Grand Seiko Kintaro Hattori 160th Anniversary LE i Seiko 140th Anniversary LE [dostępność, cena]
Wpisując się w trend na rocznicowe czasomierze, celebrujące ważne momenty z historii marki, Grand Seiko przygotowało dwa kolejne, klasyczne modele. Tym razem to hołd złożony założycielowi manufaktury i dacie jej powstania.
„Założyciel Seiko – Kintaro Hattori – urodził się w centralnej części Tokio w roku 1860, w okresie gwałtownej modernizacji Japonii. Młody przedsiębiorca dostrzegał nagłe i znaczące zmiany w życiu Japończyków, upatrując w nich szansy. W roku 1881, mając zaledwie 21 lat, założył własną firmę – „K. Hattori” – by sprzedawać zegarki. Ledwie dwanaście lat później zainicjował działanie własnej fabryki nazwanej Seikosha, „Dom precyzji”, produkującej najpierw zegary, a potem również zegarki. Jego celem było zapewnienie Seikoshy niezależności w kwestii produkcji i montażu komponentów in-house poprzez opanowanie do perfekcji każdego elementu zegarmistrzowskiej sztuki” (materiał prasowy Seiko).
Właśnie mija dokładnie 160 lat od daty narodzin założyciela japońskiej manufaktury i niespełna 120 lat od założenia biznesu, który przerodził się w markę Seiko jaką znamy i cenimy dzisiaj. A że Japończycy przyzwyczaili nas już do świętowania wszelkich okrągłych dat dedykowanymi zegarkami, to i tym dwóm jakże istotnym kartom historii poświęcono dwa modele. Wykonało je Grand Seiko Micro Art Studio, inspirując się tradycją i łącząc ją z nowoczesnymi detalami.
Kintaro Hattoriemu poświęcona została referencja SBGZ005. Zrobiony z platyny zegarek ma bardzo klasyczne 37,5 mm średnicy, 9,6 mm grubości i zamocowany w uszach pasek z czarnej, krokodylej skóry. Platynę koperty zestawiono ze srebrnym, giloszowanym cyferblatem, na który trafił zestaw prostych indeksów 14 ct białego złota – informuje o tym mała, złota gwiazdka na godz. 6. Złote są również wskazówki.
Pod szafirowy dekiel koperty Grand Seiko wrzuciło, dość zaskakująco, hybrydowy kaliber Spring Drive. 9R02 ma 84 h rezerwy chodu kumulowanej w dwóch bębnach sprężyny. Gwarantowana precyzja chodu zmieści się w przedziale + / – 1 s na dobę i nie więcej niż + / – 15 s miesięcznie. Choć to kaliber z kwarcowym regulatorem, zegarmistrzowie z Shiojiri wykończyli go jak najdoskonalsze werki mechaniczne. Kilka istotnych detali to m.in. pokrywka bębna sprężyny z wyciętym wzorem kwiatu dzwoneczka i złota tabliczka z wygrawerowanymi słowami „Micro Artist”. Na życzenie klienta Grand Seiko wygraweruje na niej dowolną inskrypcję.
Zegarków będzie 50, w butikach Grand Seiko pojawią się w styczniu 2021 roku. Cena jest astronomiczna – wynosi 106 000 EUR (~478 000 PLN).
Z okazji 140 lat od daty założenia Seiko, Grand Seiko przygotowało dość wierną kopię pierwszego zegarka z logo GS. Reedycji tego modelu było już kilka. Najnowsza wykorzystuje różowe złoto (38 mm średnicy, 10,9 mm grubości) połączone z szampańską tarczą z różowo-złotymi aplikacjami i manualnym kalibrem.
9S64 ma 72 h rezerwy chodu, + 5 / – 3 s na dobę dokładności chodu i literę „S” wygrawerowaną na złotej płytce na jednym z mostków – ukłon w stronę oryginalnego symbolu Seikoshy, zarejestrowanego w 1900 roku.
SBGW260 będzie limitowany w liczbie 350 egzemplarzy, każdy z indywidualnym numerem na deklu. Zegarek w salonach pojawi się również w styczniu, a cena to 29 800 EUR (~135 000 PLN).