Basel 2015: Glashütte Original Senator Cosmopolite [live]

Po pokazanym 3 lata temu, skomplikowanym Grande Cosmopolite Tourbillon, manufaktura z Saksonii przygotowała jego prostszą ale nadal idealnie funkcjonalną wersję.

Zegarki ze wskazaniem czasu w więcej niż jednej strefie to ostatnimi czasy zdecydowanie jeden z bardziej popularnych typów. Choć dla mnie konieczność posiadania czasomierza wyposażonego w tę komplikację nadal jest mocno wątpliwa, osoby często podróżujące pewnie doceniają jej użytkowe zalety. Żyjemy w otwartym świecie, w którym przemieszczanie się chyba nigdy nie było tak łatwe. W 24h można znaleźć się w praktycznie dowolnym punkcie na ziemi – dobrze wtedy znać właściwą godzinę w miejscu gdzie wylądowaliśmy i w domu. Senator Cosmopolite to model, który wychodzi naprzeciw klientom oczekującym dokładności sięgającej ponad standardowe, 24-godzinne wskazanie GMT.

Glashütte Original Senator Cosmopolite
Glashütte Original Senator Cosmopolite

Podobnie jak w większym i bardziej skomplikowanym bracie (Grande Cosmopolite Tourbillon, o którym pisaliśmy TUTAJ) tak i w Senatorze Cosmopolite znajdziemy wskazanie czasu we wszystkich 37 strefach czasowych, z uwzględnieniem tych z różnicą 30 i 15 minut. Zegarek bierze także pod uwagę różnice czasu letniego. Na srebrnej, lakierowanej tarczy znajdziemy wiec wskazanie czasu lokalnego, tarczkę drugiej strefy z wkomponowaną w nią rezerwą chodu (Ab/Auf) i wskazaniem dzień/noc, wskazanie dnia / nocy dla czasu lokalnego, duży datownik, tarczkę małej sekundy i dwa okienka „strefowe”. To z literkami DST oznacza „Daylight Saving Time” (Czas letni) a to z literkami STD to Standard Time. Miasta reprezentowane są przez skróty w kodzie IATA, w kolorach czarnym, czerwonym i niebieskim (zależnie od różnicy czasu).

Glashütte Original Senator Cosmopolite
Glashütte Original Senator Cosmopolite

Korekt wszystkich wskazań dokonuje się łatwo i intuicyjnie koronkami po bokach koperty. Koronka na godz.4 pozwala przestawiać wskazanie czasu w godzinowych skokach, do przodu i do tyłu. Wskazówki zostały termicznie zabarwione na niebiesko.

kaliber 89-02
kaliber 89-02

Specjalnie dla Senatora Cosmopolite zegarmistrzowie GO stworzyli nowy, automatyczny kaliber – 89-02. Mechanizm ma naciąg w formie mikrorotora i 72h rezerwy chodu. Złote koło balansowe tyka z częstotliwością 4Hz i umocowane jest pod pełnym, ręcznie grawerowanym mostkiem. Całość złożono z przeszło 400 komponentów i wykończono ręcznie, w charakterystycznym dla niemieckiej marki stylu.

Zewnętrze zegarka to 44mm, ładnie wyprofilowana koperta ze złota (białego albo różowego) satynowanymi bokami, dwa szafirowe szkła i pasek z aligatora ze złota klamerką. Cena to 36.500USD (~130.300PLN) za różowe i 38.000USD (~135.700PLN) za białe złoto.