SIHH 2014: IWC Aquatimer (LIVE)
W uzupełnieniu naszego poprzedniego tekstu o tegorocznej nowości manufaktury IWC – kolekcji Aquatimer – rzućmy okiem na zdjęcia „live” prosto z Genewy plus garść detali, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch modeli flagowych.
O nowych, odświeżonych, przeprojektowanych, rozbudowanych i budzących skrajne emocje (sądząc po komentarzach) nurkach z Schaffhausen – serii Aquatimer – pisaliśmy już dość obszernie TUTAJ. Teraz, gdy genewskie Salon International de la Haute Horlogerie trwa na dobre, możemy przyjrzeć się im bliżej, z uwzględnieniem parametrów technicznych i zegarmistrzowskich detali. Linia Aquatimer a.d.2014 to cyfrowy wieczny kalendarz, głębokościomierz, kilka chronografów (stal i brąz, 44mm), tytanowy model z WR 2000m (46mm) i prosty automat (stal, 42mm).
Aquatimer Perpetual Calendar Digital Date-Month
Wyposażony w cyfrowy, wieczny kalendarz model Aquatimera to z pewnością flagowa propozycja IWC na ten rok. Marka ma w zwyczaju (co, mówiąc szczerze, niespecjalnie mi się podoba) wykorzystywanie wszystkich swoich kalibrów kolejno w każdej kolekcji, montując tourbillona w zegarku sportowym (Ingenieur) czy wieczny kalendarz w Pilotach. Filozofia ta nie ominęła nowych nurków, choć Aquatimer Perpetual Calendar Digital Date-Month na oko wygląda całkiem przyjemnie.
Zegarek powstanie w ilości 50 egzemplarzy (dostępnych tylko w butikach marki), a każdy wykonano z połączenia różowego złota i pokrytego czarną gumą tytanu. Całość ma potężne 49mm średnicy (to drugi pod względem gabarytów czasomierz w historii IWC), 19mm grubości i WR 10 bar.
Zamknięty w kopercie, automatyczny mechanizm ma symbol 89801, 68h rezerwy chodu, rozwinięty system naciągu Pellatona i 474 elementy (w tym 51 kamieni) z których część odpowiada za system „quick-action-switch”. System ten to układ dźwigni i przekładni gwarantujących akumulowanie odpowiedniej ilości energii, aby móc precyzyjnie przestawiać duże (i energochłonne) dyski cyfrowych wskazań kalendarza. Ponieważ zegarkowe komplikacje wymagają – zależnie od stopnia ich złożoności – pewnej dodatkowej ilości energii, IWC opracowało system jej magazynowania i uwalniania na koniec każdego dnia, miesiąca i roku, kiedy to przeskoczyć musza razem wszystkie 3 wskazania kalendarza: dzień, miesiąc i rok.
Aquatimer Perpetual Calendar Digital Date-Month ma także chronograf z centralną sekundą i połączonym licznikiem godzin i minut oraz opisany w poprzednim artykule system zewnętrzno-wewnętrznego pierścienia nurkowego. Kaliber 89801 chroni szafirowy dekiel, a zegarek zamocowany jest na gumowo-skórzanym pasku ze złotą klamerką.
Aquatimer Deep Three
Zegarki z mechanicznym głębokościomierzem to dla IWC nic nowego. Łącznie z zaprezentowanym właśnie modelem to już, co zresztą łatwo wykoncypować po nazwie, trzeci taki nurek z Schaffhausen. Deep One pojawiło się na rynku w roku 1999, Deep Two przy okazji poprzedniej reaktywacji kolekcji, w roku 2009. Deep Three – mocno nawiązujące do wersji sprzed 5 lat – znowu oferuje swojemu potencjalnemu użytkownikowi w pełni mechaniczny głębokościomierz ze wskazaniem aktualnego i maksymalnego zanurzenia (do maksimum 50m).
Moduł głębokościomierza, z jego membraną (na godz. 9), przekładnią, dwoma „wskazówkami” i skalą, zintegrowano z automatycznym kalibrem 30120 (42h rezerwy chodu, 28.800 A/h). Werk ukryto pod pełnym, przykręcanym, tytanowym deklem z wizerunkiem starego hełmu nurka.
Czarna tarcza Deep Three ma zewnętrzny pierścień nurkowy (ten sam system, co wszystkie Aquatimery), białą skalę głębokościomierza (zajmującą jej całą lewą stronę) i małe okienko datownika na godz. 3. Duże, czerwone wskazówki wypełnia zielona i niebieska luminowa. Całość zamknięto w 46mm kopercie z tytanu (16.5mm grubości) z gumowym paskiem.