Grand Seiko GMT „24 Seasons” [dostępność, cena]
Inspiracją stojącą za 4 nowymi modelami Grand Seiko z funkcją GMT były kolory towarzyszące zmieniającym się porom roku w Japonii.
W 2020 roku Grand Seiko pokazało model SBGR321, którego detale nawiązywały do wschodu Słońca nad sąsiadującą z manufakturą górą Iwate. Teraz – kontynuując odwołania do natury – Japończycy pokazali serię 4 zegarków przywodzących na myśl wybrane pory roku. W Kraju Kwitnącej Wiśni każda z czterech pór przebiega w aż sześciu fazach (tzw. sekki) i tylko subtelne zmiany otoczenia pozwalają na odróżnienie jednej od drugiej. Nowe modele GMT powstały by uczcić 4 z nich, reprezentujące poszczególne pory roku – Shunbun (Wiosna) , Shōsho (Lato), Kanro (Jesień) i Tōji (Zima).
Shunbun SBGJ251G i Shōsho SBGJ249G – czyli wiosna i lato
W modelu Shunbun Grand Seiko odnosi się do równonocy wiosennej, która wyznacza początek wiosny. W górach wszystko zaczyna wówczas rozkwitać, a stoki zdobią kwiaty sakury (drzewa wiśni). Elementy te odzwierciedla zielona, teksturowana tarcza zegarka z akcentami w kolorze różowego złota. Z kolei Shōsho to zapowiedź lata i koniec pory deszczowej. W tym okresie ciepły wiatr wywołuje delikatne pofalowanie powierzchni na tysiącach jezior i stawów, sprawiając, że migoczą one w słońcu zwiastującym lato.
Oba zegarki otrzymały taką samą, stalową kopertę o średnicy 39,5 mm, grubości 14,1 mm i klasie wodoszczelności 30 metrów. Jej powierzchnię udekorowano częściowo słynnym lustrzanym polerowaniem Zaratsu, a częściowo szczotkowaniem. Do środka obudowy trafił kaliber 9S86 – taktowany na 5 Hz mechanizm Hi-Beat z 50-godzinną rezerwą chodu i dobowymi odchyłkami na poziomie -3 / +5 sekund.
Zieloną tarczę modelu „wiosennego” (Shunbun) zestawiono ze złotą wskazówką GMT. Jej trójkątny grot wskazuje czas w drugiej strefie na nadrukowanej na srebrno 24-godzinnej skali. Poza tym na tarczy znajdziemy nakładane indeksy, nadrukowaną podziałkę i okienko daty ze srebrną ramką. Jak to w Grand Seiko bywa – zadbano o najmniejsze detale. Centralne wskazówki – godzinowa i minutowa – są od góry szczotkowane, ale już fazowania wypolerowano na wysoki połysk. Wariant „letni” (Shōsho) różni się zasadniczo kolorystyką i drobnymi detalami: wskazówka GMT – podobnie jak towarzysząca jej, 24-godzinna podziałka – są granatowe, a sama tarcza ma zupełnie inną fakturę. Wskazówki oraz nakładane indeksy zostały tu w całości wypolerowane.
Oba modele – Shunbun SBGJ251G i Shōsho SBGJ249G – zestawiono ze stalową bransoletą. Zegarki trafią do sprzedaży w maju i zostały wycenione na 7 600 EUR (~42 000 PLN) każdy.
Kanro SBGE271G i Tōji SBGE269G – czyli jesień i zima
Zwiastunem jesieni są szybciej nadciągające wieczory oraz chłodne poranne powietrze. W modelu „Kanro” tarcza odzwierciedla ciemne niebo z szybko przemieszczającymi się chmurami. Zima to z kolei krótkie dni, rześkie powietrze oraz wszechobecny śnieg. Tarcza „Tōji” ma fakturę i kolory, jakie towarzyszą zimowemu krajobrazowi.
W przypadku modeli SBGE271G i SBGE269G wykorzystano koperty o średnicy 40,2 mm, grubości 14 mm i klasie wodoszczelności 100 metrów. Tym razem wskazówka GMT jest sporo dłuższa – jej trójkątny, szkieletowany grot sięga aż do podziałki minutowej (przy której nadrukowano nieparzyste cyfry z 24-godzinnej skali, umożliwiającej odczyt czasu w drugiej strefie). Dłuższe są także nakładane indeksy. Kanro i Tōji otrzymały ponadto wskaźnik rezerwy chodu, zrealizowany w formie wskazówki widocznej na godz. 7.
„Jesień” i „zima” zasilane będą kalibrem Spring Drive 9R66. To jednostka hybrydowa Grand Seiko, w której niemal całość pozostaje mechaniczna, ale organ regulacyjny zasila element kwarcowy, dzięki czemu werki te uchodzą za jedne z dokładniejszych (+/- 1 sekunda na dobę). W przypadku 9R66 rezerwa chodu wynosi 72 godziny.
Zarówno Kanro jak i Tōji pojawią się w salonach we wrześniu, a cenę ustalono na 6 800 EUR (~37 500 PLN).