Longines Lindbergh Hour Angle Watch 90th Anniversary – Basel 2017 [zdjęcia live, cena]

90 lat temu Charles Lindbergh odbył pierwszy w historii lot transatlantycki bez międzylądowań. Longines postanowił uczcić ten wyjątkowy jubileusz limitowaną edycją zegarka kątowo-godzinowego.

Kto choć trochę interesuje się historią lotnictwa, z pewnością słyszał historię o amerykańskim właścicielu sieci hoteli, który w 1919 roku ufundował nagrodę dla pierwszej osoby, która przeleci samotnie, bez międzylądowania, z Nowego Jorku do Paryża. Choć próbowało wielu, nagrodę zgarnął (w 1927 roku) Charles Lindbergh. O perypetiach młodego pilota i jego związku z firmą Longines możecie przeczytać szerzej w jednym z artykułów cyklu #KultoweZegarki.

90 lat po pamiętnym locie firma Longines przygotowała serię 90 zegarków upamiętniających to wydarzenie. Lindbergh Hour Angle Watch 90th Anniversary – bo tak brzmi pełna nazwa modelu – otrzymał tytanową kopertę (WR30m) w rozmiarze 47,5mm, ze stalową koronką oraz bezelem (z czarnym PVD) ze skalą pozwalającą na dostosowanie pomiarów do codziennych zmian w równaniu czasu. Duża koronka, która dawniej ułatwiała zmianę wskazań bez konieczności ściągania lotniczych rękawic, dzisiaj pełni rolę czysto estetyczną.

Longines Lindbergh z 2017 roku
Longines Lindbergh z 2017 roku

Na srebrną, szczotkowaną część tarczy trafiła podziałka minutowa typu „railtrack”, cyfry rzymskie odpowiadające godzinom oraz cyfry arabskie, tworzące skalę kątową. Wewnętrzna, obrotowa część cyferblatu, dzięki galwanizacji jest czarna, a na jej powierzchni znajdziemy podziałkę minutową oraz arabskie cyfry w kolorze srebrnym. Obie „strefy” łączą breguetowskie, centralnie mocowane wskazówki.

Longines Lindbergh z 2017 roku
Longines Lindbergh z 2017 roku

Liczne odczyty jakich można dokonać dzięki wszystkim skalom i obrotowej części tarczy w dzisiejszych czasach raczej nikomu się nie przydadzą. Dawniej jednak bez profesjonalnego przyrządu pomiarowego lot byłby praktycznie niemożliwy.

Za napęd limitowanego Longinesa posłużył mechanizm z automatycznym naciągiem sygnowany numerem L699.2 (ETA A07.L01) z 46-godzinną rezerwą chodu. Zbudowany na 24 kamieniach werk tyka z częstotliwością 4Hz.

Longines Lindbergh z 2017 roku
Longines Lindbergh z 2017 roku

Zegarek zestawiono z brązowym, skórzanym paskiem z systemem łatwego wydłużenia, dzięki któremu możliwe będzie zapięcie go na kurtce – tak jak niegdyś robili to piloci. Cena za jeden z 90 rocznicowych egzemplarzy to 19.370PLN.

Longines Lindbergh Ref. L2.678.1.71.0
Longines Lindbergh Ref. L2.678.1.71.0