Seiko Presage Blue Enamel Limited Edition [dostępność, cena]

Seiko nie przestaje zaskakiwać i udowadniać jednocześnie, że klasowy zegarek z detalami z wyższej półki można zrobić za stosunkowo niewielkie pieniądze. W nowym modelu Presage pierwsze skrzypce gra ręcznie robiona, emaliowana tarcza.

Sztuka emaliowania to w zegarkowym fachu jeden z trudniejszych i (wydawałoby się) generujących największe koszty fachów. O tym pierwszym mogliśmy się przekonać podczas wizyty w Donzé Cadrans – u wiodącego, szwajcarskiego producenta w całości ręcznie wykonywanych, emaliowanych cyferblatów. Byłem zaskoczony nakładem pracy i umiejętnościami, jakich potrzeba, by ze szklanego proszku zrobić błyszczącą, pozbawioną skaz powierzchnię o lustrzanym połysku. W Donzé Cadrans grupa fachowców (a raczej artystów) tworzy tarcze dla największych branżowych marek, od Ulysse Nardin (do której to zresztą należy) po Bregueta i Patek Philippe oraz kilku niezależnych. Oczywiście szwajcarska emalia jest droga… nawet bardzo droga. Japońskie Seiko od pewnego czasu udowadnia, ze wcale tak być nie musi. Pierwsze tarcze z emalii pojawiły się tańszej części oferty marki kilka lat temu, w modelach z linii Presage. Najnowszy Presage po raz pierwszy wprowadza do kolekcji tarczę w głębokim, granatowo-niebieskim kolorze. Oczywiście z ręcznie robionej, japońskiej emalii.

Seiko Presage Blue Enamel Limited Edition
Seiko Presage Blue Enamel Limited Edition

Autorem każdego cyferblatu jest Mitsuru Yokozawa. Osoba odpowiedzialna za wcześniejsze białe emalie od Seiko osobiście nadzoruje prace swojego małego teamu i własnym, doświadczonym okiem sprawdza każdą gotową tarczę. Kolor zainspirowany jest japońskim niebem oraz japońską fascynacją Księżycem. Ten detal reprezentuje z kolei złota (posypana złotym proszkiem) przeciwwaga wskazówki sekundowej, która niczym Księżyc porusza się nad granatowym jak niebo tłem. Trochę w tym oczywiście marketingowej poetyki. Tarczę dopełnia zestaw inspirowanych pierwszą kieszonką marki indeksów rzymskich, okienko daty i białe, lakierowane kilkuwarstwowo wskazówki. Osłania ją szafirowe, lekko wypukłe szkło z antyrefleksem.

W zrobionej ze stali kopercie (40.5×12.4mm) Seiko zamknęło automatyczny kaliber 6R15 z 50h rezerwą chodu i balansem taktowanym na 21.600 A/h. Widać go – razem z podstawowym wachlarzem dekoracji – przez szklane okienko dekla.

Seiko Presage Blue Enamel Limited Edition / foto: Hodinkee.com
Seiko Presage Blue Enamel Limited Edition / foto: Hodinkee.com

Seiko przygotowało Presage Blue Enamel LE w limitowanej serii 1.500 egzemplarzy. Każdy zestawiono z granatowym paskiem z krokodylej skóry i zamknięto w eleganckim, drewnianym etui. Za jeden trzeba będzie zapłacić 1.150EUR (~4.840PLN). Zegarki do sklepów trafią jeszcze w tym miesiącu, a 150 egzemplarzy znajdziecie w internetowym sklepie Hodinkee.

Seiko Presage Blue Enamel Limited Edition
Seiko Presage Blue Enamel Limited Edition