
Rolex Sea-Dweller Ref. 126600 z większą kopertą, lupką i mechanizmem 3235 – Basel 2017 [cena]
Nowy Rolex Sea-Dweller to przede wszystkim powiększona do 43mm koperta ze stali, słynna lupka nad okienkiem datownika, zmieniony mechanizm oraz – jak to miało miejsce w pierwowzorze – nazwa modelu nadrukowana na tarczy w kolorze czerwonym.
Rok 2017 jest rokiem wielu okrągłych rocznic. Omega Speedmaster świętuje swoje 60-lecie (podobnie jak Grand Seiko), TAG Heuer Link po raz pierwszy zadebiutował 3 dekady temu, a na urodzinowym torcie Sea-Dwellera – profesjonalnego divera z oferty Rolexa – zapłonie 50 świeczek.

W stosunku do ostatniej wersji z 2014 roku, nowy Sea-Dweller „urósł” o 3mm i teraz mierzy pokaźne 43mm. Nie zmienił się natomiast kształt koperty oraz rodzaj wykorzystanej do jej stworzenia stali (904L). Zegarek jest wodoszczelny do 1220 metrów, a w dekompresji z głębin przyszłym właścicielom pomocny będzie zawór helowy, opatentowany przez Rolexa w 1967 roku. Nie zabrakło obrotowego, wyskalowanego do 60 minut bezela nurkowego, wykonanego z odpornej na zarysowania, opatentowanej pod nazwą Cerachrom ceramiki oraz (również autorskiej) substancji świecącej Chromalight widocznej m.in. na nakładanych indeksach i wskazówkach. Po raz pierwszy w Sea-Dwellerze pojawiła się słynna lupka nad okienkiem daty, zarezerwowana do tej pory głównie dla Submarinerów.

Zupełnie inaczej wygląda zestawienie oryginału z 1967 roku z pokazaną właśnie w Bazylei odsłoną. Patrząc na oba zegarki widać jak wiele detali uległo zmianie na przestrzeni 5 dekad. Swego rodzaju nawiązanie do pierwowzoru stanowić ma nazwa Sea-Dweller nadrukowana na tarczy w kolorze czerwonym.

Sea-Dwellera Ref. 126600 napędzać będzie kaliber 3235 z 70-godzinną rezerwą chodu. Zegarek zestawiono ze stalową bransoletą Oyster z klamrą Oysterlock. Za jeden egzemplarz Rolex liczy sobie 10.800CHF (~43.200PLN).
Rolexy bardzo przypominają Tudory. Czy pomiędzy tymi manufakturami istnieje jakaś współpraca? A jak tak to jaka? Jest wiele podobieństw pomiędzy Rolexami dziś a kiedyś. Które są bardziej funkcjonalne te stare czy dzisiejsze? Czy kolekcjonerzy zegarków wolą te stare czy dzisiejsze?