Vacheron Constantin Patrimony Perpetual Calendar z szarą tarczą – SIHH 2017 [zdjęcia live, cena]

Siła tkwi w prostocie, a kwintesencja zegarmistrzostwa to minimalizm. Wieczny kalendarz od Vacherona jest prosty w formie i znakomity zegarmistrzowsko, a do tego opakowany w płaską, złotą kopertę.

Uwielbiam zegarki takie jak ten, o którym przeczytacie za chwilę. Uwielbiam za fantastyczne epatowanie klasowym zegarmistrzostwem bez epatowania czymkolwiek, co mogłoby rzucać się i kuć w oczy. Za podejście do tematu wedle reguły „form follows function” i założenia, że czasomierz projektuje się by go komfortowo używać na co dzień. Założyć swój ulubiony garnitur oraz dobrze dopasowaną koszulę, zapiąć mankiety i wsunąć pod jeden z nich zegarek, dyskretnie ukryty przed spojrzeniami ciekawskich. Vacheron Constantin Patrimony Perpetual Calendar zadebiutował w kolekcji marki kilka lat temu – teraz pojawił się w nowej, absolutnie urzekającej wersji.

Vacheron Constantin Patrimony Perpetual Calendar
Vacheron Constantin Patrimony Perpetual Calendar

Największym „WOW” Patrimony PC są jego nader skromne gabaryty. Wielkie Komplikacje zazwyczaj owocują dosłownie wielkimi zegarkami – tutaj jest nader powściągliwie. Złota koperta ma 41mm średnicy i raptem 8.9mm grubości, a to mniej niż przeciętny, zwykły automat bez dodatkowych funkcji. Główna w tym zasługa płaskiego i uznanego w branży kalibru – 1120 QP (na bazie legendarnego kalibru Jaeger-LeCoultre).

kaliber 1120 QP
kaliber 1120 QP

Wyposażona w wieczny kalendarz, automatyczna konstrukcja in-house powstaje z 276 komponentów, które razem składają się na zaledwie 4.05mm grubości(!). Dla porównania automatyczna ETA 2824-2 ma o całe 0.55mm więcej. Kaliber VC odmierza czas dwiema centralnie zamocowanymi wskazówkami (bez sekundnika). Wieczny kalendarz pokazuje z kolei aktualną datę, dzień tygodnia, miesiąc, lata przestępne i aktualną fazę Księżyca. Wskazania, pod warunkiem nieprzerwanej pracy mechanizmu, korekty będą wymagać dopiero 1 marca 2100 roku. Do tego czasu wszelkie zmiany daty kaliber uwzględni z automatu. Energia skumulowana w jego bębnie sprężyny i wygenerowana dużym, szkieletowanym wahnikiem z logo VC pozwala na 40h pracy.

Vacheron Constantin Patrimony Perpetual Calendar
Vacheron Constantin Patrimony Perpetual Calendar

Tarcza Patrimony PC prezentuje absolutną klasykę klasyki, symetrię i czytelność. Jej baza jest antracytowo-szara, ze szlifem słonecznym i złotymi aplikacjami w formie prostych indeksów godzinowych i malutkich, złotych perełek w roli indeksów minutowych. Wskazania kalendarza rozłożono na trzy małe tarcze i dopełniono wycięciem na błękitno-złoty dysk księżyca, na godz.6.

Klasyczny model zestawiono klasycznie, ze skórzanym, czarnym paskiem z aligatora i złotą klamerką w kształcie krzyża maltańskiego. Za egzemplarz zapłacić trzeba 82.000CHF (~332.500PLN).

Vacheron Constantin Patrimony Perpetual Calendar
Vacheron Constantin Patrimony Perpetual Calendar