
SIHH 2012: Officine Panerai Luminor
Nowa kolekcja Panerai nie przynosi rewolucji w sprawdzonym designie linii Luminor. W 2012 postawiono głównie na ceramikę i zegarki „all black”. Nie zabrakło także czasomierzy nawiązujących do modeli historycznych.
PAM00438 – TUTTONERO – LUMINOR 1950 3 DAYS GMT AUTOMATIC CERAMICA

Podczas tegorocznej prezentacji nowości, mająca swe korzenie we Florencji marka Officine Panerai najwięcej uwagi poświęciła modelowi TUTTONERO. Mierząca 44mm koperta wykonana została w całości z matowej, czarnej ceramiki. Podobnie bransoleta zegarka (z wyłączeniem szczotkowanej, pokrytej czarnym PVD klamry), której stworzenie zajęło inżynierom dużo czasu. Stało się tak za sprawą specjalnej krzywizny ogniw, mającej zapewnić lepsze przyleganie do nadgarstka i większy komfort użytkowania. Czarną tarczę o opisywanej już wielokrotnie strukturze „kanapki” tworzą indeksy wypełnione, podobnie jak wskazówki, Super-LumiNovą® w kolorze ecru.
Ceramika użyta przez OP to syntetyczny materiał bazujący na tlenku cyrkonu. Otrzymany w drodze skomplikowanych procesów materiał jest do pięciu razy twardszy od stali. Pozostaje również odporny na zarysowania i korozję.

Napędzający TUTTONERO werk, to manufakturowy P.9001/B. Automatyczny naciąg zapewnia rezerwę oscylującą wokół 3 dni (jej wskaźnik widoczny jest przez przeszklony dekiel). Wśród dostępnych funkcji znalazły się wskazanie godzin i minut oraz czasu w drugiej strefie. Mechanizm poddano specjalnemu procesowi, dzięki któremu uzyskał czarny kolor idealnie korespondujący z barwą koperty. PAM00438 jest wodoodporny do 100 metrów.
PAM00441 – LUMINOR 1950 3 DAYS GMT AUTOMATIC CERAMICA – 44 MM

Wewnątrz ceramicznej koperty o średnicy 44mm pracuje zaprojektowany i wyprodukowany w warsztatach Panerai werk P.9001. Jego podstawowe cechy to system antywstrząsowy Incabloc®, rezerwa chodu 3 dni i Glucydurowy® balans. Całość składa się z 229 części i udostępnia następujące funkcje: wskazania godzin i minut, małą sekundę, czas w drugiej strefie, indykator rezerwy chodu (od strony dekla) oraz datę.

Na czarnej tarczy zamiast indeksów zamieszczono arabskie cyfry. Wodoodporny do 100 metrów czasomierz kupujący otrzymają na skórzanym pasku z tytanową klamrą pokrytą powłoką w kolorze czarnym.
PAM00423 – LUMINOR MARINA 1950 3 DAYS POWER RESERVE – 47 MM

Model PAM00423 stanowi połączenie designu vintage z nowoczesną technologią. Wykonana z polerowanej stali AISI 316L koperta mierzy spore 47mm. Zabezpieczenie koronki, będące znakiem rozpoznawczym kolekcji Luminor, zrobiono ze szczotkowanej stali. Pomiędzy uszami „obudowy” znajdziemy wygrawerowany numer referencyjny zegarka.

Sercem czasomierza jest nakręcany ręcznie werk P.3002 (21,600 wahnięć/h, rezerwa chodu 3 dni, 2 bębny sprężyny). Na tarczy – w kolorze czarnym – indeksy i rzymskie cyfry wypełniono substancją świecącą w kolorze ecru. Na godz. 5 znajdziemy wskaźnik rezerwy, która dla opisywanego modelu wynosi 72 godziny. Tarczka małej sekundy wylądowała tradycyjnie na godz. 9.

PAM00422 – LUMINOR MARINA 1950 3 DAYS – 47 MM

Model ten różni się od opisywanego wcześniej PAM00423 jedynie umiejscowieniem wskaźnika rezerwy chodu. Dzięki zastosowaniu werku P.3001, pozostały czas pracy mechanizmu możemy odczytać z podziałki widocznej przez przeszklony szafirowym szkłem dekiel. Prócz tego kaliber pozwala na skokową zmianę godzin.
Zegarki (PAM00423 i PAM00422) stanowią część kolekcji historycznej i dostarczane będą na skórzanym pasku ze stalową, szczotkowaną klamrą.
PAM00396 – LUMINOR 1950 TOURBILLON GMT CERAMICA – 48 MM

Luminor i tourbillon to dwa wyrazy, które teoretycznie nie brzmią dobrze w tym samym zdaniu. Luminor to bowiem zegarek kojarzący się z twardzielami i ekstremalnymi wyczynami, a tourbillon z „kruchą” i strasznie złożoną komplikacją. W modelu PAM00396 udało się ją dobrze wkomponować w ceramiczną kopertę mierzącą aż 48mm średnicy. Od strony tarczy, pod wskazówką małej sekundy, obraca się dysk z naniesionymi kropkami. To on subtelnie informuje o wirującej wewnątrz koperty klatce, której pracę można oglądać wyłącznie od strony przeszklonego dekla. Dysk obraca się z prędkością dwa razy większą niż wskazówka sekundnika, co oznacza, że jeden obrót wykonuje w 30 sekund.

Mechanizm P.2005/B z ręcznym naciągiem, pracuje z ilością 28.800 wahnięć/h. Aż trzy bębny sprężyny zapewniają rezerwę chodu około 6 dni. Za absorbcję wstrząsów odpowiada system KIF Parechoc®.
Na tarczy – prócz wspomnianej wcześniej małej sekundy i dysku tourbillona – znajdziemy także centralne wskazówki: godzinową, minutową oraz drugiej strefy czasowej (GMT). Na godz. 3 znajduje się indykator 24h, natomiast „naładowanie” odczytamy ze wskaźnika widocznego od strony dekla.
Dostarczany na skórzanym pasku z regulowaną, stalową klamrą w kolorze czarnym zegarek jest wodoodporny do 100 metrów.
tłumaczenie i opracowanie: Tomasz Kiełtyka