Frederique Constant Hybrid Manufacture – hybrydowy smartwatch [cena]

W swoim najnowszym smartwatchu Frederique Constant połączył klasyczny, manufakturowy mechanizm z zasilanym baterią modułem. Zadaniem elektroniki – poza monitorowaniem aktywności właściciela – jest bieżące analizowanie pracy i precyzji części mechanicznej.

Dokładnie 3 lata temu Frederique Constant, wtedy jeszcze zupełnie niezależna manufaktura z ambicjami, pokazał pierwszego szwajcarskiego smartwatcha z prawdziwego zdarzenia. Zegarek dostał wdzięczną nazwę Horological Smartwatch i – w przeciwieństwie powszechnego wyobrażenia o tego typu „zegarkach” – wyglądał jak zupełnie normalny, klasyczny czasomierz (przetestowaliśmy go TUTAJ). Pewnie dzięki temu, plus całkiem atrakcyjnej cenie (i mimo braku kultowego statusu na poziomie produktów Apple), zjednał sobie grono sympatyków, a markę utwierdził w przekonaniu, że temat warto kontynuować i rozwijać. Owoc tej pracy pokazano właśnie w Nowym Jorku. Hybrid Manufacture to jak sama nazwa zasadnie sugeruje, zegarkowa hybryda.

Frederique Constant Hybrid Manufacture
Frederique Constant Hybrid Manufacture

W przeciwieństwie do hybrydowego Spring Drive od Seiko, projekt FC to hybryda w sensie zestawienia dwóch mechanizmów – klasycznej mechaniki ze sprężyną, wychwytem i automatycznym naciągiem oraz elektronicznego modułu, jak w typowym smartwatchu. 3.0 o którym wspomina marka, to zestaw 3 wartości: manufakturowość, funkcjonalny smartwatch i analiza pracy mechaniki.

Frederique Constant Hybrid Manufacture
Frederique Constant Hybrid Manufacture

Mechaniczną częścią FC Hybrid Manufacture, widoczną przez szafirowy dekiel koperty, jest kaliber FC-750 z 42h rezerwą chodu i datą. Od góry (od strony tarczy) do mechanicznej części domontowany jest produkowany także in-house czip z własną baterią (7 dni rezerwy po pełnym naładowaniu) i anteną Bluetooth. Obie części łączy ze sobą mały moduł pomiarowy. Jego zadaniem jest analizowanie pracy i precyzji mechanizmu poprzez pomiar amplitudy, odchyłki i błędu bicia (taktowania) balansu.

Frederique Constant Hybrid Manufacture
Frederique Constant Hybrid Manufacture

Zegarek sprzęga się oczywiście ze specjalną, dedykowaną aplikacją na smartfony (pod iOS i Androida). Oba „urządzenia” synchronizuje się przyciskiem na godz.10 koperty zegarka. Funkcji smart przesadnie wielu nie ma (to nie ten typ smartwatchy co Apple Watch, TAG Heuer Connected czy Samsung Gear), ale aplikacja pozwoli użytkownikowi np. zaplanować dzienne aktywności fizyczne i monitorować przebieg snu. Jest też alarm, World Time, budzik oraz to co ma wyróżniać Hybrid Manufacture – monitorowanie parametrów pracy mechanizmu. Wskazania z aplikacji częściowo pokazywane są również na cyferblacie zegarka, na małej tarczy na godz.12.

Frederique Constant Hybrid Manufacture
Frederique Constant Hybrid Manufacture

Hybrid Manufacture opakowano, podobnie jak premierowego smartwatcha FC, w klasyczną w swojej formie i wykończeniu kopertę ze stali (lub stali ze złotą powłoką) o średnicy 42 mm. Do wyboru mamy kilka kolorów dekorowanej giloszowaniem tarczy, od srebrnego po czarny i niebieski oraz ciemnoszary, w limitowanej edycji 888 sztuk. Stylistyka zbliżona jest mocno do tej z modeli Manufacture, np. do Classic Manufacture sprzed kilku lat. Ceny elektroniczno-mechanicznej propozycji Frederique Constant wahać się będą pomiędzy 13.899PLN a 15.199PLN. To sporo więcej niż przeciętny smartwatch, ale też FC trzeba oddać, że zwyczajny smartwatch to nie jest – choć rewolucją też bym go nie nazywał. Z drugiej strony urządzenia Apple biją dzisiaj rekordy sprzedaży, mimo konieczności codziennego ładowania i średnio imponujących możliwości technicznych. Faktem jest, że smartwatche z zegarkami mają tyle wspólnego, że nosimy je na nadgarstku i pokazują czas. De facto to produkt skierowany do zupełnie innej grupy klientów, a Hybrid Manufacture próbuje te dwa odrębne światy połączyć.

Każdy egzemplarz zegarka sprzedawany będzie z własnym rotomatem i wbudowaną w niego bezprzewodową ładowarką do baterii (modułową, więc można zabrać ja ze sobą np. na wakacje).

Frederique Constant Hybrid Manufacture
Frederique Constant Hybrid Manufacture

Frederique Constant Hybrid Manufacture

Producent Frederique Constant
Nazwa modelu Hybrid Manufacture
Mechanizm z automatycznym naciągiem, kwarcowy
Symbol mechanizmu FC-750
Rezerwa chodu (h) 42
Koperta stal, stal z powłoką z różowego złota
Średnica (mm) 42
Wodoszczelność 50m
Pasek skórzany