak bransoleta) ma średnicę 42mm. Indeksy są platynowe lub białe i pokryte substancją luminescencyjną Super-LumiNova. Szafirowe szkiełko pokryto dwustronną warstwą antyrefleksyjną. Rezerwa chodu wynosi 45 godzin. Medalion zamieszczony w miejscu małego sekundnika na godzinie 9, a przedstawiający naszywkę na kombinezon z misji Apollo 11, wykonany jest – w zależności od wersji – z 18-karatowego żółtego złota albo srebra. Zamieszczono go także także na dokręcanym, dwuczęściowym deklu. Na zewnętrznym pierścieniu wygrawerowano dodatkowo zdanie „The first watch worn on the moon, July 21, 1969”.
Charakterystyczny jest też czerwony napis „02:56 GTM” znajdujący się pod tekstem OMEGA Speedmaster Professional na godzinie 12:00.
Edycja jest limitowana do 69 sztuk (wersja w platynie) oraz 7 969 sztuk (wersja w stali). Do zegarka dołączany jest specjalny medal Apollo 11.
Wprowadzeniu na rynek Speedmastera towarzyszy reklama telewizyjna:
Dane techniczne
Mechanizm
- Kaliber Omega 1861
- Chronograf z ręcznym naciągiem
- Kamienie: 18 Częstotliwość: 21’600 A/h (3 Hz)
- Rezerwa chodu: 45 godzin
- Cechy szczególne:
– Koło balansu Glucydur
– Mechanizm wykorzystany w słynnym “Moon Watch”
Funkcje
- Centralne wskazówki godzinowa i minutowa. Mały sekundnik na godzinie dziewiątej
- Centralna wskazówka sekundnika chronografu, licznik 30-minutowy na godzinie trzeciej i 12-godzinny na godzinie szóstej
Materiał
- Koperta: platyna 950 z inkrustowanym medalionem z 18-karatowego żółtego złota lub stal szlachetna
- Bransoleta: platyna 950 lub stal szlachetna
- Średnica: 42,00 mm Wysokość: 13,90mm (Pt) / 14,15 mm (Stal)
- Wodoszczelność: do 50 m (167 stóp)
- Koperta o mieszanej polerowano – statynowanej powierzchni, czarna luneta z aluminium, z naniesioną skala tachymetru
- Polerowana koronka i przyciski chronografu, znak Ω na koronce
- Pt 950: odporne na zarysowania szafirowe szkło z dwustronną powłoką antyrefleksyjną
- Stal: szkło hesalitowe o kopułowatym kształcie z naniesionym centralnie znakiem Ω
- Pt 950: dwuczęściowy dokręcany dekiel, z centralnie umieszczonym medalionem z 18-karatowego żółtego złota ozdobionym odwzorowaniem naszywki misji APOLLO 11 i napisem “40th ANNIVERSARY” oraz polerowanym zewnętrznym pierścieniem z platyny z grawerowanym napisem “THE FIRST WATCH WORN ON THE MOON”, “JULY 21, 1969”
- Stal: stalowy dokręcany dekiel, chromowany zewnętrzny pierścień i stalowy medalion, z oznaczeniami i napisami o treści identycznej, jak w wersji platynowej.
Tarcza
- Czarna, matowa tarcza “Moon”, czerwony napis“02:56 GMT” na godzinie dwunastej
- Indeksy: wykonane z platyny 950 lub białe, pokryte substancją luminescencyjną Super-LumiNova
- Znak Ω: wykonany z platyny 950 lub biały
- W miejscu małego sekundnika na godzinie 9 medalion z odwzorowaniem naszywki misji Apollo 11 z 18 karatowego żółtego złota i z numerem limitowanej edycji w wersji platynowej lub ze srebra sterling w wersji stalowej.
Wskazówki
- Godzinowa i minutowa: z platyny 950 lub matowe, typu “Moon”, pokryte warstwą Super-LumiNova
- Sekundnik chronografu: rodowany lub matowy typu “Moon”, pokryty warstwą Super-LumiNova, czerwona końcówka
- Wskazówki liczników chronografu: z platyny 950 lub matowe, typu “Moon”
- Mały sekundnik: z matowego 18-karatowego żółtego złota lub rodowana stal
Bransoleta
- Opatentowana bransoleta OMEGA o mieszanej polerowano-satynowanej powierzchni, z systemem niewidocznych połączeń i bezpiecznym zapięciem
- Rozmiar : 20mm
Inne cechy szczególne
- Limitowana edycja: do 69 sztuk w platynie lub do 7969 sztuk w stali
- Do zegarka dołączany jest specjalny medal Apollo 11 o średnicy 42mm
– Wersja Pt 950: z 24-karatowego złota z numerem limitowanej edycji, waga ~85g
– Wersja stalowa: ze srebra sterling, waga ~40g - Specjalne pudełko (dla modelu platynowego z numerem limitowanej edycji)
Tłumaczenie: eMjotKa, Tomasz Kiełtyka