Chopard Mille Miglia GTS Speed Black – Basel 2016 [zdjęcia live, dostępność, cena]

Do pokazanej rok temu kolekcji czasomierzy inspirowanych słynnym, włoskim rajdem zabytkowych aut dołączył model w bardzo sportowej, opakowanej w czerń estetyce z krwistoczerwonymi detalami.

O linii Mille Miglia GTS, związku Choparda z włoskim rajdem (sięgającym roku 1988) i nowych, manufakturowych kalibrach mechanicznych pisaliśmy obszernie TUTAJ. Jako fan starej motoryzacji w jej najlepszym, nieskażonym elektroniką wydaniu zawsze z entuzjazmem przyjmuję zegarki, które są tym światem i jego estetyką inspirowane – a przyznać trzeba, że Chopard robi to znakomicie. Przy okazji mam też słabość to zegarkowego all-black, łatwo więc możecie się domyślić, jak bardzo trafia w mój gust najnowsza Mille Miglia – limitowany do 1000 egzemplarzy GTS Speed Black.

Chopard Mille Miglia GTS Speed Black
Chopard Mille Miglia GTS Speed Black

Czerń pasuje sportowym zegarkom jak ulał, a i tym inspirowanym motoryzacją jest w niej zazwyczaj ładnie. Pewnie do tego samego wniosku doszedł Chopard, pokrywając standardową, automatyczną wersję MM GTS czarną, matową powłoką DLC. Średnica koperty to 43mm, a grubość 11.43mm. Czarny jest też gumowy pasek ze wzorem opony Dunlop-Racing i stalowe, pokryte tym samym DLC zapięcie motylkowe. Czerń znajdziecie nawet na deklu (przydymione, szafirowe szkło), bezelu z aluminiową wkładką i oczywiście tarczy.

Chopard Mille Miglia GTS Speed Black
Chopard Mille Miglia GTS Speed Black
kaliber 01.01-M
kaliber 01.01-M

Projektując cyferblaty MM Chopard inspirował się ponoć mocno kokpitem wyścigowego samochodu i tę inspirację widać w detalach, szczególnie dużych, arabskich indeksach z luminową i prostych wskazówkach. Czerń całej kompozycji idealnie uzupełnia biel i czerwone akcenty (kolor „Rossa Corsa”) sekundnika i strzałki „Mille Miglia” z wkomponowanym datownikiem.

Kaliber Chopard 01.01-M powstaje w całości w manufakturze we Fleurier i jest jedną z wielu odpowiedzi firmy na rosnące zapotrzebowanie na „manufakturowość” i niezależność. Karl-Friedriech Scheufele (CEO) i jego team słusznie wyszli z założenia, że design zegarków to jedno, a jego zegarmistrzowska wartość to drugie, nie mniej istotne zagadnienie. Projektując kalibry do linii MM, ich architekturę, detale i estetykę dopasowano do kolekcji, unikając dziwnego wrażenia, jakie w sportowym zegarku robi elegancki, klasycznie dekorowany mechanizm o groteskowo wyglądających rozmiarach 1/5 średnicy koperty.

kaliber 01.01-M
kaliber 01.01-M
Chopard Mille Miglia GTS Speed Black
Chopard Mille Miglia GTS Speed Black

01.01-M ma automatyczny naciąg, 60h rezerwy chodu, 4-Hercowy balans i 31 kamieni. Jego mostki są satynowane i szkieletowane na wzór samochodowej chłodnicy, a duży wahnik prawie w całości wycięty i opatrzony czerwonym napisem. Jest „charakternie”, technicznie i w klimacie.

Za egzemplarz limitowanego Choparda MM GTS Speed Black trzeba będzie zapłacić 6.800EUR (~30.000PLN).

Chopard Mille Miglia GTS Speed Black
Chopard Mille Miglia GTS Speed Black