Seiko Presage Urushi Byakudan-nuri [zdjęcia live, dostępność, cena]

Kolejny w kolekcji Presage klasyczny model prosto z Japonii prezentuje jeszcze bardziej zaawansowane podejście do emalii aplikowanej na zegarkowy cyferblat. Jak w przypadku poprzedników, robi to w zaskakująco niewygórowanej cenie.

To już trzeci w ostatnim czasie zegarek Seiko z emaliowaną tarczą, o którym piszemy na CH24.PL. Jak dzisiaj pamiętam, kiedy pierwszy raz zobaczyłem Presage Blue Enamel z jego niebieską, emaliowaną ręcznie tarczą i złotym księżycem na końcu sekundnika. Potem sprawdziłem jego cenę i… doznałem sporego szoku. Zegarek, który w detalach przetestowaliśmy TUTAJ, Seiko wyceniło na niecałe 5 000 PLN, a ja do dzisiaj żałuje, że nie zostawiłem sobie testowanego egzemplarza.

Seiko Presage Blue Enamel Limited Edition
Seiko Presage Blue Enamel Limited Edition

Japończycy swoim podejściem do tworzenia zegarków w bardzo rozsądnych cenach zadziwiają mnie od dawna, ale emaliowany Presage przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Potem, na tegorocznym Basel, pojawiły się dwa limitowane modele Shipo Enamel, wykorzystujące nieco inną technikę emaliowania. Urushi Byakudan-nuri ma nie tylko najtrudniejszą do zapamiętania nazwę, ale i najbardziej złożoną technikę emalierską, wykorzystaną przy tworzeniu tarczy.

Seiko Presage Urushi Byakudan-nuri
Seiko Presage Urushi Byakudan-nuri

Technik tych jest w sumie trzy. Połączone w całość tworzą cyferblat inspirowany japońską fascynacją Księżycem, a w tym konkretnym przypadku obrazem zaraz przed wschodem słońca. Każda tarcza każdego z 2.000 egzemplarzy powstaje najpierw w technice Urushi, potem Byakudan-nuri a na końcu Maki-e. W pierwszym etapie na metalową bazę trafia czarna emalia, kilkukrotnie polerowana i nakładana do uzyskania pożądanego efektu. Krok drugi to nałożenie specjalnego proszku oraz czerwonej emalii na dwie małe tarczki: analogowy datownik i wskazanie dnia tygodnia. Ostatni na tarczę trafia złoty księżyc (rezerwa chodu), aplikowany w formie złotego proszku, utrwalanego emalią. Nad całym procesem czuwa studio Isshu Tamury, mistrza emalii od lat współpracującego z Seiko.

Seiko Presage Urushi Byakudan-nuri
Seiko Presage Urushi Byakudan-nuri
Seiko Presage Urushi Byakudan-nuri

Gotowy cyferblat, doposażony w 6 wskazówek i namalowane na biało, rzymskie indeksy godzinowe, umieszczono w 40,5 mm kopercie z wypolerowanej stali. Od góry zamknięto ją szafirowym, wypukłym szkłem, a od spodu przeszklonym deklem. Widać przez niego automatyczny kaliber 6R21 z 45h rezerwą chodu, 4-Hercowym balansem oraz regulacją wszystkich wskazań bezpośrednio z koronki.

kaliber 6R21
kaliber 6R21

Każdy z 2000 indywidualnie numerowanych egzemplarzy Presage Urushi Byakudan-nuri, z czarnym paskiem ze skóry aligatora, zapakowany jest w estetyczne, drewniane pudełko. Za jeden trzeba zapłacić 2 500 EUR (~10 700 PLN).

Seiko Presage Urushi Byakudan-nuri

Producent Seiko
Nazwa modelu Presage Urushi Byakudan-nuri
Ref. SPB085
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu 6R21
Rezerwa chodu (h) 45
Tarcza czarna
Koperta stal
Średnica (mm) 40,5
Wysokość (mm) 12,8
Wodoszczelność 100m
Pasek skórzany
Limitacja 2000