Laurent Ferrier Galet Annual Calendar – SIHH 2018 [zdjęcia live, cena]

Zaprojektowanie nowego zegarka z zupełnie nowym mechanizmem to dla butikowej marki nie lada wyzwanie. Laurent Ferrier zdaje się przeczyć tej teorii – Annual Calendar to już 5 własny werk w krótkiej historii manufaktury.

Aż do tegorocznego SIHH o zegarkach Laurent Ferrier można było śmiało powiedzieć, że to produkt na miarę starej maksymy „form follows function” – idealnie użyteczny, prosty i bez zbędnych fajerwerków, ale w najlepszym możliwym wydaniu. Nawet tourbillon, z pozoru kompletnie bez racjonalnego uzasadnienia, ukrywany był pod tarczą (poza małymi wyjątkami) tak, by nie wprowadzać niepotrzebnego zmieszania. Wszystkie referencje LF charakteryzowało za to klasyczne wzornictwo, nawet gdy do zegarka dodawano komplikacje np. wskazania czasu w innych strefach. Na tegoroczne SIHH manufaktura przygotowała kompletnie nowy, piąty w swojej ofercie kaliber z jakże użytecznymi wskazaniami rocznego kalendarza. Jak podkreśla sam Ferrier – to komplikacja dokładnie pomiędzy prostym, pełny kalendarzem, a skomplikowaną i droga wersją wieczną.

Laurent Ferrier Galet Annual Calendar
Laurent Ferrier Galet Annual Calendar

Przygotowany specjalnie pod nowy zegarek kaliber LF126.01 właśnie kalendarz postawił na 1 miejscu, rezygnując ze skomplikowanych rozwiązań regulatora. Po raz pierwszy kaliber LF ma tradycyjny wychwyt kotwicowy z balansem taktowanym na 3Hz. Manualnie nakręcana sprężyna kumuluje 80h rezerwy (wskaźnik na deklu). Clou mechanizmu stanowi jednak intuicyjnie regulowany kalendarz, w którym wszystkie wskazania ustawia się koronką oraz jednym, dyskretnie zaprojektowanym przyciskiem na godz.10 koperty.

Laurent Ferrier Galet Annual Calendar
Laurent Ferrier Galet Annual Calendar

Kalendarz rozplanowano na cyferblacie w formie doskonale znanej i sprawdzonej w całej gamie innych czasomierzy. Dwa okienka na godz.12 pokazują dzień tygodnia oraz miesiąc, a za datę odpowiada centralna wskazówka (pokolorowana na czerwony, kontrastowy kolor) i skala okalająca cyferblat. Z klasycznej wersji Montre Ecole został mały sekundnik na godz.6 i sektorowe wykończenie tarczy.

Również ze „Szkolnej” kolekcji pochodzi obła, 40 mm koperta (12.8 mm grubości) z okrągłymi uszami. Dostępna będzie w trzech wersjach, od stali po białe i żółte złoto (w jasnej tonacji 1N). Za najtańszą stalówkę trzeba zapłacić 45.000CHF (~160.300PLN). W złocie cena wzrasta do 55.000CHF (~196.000PLN).

Laurent Ferrier Galet Annual Calendar
Laurent Ferrier Galet Annual Calendar

Zdjęcia live: Monochrome-watches.com

Laurent Ferrier Galet Annual Calendar

Producent Laurent Ferrier
Nazwa modelu Galet Annual Calendar
Mechanizm manualny
Symbol mechanizmu LF126.01
Rezerwa chodu (h) 80
Koperta stal, złoto
Średnica (mm) 40
Wodoszczelność 30m
Pasek skórzany
Cena (PLN) 160.000 - 196.000