Ball Engineer Hydrocarbon Moon Navigator [dostępność, cena]

W nowym modelu Engineer Hydrocarbon Moon Navigator firma Ball postawiła na duże, „świecące” wskazanie faz Księżyca oraz możliwość odczytu czasu przypływów i odpływów.

Przypływy i odpływy to podnoszenie się i opadanie poziomu wody w oceanie spowodowane oddziaływaniem grawitacyjnym Księżyca i Słońca z Ziemią. Przeciętny czas między oboma zjawiskami wynosi 12 godzin i 27 minut, a to oznacza, że w ciągu doby każdy z pływów występuje dwukrotnie. Co daje nam ta wiedza? Odpowiednio zaplanowany czas pozwala na np. udane wędkowanie czy nurkowanie.

Za odpowiednie wskazania pływów w nowym Ballu odpowiada zewnętrzny, czarno-czerwony bezel z podziałką, informującą o przypływie, odpływie i stadiach pomiędzy nimi. Z kolei z sąsiadującego z nią, wewnętrznego pierścienia odczytamy dzień tygodnia. Tu podziałka podzielona jest na dwa, oddzielone kolorystycznie tygodnie a wynika to z tego, że zegarek pozwala na odczyt pływów przez 14 dni licząc od momentu odpowiedniego ustawienia obu pierścieni.

Ball Engineer Hydrocarbon Moon Navigator
Ball Engineer Hydrocarbon Moon Navigator

Pod frontowym, szafirowym szkiełkiem z antyrefleksem zamknięto granatową bądź czarną tarczę z nakładanymi indeksami w postaci charakterystycznych dla marki Ball rurek z trytem. Rurki (łącznie jest ich 36) trafiły również na wskazówki oraz jako tło dla wskazań fazy Księżyca, w wycięciu na godz. 12 cyferblatu. Przypomnę, że tryt nie wymaga (tak jak Super-Luminowa) „naładowania” światłem. Za to w ciemności świeci bardzo mocno i bez przerwy, dzięki czemu wskazania są niezwykle widoczne.

Ball Engineer Hydrocarbon Moon Navigator
Ball Engineer Hydrocarbon Moon Navigator

Engineer Hydrocarbon Moon Navigator otrzymał stalową kopertę o średnicy 42 mm, grubości 13,85 mm i klasie wodoszczelności 100 m. W jej wnętrzu – za pełnym, wytłaczanym deklem – zamknięto taktowany na 4Hz, automatyczny kaliber RR1801 (na bazie ETA 2836-2) z 38-godzinną rezerwą chodu. Ball postawił również na opatentowaną przez siebie ochronę koronki.

Zegarek został objęty limitacją do 1000 egzemplarzy i jest odporny na pola magnetyczne rzędu 4 800 A/m oraz duże przeciążenia. Do sprzedaży trafi na bransolecie, w cenie 10 750 PLN.

Ball Engineer Hydrocarbon Moon Navigator

Producent Ball
Nazwa modelu Engineer Hydrocarbon Moon Navigator
Ref. DM3320C-SAJ-BK/-BE
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu BALL RR1801
Rezerwa chodu (h) 38
Tarcza czarna lub granatowa
Koperta stal
Średnica (mm) 42
Wysokość (mm) 13,85
Wodoszczelność 100m
Pasek bransoleta
Limitacja 1000