TAG Heuer Autavia Jo Siffert Collector’s Edition by Calibre 11 [dostępność, cena]

Limitowana edycja chronografu Autavia jest trzecim wcieleniem zegarka, który TAG Heuer reaktywował zgodnie z wyborem kolekcjonerów. Tym razem zadedykowano ją legendarnemu kierowcy wyścigowemu.

Jo Siffert był jednym z legendarnych kierowców F1, który zapisał się złotymi literami i w historii motor-sportu, a przy okazji zegarków. Wszystko dzięki charyzmatycznemu Jackowi Heuerowi, który z kierowców formuły pierwszej uczynił ambasadorów swojej marki i – de facto – ikony sportowych chronografów. Pierwsza Autavia Jo Siffert Ref.1163T pojawiła się w roku 1969 i miała charakterystyczną kombinację srebrnego cyferblatu, czarnych totalizatorów i niebieskich akcentów. Tych samych kolorów użyto w Autavii Jo Siffert a.d. 2018, stworzonej przez TAGa wspólnie ze specjalistycznym blogiem Calibre 11 Davida Chalmersa.

Jo Siffert i jego Autavia Ref.1163T
Jo Siffert i jego Autavia Ref.1163T

Oczywiście, jak na Jo Siffert Edition przystało, Autavia nosząca jego imię (po raz pierwszy oficjalnie zapisane na zegarku) ma ten sam srebrno-niebieski zestaw kolorystyczny. W stosunku do seryjnej Autavii (tej, którą z detalami przetestowaliśmy TUTAJ) zmiany są kosmetyczne, pokroju usunięcia napisu z numerem kalibru z tarczy i lekkich modyfikacji dekoracji mechanizmu. Wizualnie modelowi bliżej do wersji Jack Heuer (opisanej TUTAJ), z różnicą tym razem przeszklonego dekla z autografem Sifferta.

TAG Heuer Autavia Jo Siffert Collector’s Edition
TAG Heuer Autavia Jo Siffert Collector’s Edition

Pracujący pod deklem kaliber to Heuerowa konstrukcja o numerze 02, z automatycznym naciągiem, 80h rezerwy chodu, datą i 4-Hercowym balansem.

TAG Heuer Autavia Jo Siffert Collector’s Edition
TAG Heuer Autavia Jo Siffert Collector’s Edition

Calibre 11 i TAG Heuer przygotowali 100 numerowanych egzemplarzy Autavii Jo Siffert. Każdy z bransoletą i dodatkowym, minimalistycznym paskiem z czarnej cielęcej skóry – wszystko w specjalnym, kolekcjonerskim pudełku. Za jeden trzeba zapłacić 5.600CHF (~20.300PLN). Zegarek do kupienia tylko i wyłącznie przez stronę calibre11.com – o ile już nie został wyprzedany.

TAG Heuer Autavia Jo Siffert Collector's Edition

Producent TAG Heuer
Nazwa modelu Autavia Jo Siffert Collector's Edition
Ref. CBE2114
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu Heuer 02
Rezerwa chodu (h) 80
Tarcza biała
Koperta stalowa
Średnica (mm) 42
Wodoszczelność 100m
Pasek skórzany, bransoleta
Limitacja 100