Urwerk UR-100 SpaceTime [dostępność, cena]

Najnowsze dzieło awangardowego Urwerka może wygląda na prosty (jak na markę) zegarek, ale kryje w sobie bardzo nietuzinkowy zestaw wskazań. Poza czasem UR-100 odmierza bowiem dwie dodatkowe, astronomiczne wartości.

W świecie współczesnych, mechanicznych zegarków Urwerk z pewnością jest jednym z niewielu naprawdę awangardowych kreatorów XXI wieku. W dobie nieustającego odtwarzania przeszłości i mody na vintage, duet Martin Frei – Felix Baumgartner postanowił zredefiniować sposób budowania czasomierzy. Choć obaj panowie przeszłość darzą dużym szacunkiem, ich zegarki w niczym nie przypominają tych tworzonych dekady temu. UR-100, bazujący na kilku pierwszych referencjach marki (szczególnie UR-103 z 2003 roku), powstał na skutek inspiracji historią, ale uformowany został przez współczesność.

Urwerk UR-100 SpaceTime
Urwerk UR-100 SpaceTime

Tłem powstania nowego modelu był duży, stojący zegar Gustava Sandoza z końca XIX wieku, który Felix Baumgratner dostał w prezencie od swojego ojca. Zegar ten, o tarczy w formie regulatora, odmierzał odległości wynikające z ruchu obrotowego Ziemi. Urwerk zaimplementował tę funkcję w swoim naręcznym zegarku (na godz.10 – 555 km co każde 20 min), dodatkowo pokazując dystans przebyty przez Ziemię po orbicie wokół Słońca (wskaźnik na godz.2 – 35 740 km co każde 20 min). Na szczęście dorzucono także wskazanie standardowego czasu, a za całość odpowiada system satelitów „wskazówek” z aluminium, poruszających się w środku tarczy i korespondujących z odpowiednimi skalami. Godzina wskazywana jest cyfrowo, minuty zaś na łukowatej skali u dołu.

Na potrzeby UR-100 SpaceTime skonstruowano nowy, automatyczny kaliber. UR 12.01 ma płytę główną z antymagnetycznego stopu o nazwie ARCAP, 48h rezerwy chodu i specjalnie zaprojektowany wahnik. Perforowany dysk przykrywa od góry cały mechanizm, a za płynną i wydajną jego pracę odpowiada mała turbina „windfänger” (z niemieckiego: łapacz wiatru), regulująca przepływ powietrza. Bazą mechanizmu jest kaliber Zenith Elite.

kaliber UR 12.01
kaliber UR 12.01

UR-100 opakowany został w kanciastą, wielopłaszczyznową kopertę z tytanu i stali, w opcji bez powłoki albo z czarnym PVD. Wymiary to 41 x 49,7 x 14 mm. Od góry osłania ją mocno wypukła bańka z szafirowego szkła. Dużą koronkę umieszczono na górze obudowy. Powstanie po 25 egzemplarzy obu wersji. Jeden kosztuje 48 000 CHF (~191 000 PLN) plus podatki, a to czyni obie referencje najtańszymi z obecnie dostępnych w portfolio firmy.

Urwerk UR-100 SpaceTime

Producent Urwerk
Nazwa modelu UR-100 SpaceTime
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu 12.01
Rezerwa chodu (h) 48
Koperta tytan, stal
Wysokość (mm) 14
Wodoszczelność 30m
Pasek skórzany, tekstylny
Limitacja 50