SEIKO Quartz Astron
W 1969 roku firma Seiko zaprezentowała model Seiko Quartz Astron 35SQ. Był to pierwszy na rynku zegarek kwarcowy. 40 lat później designerzy Seiko podejmują się zaprojektowania zegarka upamiętniającego tamto wydarzenie. Finałem prac jest zaprezentowany w tym roku, wyposażony w najnowocześniejszą kwarcową technologię model Seiko Quartz Astron.
35SQ wyposażony był w złotą kopertę, cena wynosiła 1250$ (równowartość średniej klasy samochodu). Astron zapoczątkował „erę kwarcu” – w ciągu dekady technologia zastosowana w tym modelu zrewolucjonizowała na zawsze przemysł zegarmistrzowski na świecie. Okazało się, że zegarek kwarcowy można wyprodukować za kwotę wiele niższą od najprostszego zegarka mechanicznego, a dokładność zegarków wykorzystujących nową technologię przewyższa mechanicznych braci. Szacuje się, że w owym czasie (zwanym kwarcową rewolucją) na skutek taniej azjatyckiej konkurencji, z rynku zniknęło 2/3 szwajcarskich firm produkujących zegarki.
W roku 2009 designerzy Seiko zrzeszeni w projekcie Power Design (coroczny tematyczny konkurs firmy Seiko dla projektantów), po raz ósmy starli się z tematem – w 40 rocznicę powstania zegarka kwarcowego, zadanie projektowe nie mogło mieć innego tematu niż „Quartz Astron”. Owocem prac była rozpoczęta w grudniu 2009 wystawa „Astron 40”. W Tokio zaprezentowano 40 zegarków nawiązujących do modelu z 1969r. Zwyczajowo Seiko wprowadza do produkcji jeden lub kilka modeli z corocznego projektu. Tak też się stało z Astronem.
Na tegorocznych targach w Bazylei zaprezentowano model „Seiko Quartz Astron 40th Anniversary Commemorative Edition”. Zegarek jak przystało na model klasy HEQ (Hi-End Quartz) wyposażony został w zaawansowany technicznie kaliber 9F62. Dokładność 9-kamieniowego mechanizmu wynosi 10s / rok, a żywotność baterii jest szacowana na trzy lata. W odróżnieniu od konwencjonalnych mechanizmów kwarcowych w których wskazówka sekundowa porusza się skokowo co sekundę, opisywany kaliber ma zwiększoną częstotliwość impulsu sekundowego i możemy obserwować dwa ruchy wskazówki w ciągu sekundy, co może dawać wrażenie obcowania z zegarkiem mechanicznym. Ciekawostką jest również sposób realizacji zmiany daty – o ile w wielu zegarkach mechanicznych zmiana daty w okienku potrafi trwać wiele minut (co daje dosyć nieestetyczny efekt), to w opisywanym modelu dzięki zastosowaniu odpowiedniego wychwytu trwa to 1/2000 sekundy. Wskazówka sekundnika trafia idealnie w indeksy dzięki rozwiązaniu technicznemu opartemu na sprężynie balansowej – niestety nie udało mi się dokopać do żadnych ogólnie dostępnych rysunków lub zdjęć tego rozwiązania, więc prezentuję je jedynie jako suchy fakt.
Od strony wizualnej Astron 2010 nie zaskakuje – jest to esencja stylu Seiko, który dane było poznawać nam przez lata. Profil tytanowej koperty nawiązuje jednoznacznie do klasyków z przełomu lat 60 i 70 – pasjonaci marki na pewno dostrzegą tu linie kojarzące się z ekskluzywną serią Grand Seiko. Łączenie różnorako wykończonych powierzchni w jednej kopercie, to specjalność firmy. Nakładane indeksy oraz piękne wykończenie wskazówek (trójwymiarowy profil łączonych powierzchni szczotkowanych i polerowanych) nie pozostawiają wątpliwości, że mamy do czynienia z modelem dzielącym półkę cenową z Grand Seiko. Równie elegancka jest czcionka zastosowana w datowniku – stosowana od lat przez Seiko, kojarzy mi się z solidnością japońskich produktów. Temat tarczy zasługuje na szerszy opis – poza wspomnianymi wyżej nakładanymi indeksami, cyferblat charakteryzuje się powtarzanym motywem Seiko Quartz, który jest mniej lub bardziej widoczny w zależności od kąta pod którym patrzymy. Poprzez wypukłe szkło szafirowe z wartswą antyrefleksyjną, możemy dostrzec, że logo SQ jest przeplatane liniami nawiązującymi do kształtu kryształu kwarcu. Wodoszczelność zegarka to 10 ATM – myślę, że sygnowana koronka mogłaby być zakręcana, szczególnie, że model występuje na silikonowym pasku, co sugeruje dosyć luźny charakter modelu – nie rozumiem jedynie dlaczego producent zdecydował się ten właśnie sztuczny materiał – w użytkowaniu pasek silikonowy jest dosyć niewygodny, ze względu na dużą podatność przyciągania kurzu. Lepszym pomysłem byłoby zastosowanie dobrej jakości materiału znanego z pasków zegarków nurkowych Seiko. Jedyną rekompensatą jest to, że w komplecie z zegarkiem dostajemy czarny pasek ze skóry krokodyla. Od tyłu zegarek przypomina trochę jednoczęściowe koperty Seiko – nie ma wyróżnionego okrągłego dekla, jak w konwencjonalnych zegarkach. Cała tylna powierzchnia jest szczotkowana i łącznie z częścią uszu tworzy dekiel, który jest przykręcany na cztery śruby do koperty.
Myślę, że fanatycy Seiko odnajdą w tym modelu to co najlepsze, czyli topowe materiały i wykonanie, wspaniałe wzornictwo oraz bardzo ciekawy, zaawansowany technicznie mechanizm – purystów mechanicznych ciężko będzie przekonać do niejubilerskiego zegarka kwarcowego za ponad cztery tysiące euro. Mam nadzieję, że ten krótki artykuł pozwoli spojrzeć na zegarki kwarcowe z historią w tle, z trochę innej strony, a jednocześnie przybliży firmę Seiko, która osobom nieobytym w temacie kojarzy się z tanimi zegarkami z niskiej półki – a przecież każdy prawdziwy miłośnik zegarków nie może przejść obojętnie obok dokonań Seiko na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat – i nie mam tu na myśli tylko technologii kwarcowej.. ale o tym może w następnym opracowaniu na temat tej firmy.
SEIKO Quartz Astron The Commemorative Edition
Ref.: S23617J1
Mechanizm: kwarcowy 9F62
Funkcje: Godzina, Minuta, Sekunda, Datownik
Dokładność: +/- 10 sekund na rok
Żywotność baterii: 3 lata
Koperta: Tytanowa
Pasek: Silikonowy
Dodatkowy pasek: ze skóry krokodyla wyposażony w zapięcie motylkowe
Szkło: Wypukły szafir z powłoką antyrefleksyjną
Wodoszczelność: 10 ATM
Antymagnetyczność: 4,800 A/m (60 gauss)
Edycja limitowana 200 szt.
opracowanie: Jakub Filip Szymaniak