Baume&Mercier Capeland Worldtimer

Nowy Worldtimer od Baume&Mercier to manufakturowy werk z komplikacją wskazania czasu w 24 strefach, zamknięty w stalowej lub złotej kopercie.

B&M to obecnie najniżej spozycjonowana marka w ramach grupy Richemont. Nie stanowi to jednak powodu do niepokoju. Firma ma bogatą historię, oferuje zegarki o świetnym współczynniku jakość/cena i z roku na rok stara się prezentować coraz ciekawsze, bardziej skomplikowane i lepiej wykonane czasomierze. Za przykład może posłużyć pokazany podczas styczniowego SIHH Clifton. Co prawda wersja w złotej kopercie z werkiem La Joux-Perret jest bardzo droga, a w stali już nie tak efektowna, ale odpowiadający w B&M za design zegarków Alexandre Peraldi obrał właściwą drogę – w kierunku klasyki połączonej z historią firmy.

Capeland Worldtimer
Capeland Worldtimer

O tyle o ile wspomniany Clifton tworzy zupełnie nową kolekcję, to tytułowy Worldtimer zasili szeregi już istniejącej – Capeland. Producent zaoferuje go w dwóch wariantach materiałowych: stali i czerwonym złocie. Druga opcja jest 2,5 raza droższa od pierwszej i kosztuje około 20.000USD. A co dostajemy w zamian? 44mm kopertę z manufakturowym, automatycznym werkiem w środku. Skąd pochodzi mechanizm – nie podano. Wiadomo natomiast, że dla B&M wykonała go jedna z firm zrzeszonych w ramach Richemont Group. Sam kaliber i jego zdobienia (jak choćby szkieletowany rotor czy perłowana płyta główna) widoczne są przez przeszklony dekiel zegarka.

Capeland Worldtimer - dekiel
Capeland Worldtimerdekiel

Centralna część tarczy to spore cyfry arabskie jako indeksy godzinowe, okienko daty (na godz. 3) i trzy wskazówki (godzinowa, minutowa i sekundnika). To co wyróżnia nowego Capelanda – funkcja World Time – widoczne jest przy brzegu cyferblatu. Za wskazania czasu we wszystkich 24 strefach jednocześnie odpowiada tarcza z nazwami miast w połączeniu z obrotowym, ustawianym koronką dyskiem wyskalowanym 1 – 24 i podzielonym na dzień (część jasna) oraz noc (część ciemna). W modelu ze stali barwą tła odpowiadającą nocy jest niebieski. W kolorze tym są również wskazówki i będący w zestawie skórzany pasek. W przypadku modelu w złocie zastosowano brąz (pasek i ciemne tło), a wskazówki wykonano ze złota.

Capeland Worldtimer - profil koperty
Capeland Worldtimer – profil koperty