Longines Conquest V.H.P. GMT Flash Setting [cena]

Najnowsze rozszerzenie linii Conquest V.H.P. – przygotowane z myślą o osobach często podróżujących – to model GMT Flash Setting. W zegarku, oprócz wskazania czasu w dwóch strefach jednocześnie, zaimplementowano system, który pozwala je ustawiać przy użyciu… latarki ze smartfona.

Conquest V.H.P. czyli Very Precision Quartz to linia kwarcowych, niezwykle dokładnych zegarków, którą firma Longines pokazała podczas targów Baselworld w 2017 roku (pisaliśmy o niej TUTAJ). Teraz tworzące kolekcję proste modele z trzema wskazówkami oraz wariant z chronografem uzupełni czasomierz ze wskazaniem GMT. Na miejsce prezentacji modelu wybrano Lanterna di Fuksas – zlokalizowany na dachu jednego z zabytkowych budynków w Rzymie taras z futurystyczną, szklaną kopułą. Łączenie tradycji z nowoczesnością nie jest przypadkowe – znajdziemy je również w zegarkach, których klasyczne wzornictwo zestawiono z mechanizmem, z systemem Flash Setting.

Walter von Känel, Prezydent marki Longines
Walter von Känel, Prezydent marki Longines

Zacznijmy od tego co najciekawsze tzn. metod ustawiania czasu. Poza tradycyjnym, przy wykorzystaniu koronki, Longines pozwala na o wiele szybsze zmiany, przy wykorzystaniu prostej, darmowej aplikacji w telefonie. Po jej uruchomieniu na ekranie wybieramy miasto będące wzorcem dla czasu domowego oraz lokalnego. Następnie wprowadzamy zegarek w tryb odbioru (odpowiednia sekwencja na koronce) i zatwierdzamy w aplikacji przesył danych. A ten następuje nie z pomocą Wi-Fi ani Bluetooth, lecz poprzez nadawanie sygnału za pomocą wbudowanej w smartfon latarki. W indeksie, w cyfrze 12, znajduje się mały otworek z odbiornikiem, który przetwarza błyski na informacje i po chwili ustawia odpowiednio czas zegarka.

Longines Conquest V.H.P. GMT Flash Setting
Longines Conquest V.H.P. GMT Flash Setting

Aby przełączyć się pomiędzy czasem domowym a lokalnym, wystarczy wcisnąć koronkę. Sekundnik ustawi się na godzinie 14:00, przy ikonce czasu lokalnego, a następnie wskazówki godzinowa i minutowa powędrują w odpowiednie miejsce, po czym przeskoczy również zakończona trójkątnym grotem wskazówka GMT. Jeśli zajdzie taka konieczność, zmieni się również ustawienie datownika. Chwilę później sekundnik z trybu zmian „przeskoczy” na właściwe miejsce i będzie kontynuował odmierzanie czasu. Kolejne wciśnięcie koronki spowoduje zmianę – według analogicznego schematu – na czas domowy.

Longines Conquest V.H.P. GMT Flash Setting - tarcza
Longines Conquest V.H.P. GMT Flash Setting – tarcza

Zegarki dostępne będą w dwóch rozmiarach (41 mm lub 43 mm), z kopertą wykonaną ze stali lub stali z powłoką PVD. Wybrać będzie można również kolor cyferblatu (srebrzysty, niebieski, czarny, z włókna węglowego) oraz pasek (czarna albo niebieska guma lub stalowa bransoleta).

Longines Conquest V.H.P. GMT Flash Setting - warianty zegarka
Longines Conquest V.H.P. GMT Flash Setting – warianty zegarka

Zasilająca całość bateria ma wystarczyć na 5 lat pracy, a o jej wyczerpaniu poinformuje „End of life” (EOL), czyli sekundnik przeskakujący co 4 sekundy. Wykorzystano również system Gear Position Detection (GPD), który na skutek kontaktu z silnym polem magnetycznym resetuje ustawienia wszystkich wskazówek. Tak jak w poprzednich zegarkach z rodziny Conquest V.H.P., tak i tu datownik będzie poprawnie ustawiał wskazania do 2399 roku.

Ceny zegarków zaczynają się od 4.840PLN (wersja 41 mm na gumowym pasku), a kończą na 6.010PLN (wariant 41 mm z kopertą i bransoletą z czarną powłoką PVD oraz tarczą z włókna węglowego).

Longines Conquest V.H.P. GMT Flash Setting
Longines Conquest V.H.P. GMT Flash Setting

Longines Conquest V.H.P. GMT Flash Setting

Producent Longines
Nazwa modelu Conquest V.H.P. GMT Flash Setting
Mechanizm kwarcowy
Symbol mechanizmu L287.2 (ETA E56.411)
Tarcza srebrzysta, niebieska, czarna, z włókna węglowego
Koperta stal lub stal z powłoką PVD
Średnica (mm) 41 lub 43
Wodoszczelność 50m
Pasek bransoleta, gumowy