
Baume & Mercier Clifton Club Burt Munro – SIHH 2018 [cena]
Na początku 2017 roku firmie Baume & Mercier udało się nawiązać współpracę z producentem motocykli Indian Motorcycle. Pierwszym jej owocem jest numerowany chronograf z kolekcji Clifton Club.
Zegarek powstanie w liczbie 1967 egzemplarzy, a cyfra ta nawiązuje do roku, w którym Burt Munro na gładkiej powierzchni wyschniętego dna jeziora Bonneville ustanowił rekord prędkości na motocyklu (w klasie poniżej 1000 cm³). W pamiętnej chwili Munro miał 68 lat, a jego jednoślad Indian Scout liczył sobie niemal pół wieku.

W momencie zakupu, w 1920 roku, silnik motoru miał jedynie 600 cm³ i pozwalał na osiągnięcie prędkości 89 km/h. Na skutek licznych modyfikacji Burt zdołał podrasować go do 950 cm³, uzyskując w 1967 roku rekordowe 295.453 km/h.
Burt Munro zmarł w 1978 roku, a 27 lat później zekranizowano jego życie. W filmie „The World’s Fastest Indian” („Prawdziwa historia”) w Nowozelandczyka wcielił się Antony Hopkins, a obraz przedstawia przeciwności losu, z jakimi Munro musiał się zmagać, żeby osiągnąć upragniony cel (swoją drogą – polecamy obejrzeć).
Baume & Mercier Clifton Club Burt Munro
W zegarku znajdziemy liczne odwołania zarówno do Indian Motorcycle, jak i Burta Munro. Na widocznym pod szafirowym szkiełkiem cyferblacie uwagę przykuwa tarczka małej sekundy z dużą cyfrą 35 (szczęśliwy numer Nowozelandczyka) umieszczoną na żółtawym tle. Pozostałe dwa liczniki chronografu – 30-minutowy (na godz. 12) oraz 12-godzinny z wkomponowanym weń okienkiem daty (na godz. 6) – ozdobiono wzorem ślimakowym i kolorystycznie dopasowano do srebrnobiałej barwy całej tarczy, która ma się kojarzyć z solą z podłoża Bonneville.
Sportowy charakter nowego Cliftona podkreślają czerwone dodatki: wskazówki chronografu (włącznie z centralnym sekundnikiem stopera z przeciwwagą nawiązującą do litery I z loga Indian Motorcycle), fragmenty skali na licznikach oraz pasek z wytłoczonym Φ, czyli symbolem Baume&Mercier.

Na okalającej cyferblat skali tachymetru wyróżniono wartość 184, co stanowi odwołanie do wspomnianego wcześniej rekordu prędkości osiągniętego przez Burta Munro, wyrażonego w milach na godzinę.
Baume & Mercier Clifton Club Burt Munro otrzymał pełny dekiel z wygrawerowanym logo Indian Motorcycle oraz rokiem, w którym założono firmę tj. 1901. Tu także znajdziemy napis „Limited Edition, one out of 1967”, świadczący o tym, że to edycja numerowana. Wewnątrz 44mm, stalowej, wodoszczelnej do 50m obudowy zamknięto znany i popularny mechanizm Valjoux 7750.

W zestawie, prócz czerwonego paska, znajdzie się również drugi, w kolorze czarnym. Wykonano go ze skóry cielęcej i ozdobiono kremowymi przeszyciami. Za całość entuzjastom motoryzacji przyjdzie zapłacić 3.570 USD (~ 14.000 PLN).