Basel 2015: Chopard Mille Miglia GTS Power Control

Inspirowana legendarnym, włoskim rajdem kolekcja zegarków manufaktury z Fleurier w tym roku doczeka się kolejnego liftingu, z uwzględnieniem in-house’owych mechanizmów włącznie.

Mille Miglia a.d. 2015 – bo to oczywiście o tej kolekcji mowa – otrzyma przyrostek GTS. Gran Turismo Sport odnosi się do sportowo-wyścigowej natury samochodów, które startują w rozgrywanym cyklicznie na terenie Włoch rajdzie starych samochodów. Licząca sobie 1000 mil trasa wiedzie z Brescii do Rzymu i z powrotem, a oficjalnym chronometrażystą imprezy od lat jest Chopard. O różnych edycjach zegarków „Mille Miglia” pisaliśmy już TUTAJ, ale ta przygotowywana właśnie na Baselworld zapowiada się wyjątkowo ciekawie – i to z kilku powodów.

Mille Miglia GTS Power Control
Mille Miglia GTS Power Control

Design był zawsze mocną stroną serii „MM”, umiejętnie łącząc ze sobą sportowe, motoryzacyjne i typowo zegarkowe detale. GTS Power Control robi to idealnie, tworząc jeden z najładniejszych projektów w historii serii. Prosta i dość surowa w formie koperta ze stali ma 43mm średnicy (11.43mm wysokości), charakterystyczny gumowy pasek „Dunlop racing” i mocno przywodzący na myśl styl vintage front. Aluminowy bezel ma czarną wkładkę z białymi indeksami. Matowa, czarna tarcza to dwa duże indeksy – 12 i 6 – czerwone logo Mille Miglia z wkomponowanym weń datownikiem (na godz. 3) i umieszczony po przeciwległej stronie wskaźnik rezerwy chodu.

Mille Miglia GTS Power Control
Mille Miglia GTS Power Control
Mille Miglia GTS Power Control
Mille Miglia GTS Power Control

Jako że cała stylistyka Mille Miglia inspiracji szuka na deskach rozdzielczych samochodów, w miejsce zwykłego, nudnego wskazania stanu nakręcenia sprężyny Chopard zaproponował motyw motoryzacyjny. W wyciętym w formie strzałki otworze zamontowano czerwoną wskazówkę, która razem z dedykowaną jej skalą przypomina jako żywo samochodowe wskazanie rezerwy paliwa. Czerwone elementy pojawiają się także na wskazówce sekundowej i podziałce minutowej.

Cała kolekcja MM GTS liczyć będzie trzy modele. Poza Power Control zobaczymy także 3-wskazówkowy chronometr i chronograf. Co istotne, dwa z nich napędzać będą automaty z manufaktury Fleuirier Ebauches. Należąca do Choparda fabryka produkuje bazowe mechanizmy, które mają dać firmie niezależność, tak pożądaną dzisiaj w branży.

Chopard 01.08-C
Chopard 01.08-C

Pracujący w kopercie zegarka kaliber to Chopard 01.08-C z automatycznym naciągiem, 60h rezerwy chodu, 28.800 a/h częstotliwości balansu i certyfikatem chronometru COSC. Szafirowe okienko wkręconego ośmioma śrubkami dekla odsłania dekoracje mechanizmu na czele z delikatnym szlifem na mostkach z wypolerowanymi krawędziami, wypolerowane łby śrubek i szkieletowany wahnik. Wraz z wypełnionymi na czarno grawerami całość ma odpowiednio techniczny charakter, idealnie pasujący do całego imagu Mille Milglia GTS.

Całą serię GTS pokażemy już niebawem, live prosto z Baselworld 2015.

Mille Miglia GTS Power Control
Mille Miglia GTS Power Control