MB&F Horological Machine No.6 Final Edition [dostępność, cena]

Każda historia ma swój koniec. Zainspirowany science-fiction model HM6 „Space Pirate” trafi na rynek w limitowanej, finałowej edycji, opakowanej w stal i z niebieskimi akcentami.

To już niepisana tradycja, że każda kolekcja manufaktury MB&F ma swój początek i jasno sprecyzowany koniec. W każdym przypadku, kiedy na rynek trafia kolejny awangardowy projekt Maxa Bussera i jego przyjaciół, automatycznie można spodziewać się jego kilku wersji, zwieńczonych modelem finałowym, zamykającym pewien etap. Właśnie kończy się saga pod tytułem Horological Machine No.6. Projekt zadebiutował przeszło cztery lata temu (patrz TUTAJ) – i jak każdy prawie zegarek firmy jako żywo… zegarka nie przypominał. Tytanowa konstrukcja miała bardzo oryginalną, organiczną formę z okrągłymi, przeszklonymi szafirem kopułami w jej czterech rogach. HM6 pojawiło się z czasem w wersji ze złota i z mniej lub bardziej ekstremalnym wykorzystaniem szafirowego szkła.

MB&F HM6 SV
MB&F HM6 SV

Filanie zegarek zrobiony będzie ze stali.

Mierząca 49,5 x 52,3 x 20,4 mm koperta wykończona została satynowaniem i polerowaniem. Dwie przednie i dwie tylne kapsuły osłonięto szafirowymi szkłami, a pod szafirowym deklem widać pracujący, automatyczny kaliber HM6, opracowany wspólnie z niezależnym zegarmistrzem Davidem Candoux. Automatycznie nakręcany mechanizm wyposażono w latający, 2,5-Hercowy tourbillon, który wieńczy całą konstrukcję od góry, okryty szafirową kopułą. Wahnik, zrobiony z platyny powleczonej niebieskim PVD, generuje 72h rezerwy chodu.

MB&F Horological Machine No.6 Final Edition
MB&F Horological Machine No.6 Final Edition

HM6, choć nie wygląda, wskazuje czas. Odpowiadają za to dwie przednie, okrągłe kopuły z wyciętymi z aluminium, obrotowymi wskaźnikami. Wskaźniki są niebieskie, z namalowanymi indeksami z białej luminowy. Kopuła po lewej pozwala na odczyt godzin, a po prawej minut. Wskazania reguluje się koronką po prawej stornie obudowy. Ta po przeciwnej stronie obsługuje metalową kurtynę, którą można w dowolnym momencie zasłonić widok na tourbillon. Nie pytajcie nawet po co – to właśnie MB&F w czystej, irracjonalnie zabawnej postaci.

MB&F Horological Machine No.6 Final Edition
MB&F Horological Machine No.6 Final Edition

Finałowa edycja HM6 powstanie w liczbie raptem 8 egzemplarzy. Tym samym kolekcja zamknie się setką wyprodukowanych zegarków. Chęć posiadania jednego z nich wiązać się będzie z koniecznością wydania 210 000 CHF (~804 000 PLN) plus podatek. Premiera na tegorocznym SIHH.

MB&F Horological Machine No.6 Final Edition
MB&F Horological Machine No.6 Final Edition

MB&F Horological Machine No.6 Final Edition

Producent MB&F
Nazwa modelu Horological Machine No.6 Final Edition
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu HM6
Rezerwa chodu (h) 72
Tarcza niebieska
Koperta stal
Wysokość (mm) 20,4
Wodoszczelność 30m
Pasek skórzany
Limitacja 8
Cena (PLN) 804000