Basel 2011: TAG Heuer MIKROTIMER Flying 1000 Concept Chronograph
Podczas tegorocznych targów w Bazylei, znana i popularna marka TAG Heuer zaprezentowała swój nowy, koncepcyjny chronograf – TAG Heuer MIKROTIMER Flying 1000. Czasomierz stanowi znaczące osiągnięcie w dziedzinie rozwoju precyzjnego zegarmistrzostwa.
W trakcie marcowej konferencji, zgromadzeni w Bazylei dziennikarze oraz fani z całego świata (Ci ostatni, oglądający przekaz „na żywo” za pośrednictwem portalu Facebook) byli świadkami premiery nowego zegarka koncepcyjnego marki TAG Heuer. Tego dnia Jean-Christophe Babin zaprezentował utrzymywany w ścisłej tajemnicy model MIKROTIMER Flying 1000. To pierwszy mechaniczny chronograf, pozwalający na dokonywanie pomiaru z dokładnością do 1/1000 sekundy. W związku z tym, że błąd wynikający z obsługi zegarka przez człowieka jest bardzo duży (z pewnością większy niż 1/1000 sekundy) można podważać zasadność wprowadzenia takiego rozwiązania. Czasomierz stanowi jednak pokaz możliwości manufaktury, dowód na jej rozwój i wieloletnie przywiązanie do komplikacji chronografu (dla przypomnienia – firma Heuer jako pierwsza opracowała m.in. stopery mierzące upływający czas z precyzją sięgającą 1/100 sekundy).
Materiał prasowy
Bolid Formuły 1 w ciągu 1/1000 sekundy jadąc z pełną prędkością pokonuje odległość dziesięciu centymetrów. Nie jest to może dużo, biorąc pod uwagę dystans wyścigu mierzący 305 km. Te 10 cm to zaledwie długość palca, ale dla kierowcy rajdowego i jego zespołu wspomniany dystans może również oznaczać zajęcie drugiego miejsca lub zdobycie tytułu Mistrza Świata.
Koncepcyjny model chronografu TAG Heuer Mikrotimer Flying 1000 jest jedynym zegarkiem mechanicznym, który może dokonać precyzyjnego pomiaru tej różnicy czasu. To najnowsze i jak do dotąd najbardziej rewolucyjne dzieło firmy TAG Heuer, która stała się tym samym niepodważalnym mistrzem pomiaru wysokich i ultrawysokich częstotliwości w branży zegarków mechanicznych.
Firma założona w 1860 roku, rozpoczęła i udoskonaliła produkcję chronografów wysokich częstotliwości. W roku 1916, kiedy Charles-August Heuer wyprodukował stoper Mikrograph 1/100, firma stała się dominującym producentem urządzeń pomiaru czasu. Dzięki modelowi Calibre 360 z 2005 roku zegarmistrzowska manufaktura wprowadziła pierwszy w historii zegarek na rękę z napędem mechanicznym dokonującym pomiaru czasu do 1/100 sekundy. W styczniu 2011 roku zegarmistrzowie dokonali kolejnego kroku, prezentując model Heuer CARRERA MIKROGRAPH 1/100th Second Chronograph. Był to pierwszy w historii chronograf mechaniczny wyposażony w centralną wskazówkę, wskazującą czas z dokładnością do 1/100 sekundy.
Jako jedna z największych firm w szwajcarskiej branży zegarmistrzowskiej, TAG Heuer osiągnęła niedoścignione sukcesy w zakresie dokładnego pomiaru czasu, gromadząc przez 95 lat swojej działalności wiedzę dotyczącą wysokich i ultrawysokich częstotliwości działania mechanizmów. Lista opatentowanych rozwiązań firmy jest niezrównana:
- Mikrograph (1916) – pierwszy w historii mechaniczny stoper o dokładności do 1/100 sekundy. Wprowadzony przez Charlesa-Augusta Heuera Mikrograph 1/50 i 1/100 oraz dwa opatentowane stopery, w których balans wykonywał odpowiednio 180.000 i 360.000 wahnięć na godzinę, zrewolucjonizowały na zawsze dyscypliny sportowe i sprawiły, że firma TAG Heuer została oficjalnym chronometrażystą podczas Igrzysk Olimpijskich już w 1920 roku.
- Microtimer (1966) – pierwszy w historii zminiaturyzowany system pomiaru czasu o dokładności do 1/1000 sekundy. Model Microtimer 1/1000 udostępniony przez Jacka Heuera wyznaczył standard w branży nowoczesnego pomiaru czasu i otworzył drzwi do współpracy z zespołami Formuły 1 i Scuderia Ferrari.
- Microtimer (2002) – pierwszy szwajcarski cyfrowy chronograf ręczny dokonujący pomiaru czasu z dokładnością do 1/1000 sekundy. Zwycięzca nagrody za Najlepszy Projekt podczas Grand Prix W Genewie w 2002 r.
- Firma TAG Heuer, w trakcie wyścigów Indy 500 (2004), po raz pierwszy wprowadziła system pomiaru czasu z dokładnością do 1/10.000 sekundy. W dniu 4 listopada 2006 r. podczas półfinału zawodów The Race of Champions w Paryżu, TAG Heuer ustanowiła nowy rekord świata, dokonując pomiaru niewiarygodnej różnicy 2/10.000 sekundy pomiędzy zwycięzcą Mattiasem Ekströmem ze Szwecji, a zdobywcą drugiego miejsca Heikki Kovalainenem z Finlandii. Ten niezwykły poziom dokładności nie ma precedensu w historii pomiarów czasu w sporcie: obaj kierowcy poruszali się ze średnią prędkością 120 km/h co oznacza, że na mecie odległość między nimi wynosiła zaledwie 6,6 centymetrów.
- TAG Heuer Calibre 360 (2005) – pierwszy modularny chronograf ręczny z możliwością pomiaru i wskazania czasu z dokładnością do 1/100 sekundy dzięki 360.000 wahnięciom balansu na godzinę. W końcu roku 2005 roku została udostępniona limitowana edycja modelu „Vanquish”, a następnie modelu Carrera Calibre 360 w 2006 r. Model ten wygrał wystawę Grand Prix w Genewie w 2006 roku.
- TAG Heuer Grand Carrera Calibre 36 Caliper (2008) – pierwszy zintegrowany chronograf ręczny z możliwością pomiaru i wskazania czasu z dokładnością do 1/10 sekundy dzięki 36.000 wahnięciom balansu na godzinę. Model ten zdobył nagrodę dla najlepszego czasomierza inspirowanego sportem podczas Grand Prix w Genewie w tym samym roku.
- Model TAG Heuer Pendulum (2010) – pierwszy zegarek mechaniczny sterowany polem magnetycznym o częstotliwości 6Hz, co odpowiada 43.200 wahnięciom balansu na godzinę. Model ten stanowi jedną z kilku istotnych rewolucji technologicznych ostatnich trzech stuleci, ponieważ po raz pierwszy szybki ruch mechanizmu kontrolowany jest przez pole magnetyczne, a nie sprężynę włosową.
- Model Heuer CARRERA MIKROGRAPH 1/100th Second Chronograph (2011) – pierwszy w historii chronograf mechaniczny ze zintegrowanym kołem kolumnowym oferujący pomiar z dokładnością do 1/100 sekundy za pomocą centralnie umieszczonej wskazówki i będący hołdem dla legendarnego stopera Heuer Mikrograph z 1916 r. Model ten oferuje niedoścignioną precyzję i pomiar czasu, dzięki uniezależnieniu się od mechanizmów „normalnej” i „dużej” szybkości zegarków. Posiada certyfikat COSC, nawet w wersji chronografu, i ponownie definiuje standardy produkcji nowoczesnych zegarków pod względem precyzji i jakości odczytu. Carrera Mikrograph będzie dostępny od połowy 2011 roku w limitowanej edycji 150 egzemplarzy wykonanych w kopercie z różowego złota.
Jeżeli model Heuer CARRERA MIKROGRAPH 1/100th Second Chronograph jest dla sztuki zegarmistrzowskiej tym, czym spacer po powierzchni Księżyca dla historii ludzkości, to model TAG Heuer Mikrotimer Flying 1000 Concept Chronograph stanowi odpowiednik pierwszego lądowania człowieka na Marsie.
W 1/1000 sekundy…
- Usain Bolt przebiegł 1,2 cm, ustanawiając swój nowy rekord na dystansie 100 m w czasie 9,58 sekundy;
- gepard pokonuje odległość 3 cm, rozwijając maksymalną prędkość;
- pociąg Maglev pokonuje odległość 14 centymetrów na trasie z lotniska Pudong do Szanghaju;
- Airbus 380 pokonuje w powietrzu odległość 24 centymetrów na trasie z Zürichu do Singapuru;
- samolot ponaddźwiękowy pokonuje odległość 33 cm, wchodząc w prędkość Mach 1;
- pocisk z karabinu M16 pokonuje odległość 97 cm;
- statek Apollo 10 pokonał odległość 10 m, ustanawiając rekord szybkości pojazdu z załogą w 1969 r.;
- Ziemia obraca się 29,8 m wokół Słońca;
- szybki neutron pokonuje odległość 10 km;
- światło pokonuje odległość 300 km.
TAG Heuer: wyzwanie dla podstawowych zasad zegarmistrzostwa
W ostatnich latach inżynierowie i zegarmistrzowie TAG Heuer podjęli odważne wyzwanie: zmienić sposób wytwarzania, przechowywania, przekazywania i kontrolowania energii, a także sposób wskazywania czasu przez zegarki mechaniczne.
W 2004 r. firma wprowadziła zegarek Monaco V4 z pierwszym mechanizmem napędzanym przez przekładnię paskową. W 2010 r. firma zaprezentowała model Pendulum – pierwszy zegarek mechaniczny sterowany przez pole magnetyczne, a nie sprężynę włosową, o częstotliwości 6Hz, co stanowi odpowiednik 43.200 wahnięć balansu na godzinę. To wyjątkowo duża częstotliwość w sektorze zegarków mechanicznych.
W kolejnej fazie TAG Heuer poszerza prace nad wprowadzeniem mechanizmu sterowania opartego na elementach spiralnych. W wyniku tych działań, we współpracy z firmą Atokalpa, uzyskano balans o niesamowitej liczbie 3.600.000 wahnięć na godzinę, czyli ponad 3 razy szybciej niż tłoki silnika bolidu F1 przy najwyższej prędkości obrotów. Osiągnięcie to otwiera nowy rozdział we wspaniałej historii zegarmistrzostwa szwajcarskiego i umacnia pozycję firmy TAG Heuer jako absolutnego mistrza w produkcji chronografów typu „Grande Complication”.
Podobnie jak w konstrukcji samochodów wyścigowych, głównymi elementami podczas budowy chronografów są precyzja, szybkość i niezawodność. Cechy te determinowane są głównie budową i energią oscylacji chronografów. Tradycyjnie oscylatory wykorzystywane w produkcji chronografów działają z częstotliwością 3, 4 lub 5Hz, co stanowi ekwiwalent odpowiednio 21.600, 28.800 i 36.000 wahnięć balansu na godzinę.
Zarówno model TAG Heuer Calibre 360, udostępniony w roku 2005, jak i model Heuer CARRERA MIKROGRAPH 1/100th Second Chronograph, dostępny od stycznia 2011 r., są wyposażone w oscylatory 50Hz. Są one zatem dziesięć razy szybsze niż urządzenia konwencjonalne i – jak dotąd – jedyne tego rodzaju urządzenia dostępne na rynku.
Mikrotimer Flying 1000 Concept Chronograph idzie jeszcze dalej, przekraczając jak dotąd wyobrażalne granice. Wykorzystując złożone rozwiązania kinematyczne, inżynierowie firmy TAG Heuer zaprojektowali system sprężyny oscylującej z ultrawysoką częstotliwością 500Hz, wibrujący z fenomenalną prędkością 3.600.000 uderzeń na godzinę, czyli 125 razy szybciej niż w większości chronografów i 10 razy szybciej niż poprzednie modele, do których należał ten rekord.
Model Mikrotimer Flying 1000 Concept Chronograph w 100% wykorzystuje konstrukcję zintegrowanego modelu Heuer CARRERA MIKROGRAPH 1/100th Second Chronograph. Wyposażony jest w dwa wychwyty:
- czas zwykły: 4Hz, 28.800 wahnięć na godzinę, 42 godziny rezerwy chodu
- czas ultraszybki: 500 Hz, 3.600.000 wahnięć na godzinę.
Model posiada 11 rozwiązań objętych ochroną patentową. Najistotniejsze innowacje mechanizmu zastosowanego w chronografie obejmują:
- brak systemu koła balansowego (ochrona patentowa) – brak tego systemu eliminuje wszelkie błędy wynikające z braku synchronizacji i niedoskonałości wynikające z inercji mechanizmu;
- mechaniczny układ regulujący w formie elementu spiralnego działającego z wysoką częstotliwością 500Hz (ochrona patentowa), opracowany we współpracy ze znanym producentem wysokiej jakości elementów do zegarków szwajcarskich Atokalpa, oparty jest na istniejących elementach spiralnych o zoptymalizowanej sztywności i zmniejszonej długości. Zapewnia to stabilność statyczną i wyjątkowo dużą dynamikę przy ograniczonych opóźnieniach. Rozwiązanie to obniża także wpływ siły ciążenia i uderzeń, a niska amplituda zwiększa precyzję izochroniczną pulsacji;
- dynamiczna transmisja widełek/koła (ochrona patentowa) tworzy impuls dużej prędkości i niezakłócany przez poślizg palety/zębów. Dźwignia odbija się od koła, a nie ześlizguje;
- zamiast samouruchamiającego się systemu koła i spirali zazwyczaj stosowanego w zegarkach, model Mikrotimer Flying 1000 Concept Chronograph wykorzystuje mechanizm hamulca włącznika (ochrona patentowa) sterowany przez koło kolumny, co jest możliwe dzięki zwiększonej sztywności spirali. Funkcja „Start” aktywuje włącznik poprzez doprowadzenie do kontaktu z wychwytem promieniowym. Funkcja „Stop” radialnie wprowadza włącznik na piastę, natychmiast zatrzymując ruch sprężyny.
Unikalna architektura 2-łańcuchowa
Od 1969 roku firma TAG Heuer produkuje pierwszy automatyczny mechanizm chronografu, łącząc mechanizm zegarka z funkcją chronografu, co stało się standardem w branży. Ten system izochroniczny posiada jednak pewna wadę – zastosowany układ przekładni łańcuchowej powoduje zwiększenie zużycia energii.
Problem jak zapobiec zakłóceniom działania zegarka ze strony mechanizmu chronografu stał się jednym z największych dylematów w projektowaniu tego typu czasomierzy.
W marcu 2005 r. powstał model TAG Heuer Calibre 360, a w styczniu 2011 – TAG Heuer Mikrograph 1/100th, które połączyły dwa niezależne łańcuchy kinematyczne – jeden dla zegarka, a drugi dla chronografu. Był to zintegrowany mechanizm dla modelu Heuer CARRERA MIKROGRAPH 1/100th Second Chronograph, umożliwiający wyeliminowanie sprzęgła. System wskazuje 1/100 sekundy przy pomocy centralnej wskazówki, a balans waha się z bardzo dużą częstotliwością 360.000 uderzeń na godzinę. Oddzielenie łańcucha zegarka od łańcucha chronografu eliminuje ryzyko wzajemnego oddziaływania mechanizmów, ale, co najważniejsze, obniża także zużycie energii i optymalizuje precyzję działania systemu kontroli chronografu. Dzięki temu rozwiązaniu model Heuer CARRERA MIKROGRAPH 1/100th Second Chronograph został w całości zatwierdzony przez COSC [Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres] wraz z wprowadzoną funkcją chronografu, co jest praktycznie niemożliwe dla konwencjonalnych chronografów o pojedynczej częstotliwości.
Model Mikrotimer Flying 1000 Concept to zintegrowany chronograf wykorzystujący tę samą architekturę dwułańcuchową, chronioną tym samym patentem. Jednak zmiany wprowadzone do mechanizmu regulującego sprawiają, że jest on 10 razy bardziej dokładny niż model Heuer CARRERA MIKROGRAPH 1/100th Second Chronograph i 125 razy bardziej dokładny niż najszybsze i najnowocześniejsze elementy oscylujące stosowane w większości istniejących chronografów mechanicznych.
Łatwy odczyt 1/1000 sekundy
Stworzenie mechanicznego chronografu, mierzącego czas z dokładnością do 1/1000 sekundy, wymaga wielkiej wiedzy inżynieryjnej. Jeszcze większe umiejętności potrzebne są do umożliwienia łatwego wskazywania 1/10, 1/100, 1/1000 i minut.
Centralna wskazówka modelu Mikrotimer Flying 1.000 wykonuje 10 obrotów na sekundę, wskazując 1/1000 i 1/100 sekundy na skali zaznaczonej na zewnętrznej części tarczy, która oznaczona jest 100 punktami na obwodzie 360°. Druga, mniejsza wskazówka centralna wskazuje minuty (ochrona patentowa TAG Heuer) i 1/12 minuty na skali 150-sekundowej. Tarcza na godzinie 6.00 wskazuje 1/10 sekundy i skalibrowana jest na 5 sekund.
Ten unikalny system umożliwia błyskawiczne odczytywanie minut, sekund i 1/1000 części sekundy. Poza tym, jest to jedno z największych osiągnięć w kategorii „Grande Complication” w historii produkcji zegarków mechanicznych.
Koperta modelu Mikrotimer Flying 1000 powleczona jest warstwą czarnego węglika tytanu z tytanowymi rogami.
Video – TAG Heuer MIKROTIMER Flying 1000 Concept Chronograph
opracowanie: Tomasz Kiełtyka