Basel 2015: TAG Heuer Carrera

Dwa nowe, 39mm zegarki w stylu vintage zasilą flagową kolekcję marki TAG Heuer – Carrera. Patrząc na zdjęcia i parametry trudno oprzeć się wrażeniu, że szykuje się prawdziwy hit targów Baselworld!

Często spoglądając na zegarki sprzed kilku dekad mamy ochotę odbyć sentymentalną podróż w czasie. Wielu producentów wykorzystuje ten fakt i sięga do swoich archiwów, aby wybranym modelom historycznym dać drugie życie w postaci re-edycji. A że efekty końcowe bywają bardzo różny, niezmiernie cieszy fakt, że TAG Heuer z zadania tym razem wyszedł z twarzą. Dawno nie widziałem tak ciekawych i „prawdziwie” vintage’owych modeli!

TAG Heuer Carrera Calibre 18

TAG Heuer Carrera Calibre 18
TAG Heuer Carrera Calibre 18

Pierwszym ze wspomnianej dwójki jest chronograf zamknięty w 39mm kopercie z polerowanej stali o wodoszczelności 100m. Umieszczona wewnątrz tarcza, to połączenie srebrnej, opalizującej powierzchni z kontrastującymi z nią, antracytowymi tarczkami (mała sekunda i licznik 30-minutowy). Obie mają polerowane brzegi i ozdobiony wzorem ślimakowym środek. Na cyferblat nałożono również fazowane indeksy (pokryte częściowo luminową), a także nadrukowano, stare logo Heuera (z czasów, kiedy funkcjonował jeszcze bez przedrostka „TAG”). W okolicach godz. 6 znalazło się okienko daty i towarzyszący mu napis „CALIBRE 18 – TELEMETER”. CALIBRE 18 to informacje o mechanizmie zegarka (automatyczny, na bazie Sellity SW300 z modułem Dubois Depraz, z rotorem ozdobionym pasami genewskimi), z kolei TELEMETER podpowiada, że zewnętrzną skalę tarczy można wykorzystać do pomiaru prędkości.

TAG Heuer Carrera Calibre 18
TAG Heuer Carrera Calibre 18

Aby całość prezentowała się spójnie, nową Carrerę połączono z czarnym, perforowanym paskiem o fakturze przywodzącej na myśl historyczne zegarki. TAG Heuer Carrera Calibre 18 ma kosztować 4.900Euro (~20.000PLN).

TAG Heuer Carrera Calibre 6

TAG Heuer Carrera Calibre 6
TAG Heuer Carrera Calibre 6

Drugi z modeli to również 39mm koperta (WR100m) – tym razem bez chronografu, a z tarczką małej sekundy (na godz. 6) i wkomponowanym w nią okienkiem daty. Tarczka jest niebieska, a poruszająca się w niej wskazówka sekundnika czerwona. Te dwa kolory zawitały też do innych fragmentów cyferblatu – niebieski jest zewnętrzny ring (z naniesioną na niego białą podziałką minutową), a w kolorze czerwonym nadrukowano m.in. logo Heuera.

TAG Heuer Carrera Calibre 6
TAG Heuer Carrera Calibre 6

Pod cyferblatem pracuje automatyczny mechanizm Calibre 6 z certyfikatem COSC (na bazie ETY lub Sellity). Zapewniający 44h rezerwy chodu werk otrzymał rotor udekorowany wzorem „Côtes de Genève”. Całość wyceniono na 2.750Euro (~11.450PLN).

Oba modele świetnie nawiązują do pierwszych Carrer z lat 60. minionego stulecia. Chciałoby się powiedzieć, że stare, dobre Carrery wróciły! Jak tylko wersja z chronografem trafi na nasz rynek, postaramy się ją dla Was przetestować.
Więcej nowości TAG Heuera opiszemy już niebawem prosto z Baselworld 2015.