Frederique Constant i Alpina prezentują swoje pierwsze smartwatche

Połączenie klasyki z nowoczesnością, szwajcarskiego zegarmistrzostwa i Doliny Krzemowej – tak pierwsze w swoim portfolio smartwatche opisuje Frederique Constant i Alpina.

Tzw. „inteligentne zegarki” od kilku lat małymi krokami wdzierają się na rynek, walcząc o nadgarstki osób głównie aktywnych fizycznie. Dzięki przeróżnym sensorom, pozwalającym na pomiar ciśnienia, spalanych kalorii itp. każdy może postawić przed sobą cele, a następnie, za pomocą dedykowanej zegarkom aplikacji – sprawdzać ich realizację (telefon przypomina wówczas np. o konieczności wykonywania dodatkowych ćwiczeń). Temat tego typu zegarków był do zeszłego roku bagatelizowany przez Szwajcarów. Wszystko zmieniła prezentacja Apple Watch (pisaliśmy o nim TUTAJ). Zegarek spod znaku nadgryzionego jabłka zadebiutuje najprawdopodobniej na przełomie marca / kwietnia, ale już sama jego zapowiedź w 2014 roku sprawiła, że część szwajcarskich marek postanowiła stworzyć i swoje „inteligentne zegarki”. Znalazły się wśród nich należące do Aletty i Petera Stasów firmy Frederique Constant i Alpina.

Obie w swoich zaprezentowanych właśnie czasomierzach skorzystały z rozwiązań Manufacture Modules Technologies. MMT to genewska spółka odpowiedzialna produkcję i rozwój mechanizmów kwarcowych, do których oprogramowanie, rozwiązania w chmurze i aplikacje na smartfony dostarczy Fullpower – firma odpowiedzialna za urządzenia bezprzewodowe dla marek takich jak Nike, MMT, Mondaine, Jawbone. Tak oto na naszych powstał pierwszy, zegarmistrzowski smartwatch Swiss Made.

Smartwatch Frederique Constant

Smartwatch Frederique Constant
Smartwatch Frederique Constant

O smartwachu FC mówiło się już w branży od dłuższego czasu. Spekulacje dotyczyły tego, czy będzie to model z elektronicznym wyświetlaczem, czy może z analogowym zestawem wskazań połączonych z szybką, na której po naciśnięciu przycisku pojawią się dodatkowe informacje. Żadne z tych przypuszczeń nie okazało się prawdziwe. W ostatecznej wersji zegarka na tarczy króluje klasyka tzn. na srebrzysto-biały cyferblat trafiły nakładane indeksy, centralne wskazówki (godzinowa i minutowa) oraz tarczka ze wskazaniem dnia miesiąca oraz skalą reprezentującą w % naszą aktywność (na godz. 6). Wszystko zamknięto w 42mm kopercie ze stali powlekanej różowym złotem (WR50m) i umieszczonym u góry szafirowym szkiełkiem.

Smartwatch Frederique Constant
Smartwatch Frederique Constant

Za pracę zegarka odpowiada kwarcowy mechanizm FC-285 połączony z opatentowanym sensorem MotionX®, który jest zdolny do śledzenia aktywności oraz funkcji życiowych podczas snu. Służyć temu będzie odpowiednia aplikacja na iOS lub Androida. Bateria – przy stałej pracy modułu – ma wystarczyć na ponad 2 lata. Połączone ze skórzanym paskiem zegarki pojawią się w sprzedaży w czerwcu 2015.

Aplikacja współpracująca z zegarkiem Frederique Constant
Aplikacja współpracująca z zegarkiem Frederique Constant

Smartwatch Alpina

Smartwatch Alpina
Smartwatch Alpina

Zegarek Alpiny to – patrząc na oznaczenia – prawdopodobnie ten sam mechanizm (AL-285). W tym przypadku zamknięto go w 39mm kopercie z miejscami polerowanej, a miejscami szczotkowanej stali (WR100m). Szafirowe szkiełko zabezpieczające czarną tarczę jest wypukłe, a sam cyferblat ozdobiono giloszowaniem, tworzącym fakturę przypominającą połączone ze sobą trójkątne loga Alpiny. Rolę indeksów pełnią małe diamenty lub tradycyjne nakładane elementy, a w tarczce na godz. 6 użyto wskazówki w kolorze czerwonym, która ożywia całość i nadaje Alpinie bardziej sportowego charakteru. Zegarek będzie zestawiony ze stalową bransoletą.

Smartwatch Alpina
Smartwatch Alpina

W materiałach prasowych nie opisano dokładnie poszczególnych funkcji obu zegarków. Podano jedynie ich nazwy: Always-on time & date, MotionX® activity tracking, Sleeptracker® sleep monitoring, Sleep cycle alarms, Get-Active alerts, Adaptive coaching, MotionX® cloud backup and restore. Można zatem przypuszczać, że prócz alarmu smartwatch będzie monitorował naszą aktywność i sen, a dane będą archiwizowane w chmurze i możliwe do odtworzenia.

Smartwatch Alpina
Smartwatch Alpina

„Jedną trzecią życia spędzamy na śnie, ale wiele osób ma niewielką widzę na temat swoich nawyków w tym temacie. Otwarta Platforma Zegarkowych Smartwatchy to krok naprzód w badaniach dot. nawyków w temacie snu. Bazuje na analizie ponad 100 milionów zapisów snu i jest wynikiem lat pracy i badań. Bez względu na to czy śpisz, czy jesteś aktywny, smartwatch jest w stanie dokładnie określić wszystkie związane z tym parametry” – powiedział Philippe Kahn, założyciel firmy Fullpower.

Aplikacja współpracująca z zegarkiem Alpina
Aplikacja współpracująca z zegarkiem Alpina

Ja osobiście bardzo się cieszę, że zarówno marka Frederique Constant jak i Alpina stawia na mariaż klasycznego wyglądu z dodatkowymi, nowoczesnymi funkcjami. To pokazuje, że smartwatch – aby spełniać swoje zadanie – nie musi wyglądać jak elektroniczna zabawka. Jeśli weźmiemy pod uwagę prognozowaną cenę (ponoć ma nie przekroczyć 1000Euro) i długość życia baterii, tego typu zegarek ma szansę przyciągnąć wiele osób. I choć zestaw funkcji jest póki co dość ubogi, a spanie z wyglądającym elegancko zegarkiem FC na skórzanym pasku jakoś mnie nie przekonuje, to pamiętajmy, że to dopiero początek smartwatchy „Swiss Made”. A jeśli producenci muszą już produkować „inteligentne zegarki”, droga jaką wskazały Frederique Constant i Alpina jest godna naśladowania.