MB&F Legacy Machine Thunderdome [zdjęcia live, dostępność, cena]

MB&F zapisuje właśnie kolejny rozdział sagi o nazwie Legacy Machine. Rozdział najbardziej skomplikowany dotychczas, bo Thunderdome ma zamkniętego pod szafirową bańką, trójosiowego tourbillona – efekt współpracy dwóch wyjątkowych zegarmistrzów.

Nie wiem jak wiele już razy rozpoczynałem artykuł o kolejnym dziele MB&F słowami, że to marka, po której spodziewać się należy niespodziewanego. Tak się jakoś składa, że o ile 95% zegarkowych firm jest zazwyczaj – do pewnego stopnia – przewidywalna w swoim działaniu, o tyle niezależni, a zwłaszcza rzeczony MB&F, robią co chcą, jak chcą i kiedy chcą… i nie sposób tego przewidzieć. Max Busser często podkreśla, że jego kolejne kinetyczne maszyny (tak nazywa swoje zegarki) są często inspirowane chwilą. Tym razem było bardzo zegarmistrzowsko, choć MB&F mówi, że inspiracją dla projektu były żywioły natury i fenomen burzy z piorunami, która powstaje w wyniku ścierania się dwóch różnych mas powietrza. W projekcie te przeciwstawne siły reprezentuje dwóch zegarmistrzów zaproszonych do współpracy. Jednym jest obecny już w poprzednich kreacjach marki Kari Voutilainen. Drugim debiutant w rodzinie MB&F, zegarmistrz Eric Coudray, autor m.in. takich projektów jak Gyrotourbillon i Reverso Gyrotourbillon II dla Jaeger-LeCoultre. Do spółki panowie stworzyli wyjątkowy, pod pewnym względem rekordowy mechanizm – trójwymiarowe serce LM Thunderstorm. Ja miałem okazję obejrzeć zegarek na żywo przy okazji Dubai Watch Week i zapewniam, że kunszt rzemiosła i wrażenia estetyczne są imponujące.

MB&F Legacy Machine Thunderdome
MB&F Legacy Machine Thunderdome
MB&F Legacy Machine Thunderdome
MB&F Legacy Machine Thunderdome

Kluczowym elementem nowego zegarka jest trójosiowy tourbillon, umocowany dumnie ponad tarczą, pod kopułą z szafirowego szkła, na wypolerowanych ramionach. Konstrukcja, nosząca nazwę „TriAx”, składa się z trzech szybko wirujących klatek. Ta najbardziej wewnętrzna wykonuje jeden obrót w 8 sekund. Środkowej zajmuje to 12 sekund zaś najbardziej zewnętrzna, asymetrycznie zamocowana klatka obraca się raz w pełne 20 sekund.

MB&F Legacy Machine Thunderdome
MB&F Legacy Machine Thunderdome

To najszybszy tego typu układ w historii zegarmistrzostwa, uzyskany dzięki kilku nietuzinkowym rozwiązaniom. Główny element organu regulacyjnego zestawiono z cylindryczną sprężyną (włosa) oraz dużym, hemisferycznym „kołem” balansowym. Wychwyt oparty jest na historycznej konstrukcji XIX wiecznego zegarmistrza Alberta H. Pottera. Od klasycznej konstrukcji odróżnia go nieruchome koło wychwytowe, a to – wedle zegarmistrzów odpowiedzialnych za projekt – w odpowiednim układzie i formie pozwala na niespotykane prędkości wirowania tourbillonu.

MB&F Legacy Machine Thunderdome
MB&F Legacy Machine Thunderdome
MB&F Legacy Machine Thunderdome

Majestatyczny „TriAx”, ważący w sumie mniej niż 1 gram, jest częścią wykonanego przez Voutilainena manualnego kalibru z 45h rezerwą chodu, uzyskiwaną z aż trzech bębnów sprężyny. Jego estetyka to również zasługa fińskiego mistrza, który tym razem zaaplikował jeszcze szerszy niż poprzednio wachlarz własnych dekoracji, m.in. na koła mechanizmu naciągu. Voutilainen, a konkretnie jego studio Comblémine, jest odpowiedzialne także za cyferblat. Giloszowaną, niebieską tarczę zamknięto pod wysoką kopułą ze szkła, osadzoną w kopercie z platyny. Całość mierzy 44 mm średnicy i 22,2 mm wysokości. Podobnie jak w poprzednich zegarkach z serii Legacy Machine, czas odczytuje się z małej, lakierowanej tarczy z parą niebieskich wskazówek. Umieszczono ją, nachyloną pod kątem, symetrycznie u dołu cyferblatu.

MB&F Legacy Machine Thunderdome
MB&F Legacy Machine Thunderdome
MB&F Legacy Machine Thunderdome
MB&F Legacy Machine Thunderdome

LM Thunderdome jest kawałkiem imponującego zegarmistrzostwa, zamkniętego w stosunkowo przecież małej objętości zegarka na rękę. Jego nietuzinkowość, awangardowy design i użyte materiały oczywiście sowicie kosztują – jeden z 33 egzemplarzy to koszt 270 000 CHF (~1 055 000 PLN) plus podatek.

Dodatkowo powstanie 10 egzemplarzy zegarka w kopercie z tantalu, zadedykowanych The Hour Glass, jednemu z największych dystrybutorów zegarkowych na rynku azjatyckim. 5 z nich otrzyma giloszowany cyferblat w kolorze granatowym, 5 tarczę z awenturynu.

MB&F Legacy Machine Thunderdome The Hour Glass
MB&F Legacy Machine Thunderdome The Hour Glass

MB&F Legacy Machine Thunderdome

Producent MB&F
Nazwa modelu Legacy Machine Thunderdome
Mechanizm manualny
Rezerwa chodu (h) 45
Tarcza niebieska
Koperta platyna
Średnica (mm) 44
Wysokość (mm) 22,2
Wodoszczelność 30m
Pasek skórzany
Limitacja 33