Doxa SUB 200 130th Anniversary – Basel 2019 [dostępność, cena]

Historia Doxy rozpoczęła się dokładnie 130 lat temu. Na swoje okrągłe urodziny firma przygotowała limitowaną edycję modelu SUB 200, w wielu kręgach uważanego za kultowy.

Doxa to jedna z tych zegarkowych firm, która jest szczególnie bliska sercom fanów zegarków nurkowych. Choć daleko jej do sławy i chwały Rolexa, Blancpaina czy Omegi, swoją rolę w tworzeniu wzorca zegarka typu diver odegrała, i poniekąd odgrywa po dziś dzień. Mimo że w swoim portfolio firma ma kilka różnych kolekcji zegarków, znana jest ze swoich charakterystycznych modeli dla nurków. Ba, tej linii poświęcona jest nawet osobna storna www – a już to samo w sobie świadczy, jak ważny to dla marki temat. W tym roku przypada dokładnie 130 lat od dnia założenia Doxy. Z tej jakże przyjemnej okazji (życzymy wszystkiego najlepszego) przygotowano dwa limitowane zegarki. Jednym z nich jest model nawiązujący do referencji SUB 200.

W reedycji zegarka, limitowanej w liczbie 130 numerowanych na deklu egzemplarzy, z każdego praktycznie detalu emanuje vintage. Stalowa koperta w kształcie beczki ma 42 mm średnicy, 200 m wodoszczelności, zakręcaną koronkę i pełny dekiel. Wygrawerowano na nim pamiątkowy medalion.

Od frontu kopertę zamyka szafirowe, wypukłe szkiełko, imitujące pleksiglas z modeli vintage. Osadzono je w obrotowym bezelu – czarnym, z podziałką minutową z beżowej luminowy. Ta sama luminowa trafiła na indeksy nałożone na czarną, matową tarczę oraz na wskazówki. Monochromatyczność cyferblatu przełamuje pomarańczowy sekundnik i pomarańczowy napis „130 Years” zaraz pod referencją modelu.

Doxa SUB 200 130th Anniversary
Doxa SUB 200 130th Anniversary

W kopercie Doxa zamknęła automatyczną ETĘ 2824-2. Dopełnieniem klimatu vintage jest z kolei stalowa bransoleta „beads of rice” z nurkowym zapięciem (z przedłużką). Jeden egzemplarz SUB 200 130th Anniversay wyceniono na 1 190 CHF (~4 500 PLN). Pod koniec roku w sprzedaży pojawi się regularna, nielimitowana kolekcja w tej samej stylistyce i odpowiednio niższą ceną.

Doxa SUB 200 130th Anniversary

Producent Doxa
Nazwa modelu SUB 200 130th Anniversary
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu ETA 2824-2
Tarcza czarna
Koperta stal
Średnica (mm) 42
Wodoszczelność 200m
Pasek bransoleta
Limitacja 130
Cena (PLN) 4500