Zenith El Primero Stratos Flyback Rainbow

Nowego Stratosa – z kolorową niczym tytułowa tęcza tarczką licznika chronografu – napędza słynny werk El Primero. Czasomierz objęto limitacją do 250 egzemplarzy.

Stratos to rodzina zegarków Zenitha, której w ostatnim czasie sławę przyniósł Felix Baumgartner i jego słynny skok z wysokości 39,045 metrów. Skok, który – czego nie przewidział nawet sam Zenith – śledziły miliony osób na całym świecie i summa summarum okazał się marketingowym strzałem w dziesiątkę. Wcześniej, bo w 2011, model El Primero Stratos Flyback nagrodziliśmy tytułem Zegarek Roku w kategorii „Zegarek Sportowy”.

Flyback Rainbow to kolejne wcielenie popularnego czasomierza. Mierząca 45,5mm koperta (WR10ATM) zegarka powstała z Alchronu czyli mieszanki lekkiego i odpornego tytanu z aluminium. Aluminium jest również budulcem wkładki w obrotowym bezelu. Oba wspomniane elementy, a właściwie tworzące je minerały mają na celu zwiększenie odporności na pola magnetyczne.

Stratos Flyback Rainbow Limited Edition
Stratos Flyback Rainbow Limited Edition

Na tarczy Zenitha wzrok przykuwają trzy elementy: kolorowy licznik 30-minutowy chronografu (na godz. 3), centralna wskazówka chronografu w kolorze czerwonym oraz skala telemetryczna na zewnętrznym ringu czarnej tarczy (na stylu ze szkiełkiem). Kolory użyte do wspomnianej przed sekundą tarczki wybrano nieprzypadkowo – właśnie taki zestaw staje się bardzo czytelny przy nocnych lotach, kiedy w kokpicie myśliwców wykorzystywana jest podczerwień. Pozostałe tarczki to licznik godzinowy (na godz. 6) oraz mała sekunda (na godz. 9). Dla polepszenia wskazań cyfry arabskie stanowiące indeksy oraz wskazówki wypełniono luminową.

Stratos Flyback Rainbow Limited Edition
Stratos Flyback Rainbow Limited Edition

Zarówno od góry jak i od dołu Stratosa zabezpieczają szafirowe szkiełka. Górne jest wypukłe, natomiast przez dolne widać napęd, czyli kultowy kaliber El Primero oznaczony numerem 405Z. Prócz wskazania daty i komplikacji chronografu (z pomiarem do 1/10 części sekundy) mechanizm wyposażono w funkcję flyback. Opisywany już na łamach naszego portalu wielokrotnie „ficzer” pozwala na uruchomienie chronografu bez konieczności jego resetowania. El Primero pracuje z szybszą od standardowej częstotliwością 5Hz i ma rezerwę chodu wynoszącą 50h.

Zenith El Primero Stratos Flyback Rainbow trafi do sprzedaży w butikach na gumowym pasku zakończonym pokrytą czarnym PVD klamrą.

P.S.
W informacji prasowej producent podaje, że Rainbow to wersja sprzedawana wyłącznie w butikach Zenitha. My tymczasem widzieliśmy ją już w jednym z polskich salonów…