Omega Speedmaster Dark Side of the Moon Apollo 8 – Basel 2018 [zdjęcia live, cena]

Na przypadającą w tym roku 50. rocznicę misji Apollo 8 firma Omega przygotowała model na bazie popularnego Speedmastera „Dark Side of the Moon”. Prócz ciekawego zestawienia materiałów i kolorów, zegarek otrzymał również interesujący mechanizm.

Był rok 1968 kiedy grupa astronautów z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA – w ramach misji Apollo 8 – po raz pierwszy została wyniesiona poza orbitę okołoziemską. Załodze udało się okrążyć Księżyc, widząc tym samym jego „ciemną stronę”, od której swoją nazwę wziął Speedmaster „Dark Side of the Moon”. Aby uczcić okrągłą, 50. rocznicę tego wydarzenia, Omega przygotowała specjalną wersję znanego zegarka.

Omega Speedmaster Apollo 8 na nadgarstku
Omega Speedmaster Apollo 8 na nadgarstku
Omega Calibre 1869
Omega Calibre 1869

Za bazę dla Speedmastera „Apollo 8” posłużył przetestowany przez nas TUTAJ DSoTM – przy czym wprowadzono w nim liczne zmiany. Przede wszystkim po raz pierwszy do ceramicznego Dark Side of the Moon trafił manualnie nakręcany mechanizm. Jest nim kaliber 1869, stworzony na bazie cal. 1861, wykorzystywanego przez lata w Speedmasterze Professional Moonwatch. Werk od frontu jest częściowo widoczny przez szkieletowaną tarczę, a od strony dekla można go podziwiać przez chroniące tę część szafirowe szkiełko. Poczerniane mostki, płytę główną i śrubki zestawione na zasadzie kontrastu z niklowanymi elementami robią wrażenie i wyglądają świetnie. Na okalającym dekiel ringu znalazł się grawer „WE’LL SEE YOU ON THE OTHER SIDE” (do zobaczenia po drugiej stronie), nawiązujący do słów Jima Lovella – jednego z członków załogi misji Apollo 8 – wypowiedzianych w momencie kiedy statek kierował się za Księżyc tj. w miejsce, w które wcześniej nie dotarł człowiek.

Od frontu ceramiczna, czarna całość została zestawiona z żółtymi akcentami (wskazówki chronografu, znaczniki przy indeksach, napis „Speedmaster” na tarczy i TACHYMETRE na bezelu oraz perforacja i przeszycia paska), dzięki którym udało się przełamać czarno-biały schemat. Tarczę utrzymano w układzie 3-6-9 (licznik godzin, minut oraz mała sekunda) i zrezygnowano z okienka daty. Ponadto powierzchnię cyferblatu (podobnie jak czarne elementy widoczne przez dekiel) potraktowano częściowo laserem. Dzięki temu uzyskano fakturę przywodzącą na myśl powierzchnię Księżyca.

Tarcza - Omega Speedmaster Dark Side Of The Moon Apollo 8
Tarcza – Omega Speedmaster Dark Side Of The Moon Apollo 8

Apollo 8 bazuje na kopercie o tym samym kształcie co pierwszy DSotM, z tym tylko, że dzięki zastosowaniu manualnego mechanizmu i rezygnacji z mocno wypukłego szkiełka udało się go odchudzić o 2,5 mm. I to głównie dlatego – pomimo sporych gabarytów (44×25 mm x 13,8 mm) – zegarek na ręce wygląda o niebo lepiej od poprzedników. Jest w miarę płaski, dobrze przylega do nadgarstka i myślę, że dzięki temu przekona osoby, dla których problemem pozostawała nie średnica, a wysokość regularnego „Dark Side’a”.

Box - Omega Speedmaster Dark Side Of The Moon Apollo 8
Box – Omega Speedmaster Dark Side Of The Moon Apollo 8

Omega Speedmaster Dark Side of the Moon Apollo 8 została wyceniona na 37.100PLN.

TISSOT - partner relacji z targów Baselworld 2018

Omega Speedmaster Dark Side Of The Moon Apollo 8

Producent Omega
Nazwa modelu Speedmaster Dark Side Of The Moon Apollo 8
Ref. 311.92.44.30.01.001
Mechanizm manualny
Symbol mechanizmu Calibre 1869
Rezerwa chodu (h) 48
Tarcza czarna, częściowo szkieletowana
Koperta ceramila
Średnica (mm) 44,25
Wysokość (mm) 13,80
Pasek skórzany