Ressence Type 2 e-Crown – SIHH 2019 [cena]

Belgijska manufaktura Ressence to z pewnością jeden z odważniejszych innowatorów w konserwatywnej branży zegarkowej. Ich najnowszy projekt posuwa koncepcję mechanicznego zegarka XXI wieku na nowy, wyższy poziom.

Mechaniczne zegarki dostępne dzisiaj na rynku to w 99% rozwiązania, które powstały jeszcze na długo przed tym, jak człowiek wynalazł samochód, zaczął latać samolotem i delektować się kuchnią molekularną. Gdyby więc założyć, że technikę na przód pchają innowacje – zegarki w tej teorii mieszczą się w bardzo małym stopniu. Jest jednak kilku poważnych graczy, którzy w swoich działaniach skupiają się głównie na innowacjach (tych wymiernych, konkretnej natury). Jednym z nich jest ulokowana w belgijskiej Antwerpii firma Ressence (pisaliśmy o niej np. TUTAJ). A jej nowy projekt o wdzięcznej nazwie e-Crown wynosi koncept dwudziestopierwszowiecznego zegarka na jeszcze wyższy poziom.

Ressence Type 2 e-Crown
Ressence Type 2 e-Crown

Type 2 e-Crown to w dużym skrócie quazi-hybrydowe połączenie mechanicznego czasomierza i elektronicznego modułu kontrolnego. Mechaniczna część czasomierza to znany z poprzednich modeli marki moduł ROCS (Ressence Orbita Convex System) – nieustannie obracająca się płaska tarcza, z wkomponowanymi na jednym poziomie dodatkowymi tarczami odpowiednich wskazań. System jest w pełni mechaniczny, opatentowany i zaprojektowany tak, by wszystko co odczytujemy z tarczy czasomierza znajdowało się na jednej płaszczyźnie.

Ressence Type 2 e-Crown
Ressence Type 2 e-Crown

Sprzęgnięty z mechaniką moduł e-Crown odpowiada z kolei za zapamiętywanie i regulowanie czasu. Ładowany światłem (wpadającym do wnętrza koperty przez elementy tarczy) moduł zapamiętuje czas, który ustawimy w zegarku i, np. po kilkunastu miesiącach nieużytkowania, będzie go w stanie precyzyjnie ustawić. Ponieważ fizycznej koronki zegarek nie posiada, funkcje (ich selektor znajduje się na jednej z małych tarcz, z czterem kolorowymi znacznikami) aktywuje się uderzając palcem w szkiełko. Dodatkowo istnieje możliwość połączenia się (przez Bluetooth) z dedykowaną aplikacją na telefon, która automatycznie ustawi czas w żądanej strefie.

Ressence Type 2 e-Crown
Ressence Type 2 e-Crown

Elektronika ma jeszcze jedną, ważną funkcję. Kiedy zegarek przestaje być używany, e-Crown blokuje bęben sprężyny tak, że nagromadzona w nim energia zostanie zatrzymana do momentu ponownego zapięcia zegarka na nadgarstku.

Type 2 opakowano w lekką, tytanową kopertę z antracytowym PVD. Całość ma 45 mm średnicy, 12 mm grubości, bardzo mocno wypukłe szafirowe szkiełko od frontu oraz tekstylny pasek. Opcja z antracytowym albo szarym cyferblatem wyceniona została na 42 500 CHF (~162 660 PLN) plus podatek.

Ressence Type 2 e-Crown

Producent Ressence
Nazwa modelu Type 2 e-Crown
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Rezerwa chodu (h) 36
Tarcza szara
Koperta tytan
Średnica (mm) 45
Wysokość (mm) 12
Wodoszczelność 10m
Pasek tekstylny
Cena (PLN) 162660