Zegarek Roku 2019 – zwycięzcy 10. edycji

Portal CH24.PL już po raz 10. nagradza najciekawsze zegarkowe premiery minionych 12 miesięcy. Przed wami 6 laureatów w sześciu konkursowych kategoriach.

60 nominowanych zegarków, 9 konkursowych statuetek i 8 tytułów „Zegarka Roku” – nasz coroczny plebiscyt już dekadę wyróżnia najdoskonalsze dzieła szwajcarskiego, niemieckiego, japońskiego (i nie tylko) zegarmistrzostwa. „Zegarek Roku” przez 10 lat wypracował sobie renomę najważniejszych branżowych nagród w Polsce, ale i za granicą ceniony jest nie tylko przez zwycięskie manufaktury. Zawdzięczamy to pospołu jasnym i transparentnym regułom, międzynarodowemu jury z uznanymi, zegarkowymi dziennikarzami na czele, dużemu zaangażowaniu publiki głosującej na „Zegarek Publiczności”. A jaka będzie finałowa lista tegorocznych laureatów „ZR 2019”? O tym przekonamy się w październiku, podczas uroczystej gali w warszawskim Pałacu Sobańskich. Tam też ogłoszeni zostaną zwycięzcy Grand Prix oraz Nagrody Specjalnej Jury.

Jak co roku, w każdej kategorii jury nominowało 10 zegarków, z których w otwartym głosowaniu wyłoniliśmy 6 zwycięzców. Tak naszym zdaniem prezentuje Zegarek Klasyczny, Zegarek Sportowy, Zegarek Damski, Innowacja w Zegarmistrzostwie, Zegarek z Komplikacjami oraz Zegarek do 10 000 PLN Roku 2019.

Wybór Internautów – Tissot Heritage 1973 Chronograph

Tegoroczny zwycięzca kategorii, o której zdecydowali nasi czytelnicy głosujący na oficjalnej stronie Zegarka Roku jasno pokazuje, jak kształtują się sympatie zegarkowe w naszym kraju. Choć głosowanie ma charakter międzynarodowy, lwia część ponad 10.000 głosów pochodzi z Polski – i tym razem ponownie wskazała Tissota, jako laureata kategorii „Wybór Internautów”. Heritage 1973 Chronograph to inspirowany designem lat 70., beczułkowaty chronograf z tarczą w typie „panda” i legendarnym Valjoux, napędzającym wszystkie wskazania. Model ten jest kolejnym, nostalgicznym przypomnieniem lat świetności Tissota, czasów, kiedy marka ta była jednym z wyżej cenionych graczy szwajcarskiego zegarmistrzostwa.

Tissot Heritage 1973
Tissot Heritage 1973

Zegarek Klasyczny – Grand Seiko Spring Drive Manual Wind Elegance

Definicja zegarka klasycznego ewoluuje i to nie tylko w kwestii rozmiaru. Kiedyś Panowie nosili na swoich nadgarstkach, skromne, zazwyczaj złote czasomierze z minimalnym zestawem wskazań. Dzisiejsza elegancja ma nieco szersze spektrum, czego najlepszym dowodem jest Grand Seiko Spring Drive Manual Wind Elegance. Zegarek ma nietuzinkową, fakturowaną kopertę z drogocennej platyny, tarczę z legendarnym wzorem „snowflake”, a w środku manualnie nakręcany kaliber Spring Drive – hybrydowe połączenie tradycyjnej mechaniki i nowoczesnej elektroniki. „Zegarek Klasyczny 2019” śmiało można uznać klasykiem na miarę XXI wieku.

Grand Seiko Spring Drive Manual Wind Elegance
Grand Seiko Spring Drive Manual Wind Elegance

Zegarek Sportowy – Carl F. Bucherer Heritage Chrono BiCompax Annual

O ile ramy definicji zegarka klasycznego mają swoje granice, o tyle współczesny zegarek sportowy to już totalna dowolność. Jedni uznają za taki wyjątkowo wytrzymały model, zdolny przetrwać najtrudniejsze okoliczności, inni jako sportowy wskażą czasomierz, który można swobodnie nosić na co dzień, bez przesadnego zadęcia. W swoim Heritage Chrono BiCompax Annual manufaktura Carl F. Bucherer umiejętnie połączyła wszystkie te cechy i wymagania. Elementy takie, jak: stalowa koperta, gumowy pasek i efektowna tarcza „panda” z dobrze rozplanowanym zestawem wskazań są na wskroś sportowe. Do tego dorzucono nie mniej sportowy chronograf i bardzo użyteczny roczny kalendarz. Wszystko przyprawione lekko nutką vintage.

Carl F. Bucherer Heritage Chrono BiCompax Annual
Carl F. Bucherer Heritage Chrono BiCompax Annual

Zegarek z Komplikacjami – Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpétuel

Zegarmistrzowskie komplikacje są jak kolacja w 3-gwiazdkowej restauracji kucharza, który z kreowania niesamowitych połączeń smakowych uczynił pasję swojego życia. Teoretycznie niby nikomu nie są potrzebne, ale jak to z dziełami sztuki bywa, docenia się samo ich istnienie, o klasie i jakości nie wspominając. Wieczny kalendarz połączony z minutową repetycją Westminster i wieloosiowym tourbillonem. Całość opakowano w białe złoto i opatrzono absolutnie piękną, emaliowaną tarczą. Jaeger-LeCoultre od dekad znany jest z wyjątkowych, zegarmistrzowskich umiejętności, a Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpétuel jest tego najdoskonalszym, namacalnym przykładem.

Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpétuel
Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpétuel

Zegarek Damski – MB&F Legacy Machine FlyingT

Gust dam kupujących zegarki ewoluuje dynamicznie od kilku lat ale jedno się nie zmienia. Panie szukają zegarków pięknych, wyjątkowych w swojej formie i estetyce. Dokładnie taki, mocno nietuzinkowy zegarek stworzył Max Büsser i jego MB&F. Inspiracją były kobiety jego życia, a finalny produkt – Legacy Machine FlyingT – po prostu zachwyca. Jego skomplikowana acz wysublimowana forma z dużą szklaną kopułą i wirującym w powietrzu tourbillonem idealnie oddaje filozofię marki, która mówi o tworzeniu kinetycznych rzeźb na nadgarstek. U MB&F odmierzanie czasu jest jedynie produktem ubocznym, w cieniu genialnego designu.

MB&F FlyingT
MB&F FlyingT

Innowacja w zegarmistrzostwie – Vacheron Constantin Traditionelle Twin-Beat Perpetual Calendar

Nie ma cienia wątpliwości, że to innowacje pchają naprzód każdą dziedzinę naszego życia, także teoretycznie mocno klasyczne zegarmistrzostwo. W swoim Traditionelle Twin Beat Perpetual Calendar Vacheron Constantin zaimplementował genialne rozwiązanie oszczędzania energii. Dzięki dodatkowemu, wolno tykającemu balansowi zegarek może pracować nieprzerwanie przez 65 dni(!), utrzymując przy tym dokładny pomiar czasu i wskazania wiecznego kalendarza. To trochę jak tryb oszczędzania energii w smartfonie, ale w czysto mechanicznym wydaniu.

Vacheron Constantin Traditionnelle Twin-Beat Perpetual Calendar
Vacheron Constantin Traditionnelle Twin-Beat Perpetual Calendar

Zegarek do 10 000 PLN – Oris Big Crown Pointer Date Burgundy

Na CH24.PL od zawsze podkreślamy, że ciekawe, dobrej klasy zegarki wcale nie muszą być drogie. Innowacje i komplikacje kosztują, ale również w znacznie niższej kwocie można znaleźć coś ciekawego. Spośród 10 nominowanych zegarków w budżecie do 10 000 PLN nasz wybór padł na Orisa Big Crown Pointer Date Burgundy – burgundową wersję zegarka, który podbił serca kolekcjonerów. W niewielkim, 40 mm zegarku ze stali połączono stylistyczne elementy vintage, funkcjonalny analogowy datownik i klimat retro, a to w zegarku, który nie może pochwalić się wyjątkową mechaniką, rzecz niezwykle ważna.

Oris Big Crown Pointer Date
Oris Big Crown Pointer Date

Finał Zegarka Roku 2019 już w październiku. Wtedy też poznamy laureata „Grand Prix” oraz Nagrody Specjalnej Jury. Partnerami wydarzenia są firmy Porsche Centrum Warszawa Okęcie, The Glenlivet oraz Ibis Styles Warszawa. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły magazyny Men’s Health oraz Elle Man.

Więcej o Zegarku Roku 2019 znajdziecie na oficjalnej stronie TUTAJ.