Seiko Presage Shippo Enamel Limited Edition – Basel 2018 [cena]

Po gigantycznym sukcesie ubiegłorocznej edycji modelu Presage z niebieską, emaliowaną tarczą, Seiko idzie za ciosem i prezentuje dwie kolejne referencje – tym razem z nową techniką tworzenia unikatowych, emaliowanych cyferblatów.

Presage Blue Enamel z końcówki 2017 roku okazało się prawdziwym hitem japońskiej manufaktury. Zegarek przetestowałem w detalach TUTAJ i choć od tamtego czasu minęło już dobrych kilka miesięcy, ciągle wspominam ten egzemplarz z pewną nostalgią.

Seiko Presage Blue Enamel Limited Edition
Seiko Presage Blue Enamel Limited Edition

Limitowana do 2.000 egzemplarzy edycja sprzedała się doskonale, więc Seiko podjęło temat i stworzyło dwa kolejne, również niebieskie modele.

Teraz porcelanowa emalia z 2017 roku ustąpiła miejsca technice zwanej Shippo. Jej powstanie datuje się na XVII wiek i oczywiście Japonię. Współcześnie techniki tej używa studio Ando Cloisonne. Podstawowa różnica między emalią Grand Feu a Shippo sprowadza się do polerowania tarczy, po nałożeniu na nią warstw specjalnej, ekologicznej glazury. Cyferblaty wypiekane są w piecu w temperaturze 800°, a w finalnym procesie artysta poleruje powierzchnię do uzyskania idealnie gładkiego, szklistego efektu. Bazą w modelach Seiko jest giloszowany, niebieski dysk z wzorem rozchodzącej się ze środka fali.

Seiko Presage Shippo Enamel Limited Edition
Seiko Presage Shippo Enamel Limited Edition

Shippo Enamel Limited Edition dostępny będzie w dwóch wariantach – z trzema wskazówkami albo z analogowym datownikiem oraz rezerwą chodu. Aplikacje na tarczy oraz wskazówki są kontrastowo białe i błyszczące, a sekundnik, tak jak w poprzednim Presage’u, zakończono półksiężycem.

Prostszy model ma 40 mm kopertę (12,4 mm grubości) i automatyczny kaliber 6R15. W drugim koperta jest nieco większa: 40,6 x 14,1 mm, a mechanizm ma symbol 6R27.

Seiko Presage Shippo Enamel Limited Edition
Seiko Presage Shippo Enamel Limited Edition

Oba zegarki, zestawione z granatowym paskiem ze skóry krokodyla, powstaną w limitowanych seriach po 2.500 egzemplarzy każda. Za trzywskazówkowca trzeba będzie zapłacić 1.450EUR (~6.000PLN). Model z komplikacjami wyceniono na 1.650EUR (~6.900PLN).

TISSOT - partner relacji z targów Baselworld 2018