Doxa SUB 200 T.Graph w stali [dostępność, cena]

Kultowa w kręgach kolekcjonerów zegarków nurkowych Doxa T.Graph powraca w nowej, stalowej edycji. Zegarek będzie limitowany i z oryginalnym Valjoux 7734 w środku.

Kiedy na tegorocznym, marcowym Basleworld Doxa pokazała limitowaną edycję T.Grapha, reakcje były mieszanką niedowierzania i uśmiechów. Po pierwsze zegarek opakowano w szczere, 18t złoto, a po drugie wyceniono na… 70 000 USD(!). Po co to komu? Ciężko zgadnąć, ale ponieważ Doxa przygotowała raptem 13 egzemplarzy, z pewnością znalazły one swoich nieco szalonych odbiorców. Dużo łatwiej powinno pójść z edycją T.Grapha w stali. Tym bardziej, że kolekcjonerów klasycznych nurków Doxy nie brakuje i w sumie ciężko się temu dziwić – to bardzo charakterystyczne i klimatyczne zarazem zegarki.

Nowa Doxa jest wierną reedycją historycznego modelu SUB 200 T.Graph z 1969 roku, z wszystkimi jego charakterystycznymi elementami. Masywna, stalowa koperta w formie beczułki ma 43 mm średnicy (mierzone miedzy godz.3 a 9), 46 mm wysokości (lug-to-lug), 15 mm grubości i WR na poziomie równych 200m. W jej uszach zamontowano stalową bransoletę „grains of rice” ze środkowymi, wypolerowanymi ogniwami w kształcie ziarenek ryżu. Od góry całość zamyka obrotowy, podwójny bezel, pozwalający obliczyć czas nurkowania w minutach oraz jego głębokość w metrach.

Doxa SUB 200 T.Graph
Doxa SUB 200 T.Graph

Pod frontowym, szafirowym szkłem Doxa zamknęła pomarańczowy cyferblat z kontrastowymi, czarnymi aplikacjami na indeksach i wskazówkach. Całość uzupełnia niezbędna w rasowym nurku Super-LumiNova w kolorze beżowym, a’la vintage. Dwie małe tarczki na godz.3 i 9 to odpowiednio licznik 30-minutowy stopera i mała sekunda. Na godz.6 z kolei umiejscowiono okienko datownika.

Doxa SUB 200 T.Graph
Doxa SUB 200 T.Graph

Podobnie jak w modelu złotym, tak i tu Doxa wrzuciła do koperty oryginalny, stary kaliber Valjoux 7734. Werk liczy sobie przeszło 30 lat, ale wedle marki zachował się w jej archiwach w doskonałym stanie i wymagał jedynie lekkiego odświeżenia. Mechanizm ma 2,5Hz balans, 45h rezerwy chodu i automatyczny naciąg.

SUB 200 T.Graph w wersji stalowej powstanie w liczbie 300 egzemplarzy. Za jeden trzeba będzie zapłacić 4 900 EUR (~21 300 PLN). Zegarki będą dostępne od 2 września na oficjalniej stronie Doxy.

Doxa SUB 200 T.Graph

Producent Doxa
Nazwa modelu SUB 200 T.Graph
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu Valjoux 7734
Rezerwa chodu (h) 45
Tarcza pomarańczowa
Koperta stal
Średnica (mm) 43
Wysokość (mm) 15
Wodoszczelność 200m
Pasek bransoleta
Limitacja 300
Cena (PLN) 21300