Ressence Type 1DXB – DWW 2019 [dostępność, cena]

Spośród kilku nowych zegarków, pokazanych przy okazji Dubai Watch Week 2019, jeden szczególnie przykuł naszą uwagę. Type 1DXB od belgijskiej marki Ressence w bardzo subtelny sposób nawiązuje do arabskiej kultury i estetyki.

Zegarki dedykowane specjalnym osobom, wydarzeniom czy nawet dystrybutorom nie są branży zegarkowej niczym nowym. Nikt jednak nie robi tego na tak szeroką skalę, jak Ahmed Seddiqui & Sons. Przy okazji Dubai Watch Week ta największa na Bliskim Wschodzie rodzinna firma zamawia kilka specjalnych zegarków, mniej lub bardziej personalizowanych pod kątem rynku arabskiego. Jednym z nich był w tym roku model oparty o klasyczny Type 1 Squared, który Ressence pokazał premierowo na SIHH 2017.

Ressence Type 1DXB
Ressence Type 1DXB

To, co szczególnie warto podkreślić w tej wersji zegarka, to subtelność, z jaką udało się Benoitowi Mintiensowi (założycielowi i CEO marki) wkomponować w design elementy lokalnego stylu. W przeciwieństwie do koloru zielonego, który zazwyczaj zdobi edycje na Emiraty, 1DXB pokolorowano na piaskowy beż. Kolor uzyskano dzięki powłoce PVD, a kontrastujące z nim indeksy wypełnione zostały białą luminową. Tarcza jest częściowo szkieletowana, a geometryczny wzór nawiązuje do wzorów popularnych w arabskiej stylistyce i designie. Motyw jest wyraźny, ale jednocześnie estetyczny i na tyle subtelny, że nie odciąga uwagi od wskazań zegarka. Te rozłożono na 3 obracające się tarcze: godzin, sekund oraz rezerwy chodu. Minuty wskazywane są na zewnętrznym ringu i korespondującej z nim, centralnej „wskazówce”, która tak naprawdę jest częścią kolejnego dysku.

Ressence Type 1DXB
Ressence Type 1DXB

Pod konstrukcją tarczy, opartej na systemie ROCS (Ressence Orbital Convex System) widać elementy automatycznie nakręcanego kalibru, który dokręca się oraz reguluje specjalną dźwigienką ukrytą w deklu. Zegarek dysponuje 36h rezerwy chodu.

Ressence Type 1DXB
Ressence Type 1DXB

Kwadratowa, lekko wyoblona na krawędziach koperta 1DXB zrobiona została z tytanu. Polerowana całość ma teoretycznie spore 41 mm średnicy i 11 mm grubości, ale na nadgarstku wypada niezwykle dobrze. Wrażenie podbija oczywiście lekki tytan i wygodny pasek. W zestawie zegarek ma je dwa: jeden z jasnobrązowej skóry cielęcej, drugi nylonowy NATO w kolorze khaki, zapinany nietypowo na rzep. Powstanie raptem 19 egzemplarzy modelu, każdy w cenie 22 500 CHF (~88 100 PLN) plus podatki.

Ressence Type 1DXB
Ressence Type 1DXB

Ressence Type 1DXB

Producent Ressence
Nazwa modelu Type 1DXB
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Rezerwa chodu (h) 36
Tarcza beżowa
Koperta tytan
Średnica (mm) 41
Wysokość (mm) 11
Wodoszczelność 10m
Pasek skórzany, NATO
Limitacja 19