Grand Seiko 9F 25th Anniversary [dostępność, cena]

Kwarcowa rewolucja przysłużyła się zegarmistrzowskiej sztuce w raczej mało chlubny sposób, ale mechanizmy na baterię zapisały swój ważny rozdział na kartach zegarkowej historii. Jednym z istotniejszych był niezwykle precyzyjny kaliber 9F.

Kwarcowy kryzys z przełomu lat 60. i 70. ubiegłego wieku wstrząsnął branżą zegarkową. Sens budowania drogich i delikatnych zegarków mechanicznych naglę poddano wątpliwościom – no bo po co płacić krocie za tradycyjny czasomierz, skoro ten napędzany baterią jest dużo tańszy, a przy tym daleko bardziej precyzyjny. Kwarc pochodzący z Azji niemal unicestwił tradycyjne zegarmistrzostwo, definitywnie ścierając wiele marek z zegarkowej mapy. Swoją cegiełkę, a właściwie potężną cegłę, dorzuciło do tego Seiko. Japończycy do tematu podeszli z właściwą sobie pedantycznością i w kwarcu upatrywali prawdziwej rewolucji. Pierwszy był kaliber Quartz Astron 35SQ z roku 1969. Niemal 20 lat później, nie ustając w pracach nad rozwojem elektronicznej technologii, Seiko przygotowało kwarcowy zegarek z prestiżowej kolekcji Grand Seiko. Nowe funkcje i komplikacje mechanizmu miały ustąpić miejsca precyzji, dokładności i ogólnej wytrzymałości. 5 lat później i dokładnie 25 lat temu (rok 1993) zadebiutował pierwszy kaliber 9F – 9F83.

Grand Seiko 9F (1993) / foto: hodinkee.com
Grand Seiko 9F (1993) / foto: hodinkee.com

Prosty kaliber ze wskazaniem czasu i daty miał kilka technicznych nowinek, poprawiających jeszcze jego wytrzymałość oraz precyzję. Mechanizm sam się regulował, niwelując automatycznie wszelkie błędy.

Grand Seiko 9F 25th Anniversary
Grand Seiko 9F 25th Anniversary

Jubileuszowa kolekcja kwarcowych Seiko składać się będzie z dwóch limitowanych modeli. Pierwszy bezpośrednio nawiązuje do zegarka z 1993 roku, a drugi do modelu 44S z roku 1967. Oba zasilają oczywiście współczesne wersje kalibru 9F z ręcznym wykończeniem i dokładnością chodu na poziomie +/-5 sekund na rok.

kaliber 9F82
kaliber 9F82

Referencja SBGT241 ma 39.1 mm kopertę ze stali (10.9 mm wysokości), stalową bransoletę „z epoki”, pełny dekiel ze złotym medalionem GS i cyferblat ozdobiony specjalnym giloszowaniem odwzorowującym symbol kwarcu. Złota gwiazdka na wysokości godz.6 symbolizuje ekstremalną precyzję zegarka, gwarantowaną kalibrem 9F83 z datą i dniem tygodnia. Powstanie 1.500 egzemplarzy, każdy za 3.400EUR (~14.290PLN). W sklepach od kwietnia.

Grand Seiko 9F 25th Anniversary
Grand Seiko 9F 25th Anniversary

Nieco większa i bardziej stonowana stylistycznie (choć inspirowana starszym modelem) będzie referencja SBGT241 ze stalową kopertą i złotym bezelem (żółte złoto 18ct) oraz złotymi aplikacjami na giloszowanym cyferblacie. Koperta tego modelu jest nieco większa – 40 mm – ale przy tym nieco bardziej smukła z równo 10 mm grubości i dodatkowo otwartym, szafirowym deklem. Widać przez niego starannie wykończony, pozłacany kaliber 9F82 z datownikiem. Limitacja numerowanego na deklu zegarka wyniesie 600 egzemplarzy, wycenionych na 5.000EUR (~21.000PLN) za sztukę. W salonach z ofertą Grand Seiko od marca.

Grand Seiko 9F 25th Anniversary
Grand Seiko 9F 25th Anniversary