Grand Seiko 9F GMT Quartz [dostępność, cena]

Grand Seiko kojarzy się z wysokiej klasy mechanicznym zegarmistrzostwem, ale modele wyposażone w kaliber 9F są wyjątkiem od tej reguły. Po raz pierwszy mechanizm wyposażono we wskazanie GMT.

Pierwszy kaliber kwarcowy z rodziny 9F wyjechał z manufaktury Seiko dokładnie 25 lat temu, w 1993 roku. Jak wszystkie zegarki z kolekcji sygnowanej logo „Grand Seiko” przemyślany był w najdrobniejszych detalach, na czele z wysoką precyzją (rzędu kilku sekund na rok) i jakością wykonania. Dwie i pół dekady po premierze, mechanizm 9F powrócił w rocznicowej, jubileuszowej serii zegarków pokazanych na tegorocznym Baselworld (czytaj TUTAJ). Kolejna świeczka na urodzinowym torcie 9F to dodatek komplikacji GMT – pierwszy raz w krótkiej historii mechanizmu.

Grand Seiko 9F GMT Quartz
Grand Seiko 9F GMT Quartz

Kolekcja 9F GMT składać się będzie z trzech modeli – wszystkich z zamkniętym w kopercie, kwarcowym kalibrem 9F86. W limitowanej wersji Ref.SBGN001 wyregulowano go tak, że pracować będzie z dokładnością +/-5s na rok. Dwie nielimitowane edycje SBGN003 i SBGN005 są tylko nieznacznie mniej dokładnie – +/-10s na rok. 9F86 wyposażony jest w niezależną, ustawianą osobno, centralnie zamocowaną wskazówkę GMT oraz datownik.

Wszystkie trzy referencje łączy ta sama, 39 mm koperta ze stali (12,1 mm grubości, WR 100m) ze stalową bransoletą i bezelem ze skalą 24h (jako żywo przypominającym ten z Rolexa Explorer II). W limitowanym modelu ciemnoszarą tarczę zdobi wzór stworzony z powtarzającego się symbolu kwarcu. Skontrastowano go z żółtymi dodatkami i żółtym ringiem, pozwalającym odróżnić godziny przed i po południu (am/pm).

Grand Seiko 9F GMT Quartz
Grand Seiko 9F GMT Quartz

Dwa nielimitowane modele mają nieco prostsze, pozbawione giloszowanego motywu cyferblaty w kolorze czarnym albo granatowym. Limitowany w liczbie 800 sztuk SBGN001 kosztować będzie 3.600EUR (~15.460PLN) i do salonów trafi październiku. Opcje nie objęte limitacją wyceniono na 3.200EUR (~13.740PLN), a w sklepach pojawią się w styczniu 2019.

Grand Seiko 9F GMT Quartz
Grand Seiko 9F GMT Quartz

Grand Seiko 9F GMT

Producent Grand Seiko
Nazwa modelu 9F GMT
Mechanizm kwarcowy
Symbol mechanizmu 9F86
Koperta stal
Średnica (mm) 39
Wysokość (mm) 12,1
Wodoszczelność 100m
Pasek bransoleta