Seiko 5 Sports w nowym wydaniu [dostępność, cena]

Pierwszy zegarek wielu kolekcjonerów, kultowe w wielu kręgach Seiko 5, powraca w zupełnie nowej odsłonie – z nowym kalibrem mechanicznym, szeroką paletą wariantów i designem inspirowanym inną ikoną marki.

Bez dwóch zdań Seiko 5 dla wielu z nas było pierwszym krokiem w świat mechanicznych czasomierzy. Japończycy prezentując ten model w 1963 roku stworzyli swego rodzaju wzór taniego, ale jakościowego (nie lubię tego określenia, ale tu pasuje idealnie) zegarka sportowego na co dzień. Model ochrzczono numerem 5, bo w zamyśle miał spełniać 5 warunków: posiadać automatyczny mechanizm, wskazanie Day-Date na godz.3, wysoką wodoodporność, zabezpieczoną koronkę na godz.4 oraz wytrzymałą konstrukcję koperty i bransolety. Wersja Sports „piątki” pokazała się w roku 1968. W stosunku do zwykłej, wzbogacono ją o większą klasę wodoszczelności, wzmocnione szkiełko i dużą ilość luminowy na wskazówkach oraz indeksach. Dorzućcie do tego legendarny stosunek jakość/cena tańszych modeli Seiko – recepta na sukces gotowa.

Seiko 5 Sports z 1968 roku
Seiko 5 Sports z 1968 roku

5 dekad po premierze i niezliczonej liczbie kolejnych referencji Seiko 5 Sports powraca – i coś mi mówi, że potężnie namiesza w segmencie entry-level. Tym bardziej, że Japończycy zaoferują kilka znaczących usprawnień, zachowując przy tym cenę na poziomie lekko powyżej 1 000 PLN.

Jest jeszcze jeden aspekt premiery nowych „piątek”, którego pominąć nie wolno. Zegarek, choć nieoficjalnie, jest następcą legendarnego, kultowego SKX, niestety wycofanego z produkcji. SKX – jak chyba żaden inny budżetowy nurek – cieszy się pozytywną opinią wśród pełnego przekroju kolekcjonerów, i to niezależnie od stanu i wartości ich kolekcji. Ma swoje wady i niedociągnięcia (żeby wspomnieć choćby o mitycznym wręcz niezgrywaniu się bezela z indeksami na tarczy), ale to i tak model, który uwielbiam nosić. W wersji 009 „Pepsi”, z tą jakże wdzięcznie grzechoczącą bransoletą jubilee, to jeden z tych zegarków, którego wartość postrzegana znacznie przewyższa tę z metki.

moje prywatne Seiko SKX009 "Pepsi"
moje prywatne Seiko SKX009 „Pepsi”

W Seiko 5 Sports A.D.2019 z SKX zapożyczonych zostało kilka kluczowych elementów. Niemal tożsama w formie jest 42,5 mm koperta ze stali (13,4 mm wysokości) wykończona szczotkowaniem i polerowaniem, z osłoniętą koronką na godz.4 i obrotowym, nurkowym bezelem z wkładką z aluminium. W bezelu osadzono syntetyczny Hardlex – utwardzone szkiełko mineralne. Nowy jest przeszklony dekiel (troszkę niepotrzebnie, choć takie posunięcie da się wytłumaczyć) i wodoszczelność, zmniejszona do i tak satysfakcjonujących 100m. Pożyczony jest także cyferblat – z nałożonymi, wypełnionymi luminową indeksami, zestawem charakterystycznych wskazówek i podwójnym datownikiem na godz.3. Nowe jest logo, z przeprojektowaną zupełnie „5” na godz. 12 i stylizowanym napisem „Automatic” po przeciwległej stronie.

Seiko 5 Sports
Seiko 5 Sports Suits
Seiko 5 Sports Street
Seiko 5 Sports Specialist
Seiko 5 Sports Sense

Nowy jest także kaliber, w który wyposażono 5 Sports. Seiko upgradowało mechanikę i wrzuciło do koperty kaliber 4R36. Mechanizm ma 40h rezerwy chodu, 3Hz balans, stop-sekundę oraz możliwość dokręcenia koronką – funkcje, których w SKX boleśnie brakowało. Ten sam werk znaleźć można w wyżej pozycjonowanych modelach marki, w tym np. w nowych „Żółwiach”.

By zaspokoić wszelakie gusta potencjalnych odbiorców, Seiko przygotuje aż 27 różnych wariantów, podzielonych na cztery grupy: Sports, Suits, Specialist i Street. Zegarek dostępny będzie z kilkoma kolorami cyferblatów, od tradycyjnej czerni przez niebieski, zielony, oliwkowy, burgundowy, beżowy i pomarańcz, aż po kompletny all-black z dodatkami i fakturę a’la moro.

Koperty to z kolei, poza czystą stalą, opcja czarnego, szarego albo złotego PVD. Szeroki jest również wachlarz pasków. Poza bransoletą przypominającą oyster można wybrać stalowego mesha, różnokolorowe NATO, czarny silikon i połączenie skóry z gumą. Opcji jest tak wiele, że prościej będzie kiedy zajrzycie TUTAJ.

Seiko 5 Sports
Seiko 5 Sports

Seiko 5 Sports trafi do sprzedaży we wrześniu. Zegarki, zależnie od wersji, kosztować będą między 280 EUR (~1 210 PLN) a 340 EUR (~1 470 PLN). My postaramy się im przyjrzeć bliżej wkrótce, ale jedno powiedzieć możemy już teraz. Właśnie urodził się nowy król zegarków budżetowych – a Seiko nie przestaje nas zadziwiać.

Seiko 5 Sports

Producent Seiko
Nazwa modelu 5 Sports
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu 4R36
Rezerwa chodu (h) 40
Koperta stal
Średnica (mm) 42,5
Wysokość (mm) 13,4
Wodoszczelność 100m
Pasek skórzany, bransoleta, gumowy, NATO