Seiko Presage Arita Porcelain – Basel 2019 [zdjęcia live, dostępność, cena]

Seiko zdążyło nas już przyzwyczaić do nieustającego uzupełniania swoich kolekcji nowymi wariantami starych modeli. Najnowszy dodatek do linii Presage wykorzystuje kolejną z wyjątkowych, rzemieślniczych produkcji prosto z Japonii – porcelanę Arita.

Pokusiłbym się o stwierdzenie, że kolekcja Presage jest chyba najbardziej imponującym pokazem tego, jak wiele można otrzymać za stosunkowo niewielkie pieniądze. Doskonale wykonane zegarki z manufakturowymi, porządnej jakości kalibrami mechanicznymi, oferowały całą gamę artystycznie wykonanych cyferblatów, od emalii (zajrzyjcie TUTAJ) po technikę lakierowania Urushi. Najnowsze, ręcznie robione dzieło japońskich rzemieślników, które Seiko zamknęło pod zegarkowym szkłem, pochodzi z małego miasta Arita.

porcelana Arita
porcelana Arita

Arita leży na wyspie Kyushu, na południowym zachodzie Japonii. Miasteczko jest małe, ale słynne na cały kraj (i nie tylko) z tworzonej tu od XVII wieku porcelany. Tarcze robione dla Seiko powstają ze specjalnego, stworzonego raptem 3 lata temu materiału, czterokrotnie twardszego, niż standardowa porcelana. Pracę nadzoruje mistrz Hiroyuki Hashiguchi, a sam proces jest kilkustopniową techniką z wykorzystaniem ekstremalnie wysokiej temperatury i ręcznego aplikowania szkliwa, które nadaje cyferblatom śnieżnobiały połysk i kolor. Na żywo efekt jest naprawdę imponujący, daleko bardziej niż w przypadku emalii. Niby biały to biały, ale tu wygląda to wyjątkowo elegancko i bardzo „jakościowo”. Tarcza wykańczana jest malowanymi indeksami rzymskimi (w tym czerwoną XII) oraz zestawem malowanych na niebiesko wskazówek.

Seiko Presage Arita Porcelain
Seiko Presage Arita Porcelain

Kolekcję tworzą dwie standardowe referencje: automat z datą i model z rezerwą chodu oraz analogowym datownikiem. Pierwszy zasila kaliber 6R35 z wydłużoną, 70h rezerwą chodu. W drugim pracuje kaliber 6R27 z 45h rezerwą. Oba z automatycznym naciągiem, widoczne pod przeszklonym deklem.

Stalowe, wypolerowane koperty Presage Arita Porcelain mają nieco ponad 40 mm średnicy i odpowiednio 12,4 mm oraz 14,1 mm wysokości. Na nadgarstku zapina się je brązowym, mięsistym paskiem ze skóry krokodyla, ze stalowym motylkiem. Zegarki w sklepach i salonach pojawią się we wrześniu, nie będą limitowane. Prostszy z pary wyceniono na 1 750 EUR (~7 500 PLN). Referencja z rezerwą kosztuje 1 950 EUR (~8 380 PLN).

Seiko Presage Arita Porcelain

Producent Seiko
Nazwa modelu Presage Arita Porcelain
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Tarcza biała
Koperta stal
Wodoszczelność 100m
Pasek skórzany