SIHH 2015: Officine Panerai PAM00604 – Radiomir Firenze 3 Days 47mm Acciaio (Live)

Ręcznie grawerowana koperta i koronka to znaki rozpoznawcze nowego, limitowanego i przeznaczonego do sprzedaży tylko we florenckim butiku Radiomira.

Tegoroczny SIHH przyniósł ze strony Panerai kilka „eksperymentalnych” projektów. Pierwszym z nich był opisany już przez nas Luminor Submersible 1950 Carbotech, w którym producent – jako budulec koperty – zastosował połączone specjalnym polimerem włókna węglowe. Tak otrzymany Carbotech to tworzywo o oryginalnej fakturze, a przy tym wytrzymałe i lekkie. Zupełnie inne podejście przyjęto przy tworzeniu limitowanego modelu z kolekcji Radiomir.

Koperta zegarka (WR100m), która powstała ze szczotkowanej stali, ma dokładnie takie wymiary jak pierwszy zegarek stworzony przez Officine Panerai w 1936 roku tj. 47mm. I nie byłoby w niej nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że jej boczne powierzchnie poddano w całości ręcznemu grawerowaniu przez włoskich rzemieślników z Florencji.

Officine Panerai PAM00604
Officine Panerai PAM00604

Motyw, który trafił na boki obudowy często pojawiał się w ikonografii florenckiej. Zwłaszcza jeśli chodzi o florencką lilię, emblemat najważniejszego miasta Toskanii od 11. stulecia. Miasto wybrano nieprzypadkowo. Po pierwsze to tu – przy Piazza San Giovanni mieści się historyczny butik marki, który niedawno odnowiono i powiększono (pisaliśmy o tym TUTAJ). Po drugie – PAM00604 dostępny będzie tylko i wyłącznie w tym właśnie salonie.

Officine Panerai PAM00604
Officine Panerai PAM00604

PAM00604 został objęty limitacją do 99szt. Każdy z egzemplarzy – ze względu na naturę ręcznego zdobienia – jest na swój sposób unikatowy. Jak informuje Panerai, prace nad grawerowaniem pojedynczej koperty zabierają ponad tydzień czasu. W pierwszej fazie odpowiedzialna za dekorację osoba nanosi na stalowy szkielet szkic, a dopiero później w ruch idzie dłuto. Na koniec wzór wypełniany jest czarnym lakierem. I choć efekt końcowy jest bardzo ciekawy, a grawer wykonany perfekcyjnie, nie jestem pewny czy PAM to dobry zegarek na tego tego eksperymenty.

Officine Panerai PAM00604
Officine Panerai PAM00604

Od strony dekla – przeszklonego – widać zasilający zegarek mechanizm P.3000. Manufakturowy, zaprojektowany w Neuchâtel werk, to dwa połączone seryjnie bębny sprężyny (72h rezerwy chodu) oraz charakterystyczne, duże koło balansowe (13,2mm) pracujące z częstotliwością 3Hz. Mechanizm pozwala na zmianę czasu w godzinowych skokach, bez wpływu na pracę wskazówki minutowej.

Przyszli właściciele zegarek otrzymają w komplecie z czarnym paskiem ze skóry aligatora, z przeszyciami w kolorze ecru.

Officine Panerai PAM00604
Officine Panerai PAM00604

Radiomir Firenze 3 Days 47mm Acciaio został wyceniony na 17.000Euro (~72.000PLN). To o ponad 10.000Euro więcej niż kosztujący 6.700Euro PAM00424 (Radiomir California 3 Days), w którym wykorzystano tę samą kopertę i ten sam mechanizm.