Basel 2013: De Bethune Live
De Bethune było w tym roku jedną z marek, na której prezentację czekaliśmy najbardziej – futurystyczne kreacje tercetu Flagolet, Zanetta, Jacques na żywo robią potężne wrażenie.
Założona w roku 2002 manufaktura zegarmistrzowska De Bethune (czytaj: „de betjun”) to w pełni niezależny twórca własnej interpretacji precyzyjnych, skomplikowanych czasomierzy mechanicznych o niepowtarzalnym charakterze. Mottem firmy jest mariaż między formą i funkcjonalnością w dążeniu do perfekcji – i choć brzmi to mocno marketingowo i górnolotnie, uznanie jakim cieszy się De Bethune, sugeruje raczej jego prawdziwy wymiar. W roku 2011 model DB28 z tourbillonem uhonorowano „Aiguille d’Or” genewskiego Grand Prix de Horlogerie. Rok 2013 przynosi wzbogacenie kolekcji o serię Black.
DB28 w wersji czarnej to polerowana lub matowa koperta z cyrkonu z charakterystycznymi, ruchomymi uszami, które zapewniają idealne dopasowanie do każdego praktycznie nadgarstka (dostępne są w dwóch rozmiarach).
Poza wersją z polerowanego lub matowego cyrkonu dostępny będzie także wariant z polerowaną kopertą i bezelem z różowego złota. Wszystkie na kalibrze DB 2115 z krzemowo-platynowym tourbillonem, potrójnym systemem antywstrząsowym „para-chute” i 6-dniową rezerwą chodu.
Druga nowość BaselWorld 2013 to DB25LT Tourbillon z platynową kopertą „Drum-shaped” (w kształcie bębna, z nisko osadzonymi uszami) o średnicy 44mm, z ręcznie giloszowaną złotą tarczą ze sferyczną interpretacją księżyca i błękitnymi, mocno wygiętymi wskazówkami.
Ten model, podobnie jak DB28, wyposażono w manufakturowego tourbillona z krzemowo-złotym kołem balansowym (częstotliwość 36.000 A/h) i krzemowym kołem wychwytowym, ukrytymi tym razem na spodniej stronie zegarka.
Ostatnią nowością De Bethune (której niestety, z racji dużego ruchu na stoisku marki nie mieliśmy okazji obejrzeć) jest zestaw 12 czasomierzy DB25 Imperial Fountain. Każdy egzemplarz zdobi wygrawerowana głowa zwierzęcia symbolizującego znak zodiaku ze świątyni Yuanming Yuan (Stary Pałac Letni) w Pekinie (Chiny).
Więcej o kolekcji Imperial Fountain TUTAJ.
Opracowanie: Łukasz Doskocz