Longines Lindbergh’s Atlantic Voyage Watch
Longines zaprezentował nową odsłonę zegarka zaprojektowanego specjalnie dla Charlesa Lindbergha.
W 1933 roku amerykański lotnik Charles Lindbergh wyruszył z żoną w podróż liczącą 47.000 km. Jako pierwszy człowiek, który bez przerw przeleciał przez przez Północny Atlantyk w swoim Spirit of St Louis, chciał – przed powrotem do USA – odkryć drogi powietrzne na północy. Wśród sprzętu, który wziął ze sobą na wyprawę, znalazł się wykonany specjalnie na tę okazję chronograf Longines.
Dzisiaj – w hołdzie pionierowi lotnictwa – Longines wznawia produkcję tego wyjątkowego czasomierza, znanego jako Atlantic Longines Lindbergh’s Voyage Watch.
W wyniku samotnego lotu z Nowego Jorku do Paryża w 1927 roku, Charles Lindbergh zyskał światową sławę i zainteresowanie wśród powstających firm lotniczych. W 1933 roku, wraz z Anne Morrow Lindbergh, wyruszył w kolejną podróż. Trasa prowadziła przez Nową Fundlandię, Grenlandię, Islandię, Danię, Szwecję, Finlandię, Rosję, Wielką Brytanię, Francję, Holandię, Szwajcarię, Portugalię, Azory, Wyspy Kanaryjskie i Zielonego Przylądka. Droga powrotna natomiast biegła przez Gambię, Brazylię i Kubę.
Na cele wyprawy, Lindberg zdecydował się wziąć samolot z potężnym, 710-konnym silnikiem. Wśród wyposażenia znalazły się dwa radia i dmuchana łódź (na wypadek konieczności ewakuacji). Samolot został ochrzczony nazwą “Tingmissartoq”, która w języku Inuitów oznacza „ten, który leci jak wielki ptak”. Instrumenty nawigacyjne znajdujące się w kabinie, stanowiły najnowszy na tamte czasy sprzęt. Lindbergh zabrał ze sobą również chronograf Longines.
Zegarek mierzył czas z dokładnością do piątej części sekundy. Miał również tachymeter, za pośrednictwem którego możliwe było ustalenie prędkości do 500 km / godz. W warunkach jakich doświadczył Lindbergh, wiarygodny pomiar był jednym z podstawowych czynników gwarantujących bezpieczeństwo.
W 1927 roku przyrządy pomiarowe stworzone przez Longines pozwoliły Międzynarodowej Federacji Lotniczej, dla której firma została oficjalnym dostawcą od 1919 roku, na pomiar (z wielką precyzją) czasu trwania lotu Lindbergha z Nowego Jorku do Paryża. Następnie, na podstawie swoich doświadczeń, Lindbergh opracował rozwiązania, które miały poprawić nawigację lotniczą i morską. Skontaktował się Longines, który wdrożył zaproponowane rozwiązania w praktyce, przez produkcję zegarka Lindbergh Hour Angle. Czasomierz można było wykorzystać – wraz z kilkoma innymi przyrządami – do określenia położenia geograficznego. W 1933 roku, z racji dobrej współpracy, Longines zaprezentował zegarek zaprojektowany specjalnie z okazji podróży z Lindbergha wokół Północnego Atlantyku.
Dzisiaj, Longines wznawia produkcję tego zegarka (pod nazwą Atlantic Longines Lindbergh’s Voyage Watch) jako hołd dla długiej podróży podjętej przez małżonków. Koperta chronografu ma 47,50 mm średnicy. Podobnie jak oryginalnym modelu, na godzinie 9 zamieszczono małą sekundę, a na godzinie 3 licznik 30-minutowy. Czas i wyniki pomiarów są wskazywane przez niebieskie wskazówki. Model posiada szafirowe szkło i osłonięty przeszklony dekiel, przez który można podziwiać pracę mechanizmu. Zegarek dostarczany jest na brązowym pasku ze skóry aligatora. Dostępna jest wersja w stali i różowym złocie. Longines Lindbergh’s Atlantic Voyage Watch to współczesna wersja czasomierza, który był częścią wielkiej przygody lotniczej.
Informacje techniczne:
Mechanizm:
mechaniczny, z automatycznym naciągiem L705 (ETA A07 231); 16½ linii, 27 kamieni, 28,000 wahnięć / h; rezerwa chodu 46 godzin
Funkcje:
godziny, minuty, mała sekunda, tachymetr
Chronograf:
centralna sekunda; 30-minutowy licznik na godzinie 3
Koperta:
okrągła, stalowa lub z 18ct różowego złota; średnica 47.50 mm; pełny, odchylany dekiel, pod którym – za szafirowym szkiełkiem – można podziwiać mechanizm.
Tarcza:
10 czarnych arabskich cyfr; czarne indeksy tachymetru; mała sekunda na godz. 9; 30-minutowy licznik na godz. 3
Wodoodporność:
do 30 m (~100 stóp)
Szkiełko:
szafirowe
Pasek:
Brązowy, ze skóry aligatora; z klamrą
Numer referencyjny:
L2.730.4.11.0 (stal)
L2.730.8.11.0 (18ct różowe złoto)
tłumaczenie: Tomasz Kiełtyka