SIHH 2011: Vacheron Constantin Quai de I’lle Retrograde Annual Calendar
Pokazana w 2008 roku kolekcja Quai de I’lle manufaktury Vacheron Constantin była prawdziwie przełomowym podejściem do relacji klienta z kupowanym przez niego zegarkiem. Podczas tegorocznego SIHH przedstawiony zostanie nowy członek linii, wyposażony w roczny kalendarz z datownikiem typu retrograde.
Kiedy w 2008 roku światło dzienne ujrzała nowa linia zegarków manufaktury Vacheron Constantin, nazwana Quai de I’lle (na cześć miejsca otwarcia pierwszego, nadal działającego butiku marki w Genewie, w roku 1906), na twarzach wielu miłośników reprezentującej wielkie zegarmistrzostwo marki musiało pojawić się spore zdziwienie mieszające się z zachwytem i podziwem. Uważana powszechnie za stylistycznie dość konserwatywną i nastawioną na tradycję marka stworzyła casualowy, sporych rozmiarów zegarek, który dawał swoim potencjalnym nabywcom niespotykane dotąd możliwości. Podstawowym aspektem przyświecającym stworzeniu modelu była możliwość prawie dowolnego modyfikowania wyglądu czasomierza i w ten sposób stworzenia niepowtarzalnego, spersonalizowanego zegarka. W wybranych butikach firmy na cały świecie każdy klient, posiadający odpowiednio zasobny portfel, mógł niemalże stworzyć swoją własną wersję Quai de I’lle spośród całej gamy dostępnych wariantów modyfikacji koperty i tarczy, otrzymując w ten sposób jedną z aż 700 różnych kompozycji (wraz z nowym modelem). Od strony mechanicznej dostępne były i nadal są dwa warianty mechanizmów, automatyczny z trzema wskazówkami i datownikiem (Calibre 2460 HQ) oraz również automatyczny z analogowym datownikiem i dniem tygodnia oraz rezerwą chodu (Calibre 2475 SC-1).
Przygotowana na tegoroczny Salon Internationale de la Haute Horlogerie wersja będzie wyposażona w nowy, własny kaliber automatyczny, z komplikacją rocznego kalendarza i datownikiem typu retrograde. Nowy model jest bez wątpienia najbardziej klasyczną wersją Quai de I’lle, choć nadal możliwe będą warianty modyfikacji własnej.
Na potrzeby Quai de I’lle Retrograde Annual Calendar zegarmistrzowie Vacheron Constantin zaprojektowali I skonstruowali nowy kaliber mechaniczny Calibre 2460 QRA opatrzony pieczęcią Genewską (Hallmark of Geneve). Mechanizmy sygnowane tym pożądanym w branży logo muszą spełniać szereg kryteriów dotyczących projektu, konstrukcji i precyzyjnego wykończenia komponentów, a także miejsca montażu gotowego kalibru – koniecznie kanton genewski. Posiadający automatyczny naciąg w postaci centralnego rotora z 22ct. złota, powlekanego rutenem, werk wyposażony jest w komplikację rocznego kalendarza ze wskazaniem faz księżyca. Komplikacja ta, nie tak często stosowana we współczesnym zegarmistrzostwie, w odróżnieniu od zwykłego kalendarza, rozróżnia miesiące z 30 i 31 dniami. Korekta datownika jest konieczna jedynie raz w ciągu całego roku, w lutym. Dodatkowo analogowy datownik, pokazujący aktualny dzień miesiąca skonstruowany jest w stylu retrograde tzn. jego wskazówka po dojściu do ostatniego dnia w danym miesiącu powraca automatycznie do dnia pierwszego kolejnego miesiąca. Calibre 2460 QRA posiada poza tym standardowe wskazanie godzin i minut oraz małą sekundę (tj. sekundnik w postaci małej tarczy ze wskazówką) ulokowaną na godzinie 9. Cały mechanizm mierzy 26.2×5.4mm i składa się z 326 komponentów. Balans pracuje z częstotliwością 4HZ (28.000 A/h), a w pełni nakręcona sprężyna zapewnia 40 godzin rezerwy chodu.
Tym, co w poprzednich wersjach Quai de I’lle stanowiło obiekt najszerszego wachlarza możliwości modyfikacyjnych, była beczułkowata koperta. W modelu Retrograde Annual Calendar wykonana jest ona z 18ct. różowego lub białego złota, tudzież wariantów ich kombinacji. Mierzy dokładnie 43x54mm, tak wiec została wyraźnie powiększona w stosunku do poprzednich modeli. Jej wielopłaszczyznowa, modułowa budowa (składająca się z 7 elementów główna konstrukcja plus bezel, dekiel i koronka) jest przykładem awangardowego, nowoczesnego designu harmonijnie zgranego z tradycyjnym stylem Vacheron Constantin. Z obu stron kopertę wieńczy szafirowe szkło.
Pięknie wykonana, z zachowaniem najlepszych dekoracyjnych standardów jest tarcza zegarka. Dostępna w dwóch kolorach: kremowym i szarym, wykończona jest pionowym szlifem w części centralnej oraz opalowym wykończeniem pierścienia zewnętrznego i połączonych ze sobą tarcz kalendarza i małej sekundy. Nakładane indeksy godzinowe oraz arabskie wykonane są ze złota podobnie jak proste wskazówki z masą świecącą. Nawet tak drobny element, jak częściowo widoczny dysk faz księżyca z błyszczącego metalu z satynowanym, złotym „księżycem” wykonany jest z pieczołowitą starannością. Charakteryzujące oryginalne Quai de I’lle użycie bezpiecznego druku tarczy (Security Printing) tym razem przeniesione zostało na widoczny jedynie pod promieniami UV mały dysk z symbolem słońca, inspirowanym wieżą zegarkową Tour de I’lle, ulokowany między godziną 4 a 5.
Każdy z czasomierzy będzie dostarczany niewątpliwie szczęśliwemu klientowi z dwoma paskami: ze skóry aligatora i, co zastanawiające patrząc na ogólną stylistykę zegarka, gumowym – oba w kolorze czarnym lub brązowym. Paski wyposażone są w klamrę z zapięciem na zatrzask w kształcie krzyża maltańskiego (logo manufaktury Vacheron Constantin). Ciężko mi ocenić, czy mariaż casualowej w zamyśle (tak mniemam) koperty Quai de I’lle z elegancką tarczą skomplikowanego zegarka jest połączeniem słusznym i dobrym, nie mniej jednak przyszli posiadacza z pewnością będą zachwyceni kolejnym dziełem jednej z najstarszych manufaktur świata.
Video – Quai de I’lle
opracowanie: Łukasz Doskocz