Ball Engineer M Challenger [cena]

Jedną z nowości przygotowanych na 2018 rok przez firmę Ball jest prosty i czytelny model Engineer M Challenger. Najistotniejszy element zegarka ukryto „pod maską” – pierwszy mechanizm in-house z 80-godzinną rezerwą chodu i certyfikatem COSC.

Pamiętam jak kilka lat temu jedna z marek należących do Swatch Group pochwaliła się mechanizmem z 80-godzinną rezerwą chodu. Zazwyczaj, aby osiągnąć taki efekt „spowalnia” się pracę balansu (w przypadku wspomnianego werku wynosiła ona 3Hz) co w ostatecznym rozrachunku wpływa na nieco słabszą precyzję wskazań. Ball w swoim nowym kalibrze oznaczonym numerem 7309 zachował standardowe 4Hz, utrzymując jednocześnie autonomię na poziomie przekraczającym 3 dni. Mechanizm udekorowano połączeniem perłowania oraz pasów genewskich (nie zabrakło również grawerów na wahniku, które zdecydowanie nie przypadły mi do gustu), co widać przez przeszklony szafirem dekiel.

Ball Engineer M Challenger
Ball Engineer M Challenger

Ball Engineer M Challenger dostępny będzie w limitowanej edycji 1000 egzemplarzy. Producent daje do wyboru kilka opcji kolorystycznych ozdobionej szlifem słonecznym tarczy (czarna, niebieska lub szara), którą zamknięto w stalowej kopercie o średnicy 40 albo 43 mm. Wersje różnią się usytuowaniem okienka daty – w większym wariancie widać je przy godzinie 3, a w mniejszym (żeby nie trzeba było pozbywać się cyfry-indeksu „3”) umiejscowiono je w okolicy godz. 4:30. Łączy je natomiast „grubość”, wynosząca w obu przypadkach spore 13,4 mm.

Ball Engineer M Challenger
Ball Engineer M Challenger

Jak na firmę Ball przystało, w zegarku nie zabrakło świecących w nocy rurek z trytem, które firma konsekwentnie stosuje zamiast Super-LumiNovy. Engineer M Challenger posiada ich łącznie 31 i prócz cyfr 12, 3, 6, 9 oraz indeksów godzinowych, trafiły również na wskazówki – godzinową, minutową oraz sekundnik (z przeciwwagą z charakterystycznym dla marki znakiem RR, odnoszącym się do standardów pomiaru czasu w kolejnictwie, z którym Ball był kiedyś silnie związany).

Ball Engineer M Challenger
Ball Engineer M Challenger

Odporne na pola magnetyczne do 4,800A/m zegarki mają klasę wodoszczelności 100 m. Do sprzedaży trafią na skórzanym pasku (11.990PLN) albo stalowej bransolecie (12.400PLN).

Ball Engineer M Challenger
Ball Engineer M Challenger

Ball Engineer M Challenger

Producent Ball
Nazwa modelu Engineer M Challenger
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu RRM7309-C
Rezerwa chodu (h) 80
Tarcza czarna, szara lub niebieska
Koperta stal
Średnica (mm) 40 lub 43
Wysokość (mm) 13,4
Wodoszczelność 100m
Pasek skórzany, bransoleta